Kahvaltı yapmak daha fazla karbonhidrat yakmaya yardımcı oluyor

Yapılan araştırma, kahvaltı yapmakla ilgili ilginç bir gerçeği ortaya çıkardı. Spordan önce kahvaltı yapmak, vücudunuzun daha fazla karbonhidrat yakmasına ve yiyecekleri daha hızlı sindirmesine yardımcı oluyor. İşte sabah spor salonuna gitmeden önce bilmeniz gerekenler.

07 Ocak 2020, Salı 14:21 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU

İngiltere'de yapılan bir araştırma, kahvaltının karbonidrat yakımında etkili olduğunu ortaya çıkardı.

Bath Üniversitesi Sağlık Bölümü'nde öğretim görevlisi olan Javier Gonzalez, 'Yapılan araştırma, kahvaltı ve öğle yemeği arasında egzersiz yaparken bile, kahvaltıdaki glikozun kan dolaşımından kana ve kas içine karışımının hızlandığını gösteren ilk çalışma' açıklamasını yaptı.

Bath Üniversitesi'ndeki bir ekip tarafından yönetilen çalışma, bir saatlik bisiklet antrenmanından iki saat önce, sütle yulaf lapası yiyen 12 erkek yetişkini, spordan önce aç kalan kişilerle karşılaştırdı.

Yemek yiyenlerin antrenman sırasında karbonhidrat yakma oranını arttırdığını buldular. Yemek yiyenler ayrıca egzersiz yaptıktan sonra vücutlarının yiyecekleri sindirme ve metabolize etme oranının da arttığı ortaya çıktı.

Gonzalez, yaptığı açıklamada, 'Kahvaltıyı atlamakla karşılaştırıldığında, egzersiz öncesi kahvaltı etmenin, egzersiz sonrası yiyebileceğimiz karbonhidratları sindirme, emme ve metabolize etme hızını artırdığını gördük' dedi.

Çalışma geçen ay Amerikan Fizyoloji Dergisi'nde yayımlandı.

Araştırmacılar, egzersiz sırasında yakılan karbonhidratların sadece yenen kahvaltıdan değil, aynı zamanda kaslarda glikojen olarak depolanan karbonhidratlardan da geldiğini söyledi.

Kas glikojen kullanımındaki bu artışın, egzersizden önce kahvaltı yapıldığında öğle yemeğinden sonra nasıl kan şekerinin daha hızlı temizlenebileceğini açıklayabilir.

Gonzalez, önceki araştırmaların dinlenme ve kahvaltının öğle yemeğini metabolize etme şeklimizi değiştirebileceğini belirtti.

Gonzalez, 'Yağ, protein veya karbonhidrat bakımından zengin bir kahvaltı etmek muhtemelen farklı bir tepki üretecektir' dedi.

Araştırmalar, yüksek yağlı bir kahvaltının öğle yemeğinde kan şekeri kontrolünü bozduğunu, bu da yüksek karbonhidratlı veya yüksek proteinli bir kahvaltı yemeye zıt bir tepki olduğunu göstermiştir.

Bununla ilgili araştırmaların çoğu, insanlar egzersiz yaptıkları zaman değil, daha sonra dinlendiklerinde gerçekleştirildi. Gonzalez, çalışmanın küçük fakat sıkı bir şekilde kontrol edildiğini belirtti.

New York'ta bir diyetisyen olan Rachel Stahl, Healthline'a verdiği demeçte, “Egzersiz yapmadan önce yemeğin sağlık sonuçları ve fiziksel sağlığımız üzerindeki etkisi hakkında kesin sonuçlar çıkarabilmemiz için daha fazla araştırma yapılması gerekiyor” dedi.

Stahl ayrıca, 'Egzersiz yapmadan 45 dakika önce atıştırmalık veya yemek tüketin, ne yerseniz yiyin, böylece vücudun yiyecekleri sindirmek için zamanı vardır' diyor.

Ne, ne zaman yenir?

Ne, ne zaman yenir?

New Jersey'li bir beslenme uzmanı olan Lizzy Swick, kahvaltıyı atlamanın bazı insanlar için insülin seviyeleri, kan şekeri kontrolü, kilo, enerji seviyeleri ve iltihap üzerinde olumlu etkileri olabileceğini kaydetti. Ancak herkesin farklı olduğunu belirtti.

Swick, 'Bilim, bazı insan popülasyonlarına yardımcı olabileceği açık olsa da, beslenmeye tek bedenli bir yaklaşım yok, bu yüzden bunu herkese tavsiye etmiyorum. Sabahları nişastalı sebzeler, meyveler, otlar veya narenciye gibi düşük glisemik karbonhidratları seçin' diyor.

Kahvaltı isteyen veya ihtiyacı olan insanlar için, uyandıktan sonra bir saat içinde protein ve yağ bazlı bir yemek yemesi öneriliyor.

Kahvaltıları sağlıklı yağlar ve proteinler üzerinde daha ağırlı olması ve nişasta sebzeleri, tahıllar, baklagiller ve meyveler gibi karbonhidrat açısından zengin yiyeceklerin günün ilerleyen saatlerinde saklanmasının, kan şekeri ve insülin seviyelerini günün daha düşük bir seviyede tutmasında yararlı olduğunu da sözlerine ekledi.

İştahı kontrol edebilir, istekleri azaltabilir ve kortizol modellerini daha iyi kontrol edebilir. Bezelye, peynir altı suyu ve kolajen iyi protein eklentileridir.

Kahvaltı yerine, spordan önce üzerinde badem veya fıstık ezmesi olan yarım muz veya bir avuç fındık gibi bir atıştırmalık da deneyebilirsiniz.

“Bir antrenmandan önce yemek yeseniz de yemeseniz de, egzersiz sonrası 30 ila 60 dakika içinde protein içeren dengeli bir yemek veya atıştırmalık almayı hedefleyin” diyor Swick.

“Kahvaltıdan önce yürümek gibi düşük seviyeli aerobik aktivite, 'yağ yakma bölgenizi' etkileyebilir ve yağ yakımınızı artırabilir. Programınız izin veriyorsa, günün ilerleyen saatlerinde daha yoğun egzersizler yapmaktan daha iyi hissedebilirsiniz.”


Akıllı beslenme en iyisidir

Akıllı beslenme en iyisidir

Minnesota Obezite, Metabolizma ve Endokrinoloji Merkezi'nin tıbbi direktörü Dr.J. Michael Campoy, bu çalışmanın günde üç iyi dengelenmiş öğünün - kahvaltı dahil - sağlığımız için iyi olduğuna dair daha fazla kanıt eklediğini söyledi.

Campoy, bu öğünlerde protein, karbonhidrat ve yağ içermesi gerektiğini söyledi. Ayrıca, bir kişi kahvaltı yaptığında veya yemediğinde vücudun nasıl farklı davrandığı mekanizmalarını daha iyi anlamak için daha fazla araştırmaya kapı açıyor.

Aynı sonuçların doğru olup olmadığını görmek için bulguların obezite gibi diğer popülasyonlarda da tekrarlanması gerekiyor.

Gonzalez-Campoy, 'Bu ve diğer çalışmalardan ortaya çıkan mesaj, toplam günlük kalori sayısını sınırlamanın sağlık için anahtar olduğu, ancak bu kalorilerin gün içindeki dağılımının son derece önemli olduğudur' dedi.

Kaynak: Healtline

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Yağ ve şekeri azaltmak beyin sağlığını iyi yönde etkiliyor