Kahvenin bir zararı daha ortaya çıktı: Uykusuzluğu körüklüyor

Daha çok uyanık kalmak için daha çok kahve tüketildiğini belirten Prof. Dr. M. Emin Akkoyunlu, "Gün içinde uyanık kalmak için kafein gibi uyarıcı maddelerin tüketimi uykusuzluk problemini körüklüyor. Öte yandan, uyku ilaçları bilinçsizce kullanıldığında kronik uyku ve psikolojik bozukluklarından ölüme kadar giden ciddi tehlikelere yol açıyor" dedi.

25 Mayıs 2020, Pazartesi 09:15 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
"Stres hormonu salgılıyor"

"Stres hormonu salgılıyor"

Medipol Mega Üniversite Hastanesi Göğüs Hastalıkları Bölümü’nden Prof. Dr. Muhammed Emin Akkoyunlu, uyku problemine karşı bilinçsizce kullanılan ilaçlara karşı uyardı.

Prof. Dr. Akkoyunlu, günümüzde beynin uykuya dalmak için ihtiyaç duyduğu karanlığı bulamadığını belirterek, "Şehirlerdeki ışık kirliliğinin yanı sıra hayatımızı son 10 yıldır LED ekran aydınlatmaları etkisi altına aldı. Ev içi aydınlatmalardan cep telefonları ve tabletlere, bilgisayarlardan televizyonlara kadar günlük hayatın parçası olan her cihazda kullanılan LED’ler güneş ışığını taklit ederek beyinde gündüz algısı oluşturuyor. Yatmadan önce televizyona, telefona ve bilgisayara bakmak beyinde kortizol gibi stres hormonları salgılayarak uykuyu dağıtıyor" dedi.

Gün içinde uyanık kalmak için kafein gibi uyarıcı maddelerin tüketiminin problemi körüklediğini İHA'ya anlatan Prof. Dr. Akkoyunlu, sözlerini şöyle tamamladı:

Algıyı, duyguları, konsantrasyonu ve hafızayı zayıflatan uykusuzluk, doğru karar alamama, dikkatsizlik, depresyon gibi ciddi sonuçlar doğuruyor. Daha çok uyanık kalmak için daha çok kahve tüketiyoruz. Kahve bugün petrolden sonra en fazla ticareti yapılan ikinci ürün durumuna geldi.


Öte yandan, uykuya dalmak ve gündüz uyanık kalmak için uyku hapları gibi medikal ürünlerden medet umuyoruz. Bu ilaçlar doktor kontrolünde ve nedene yönelik tedavisi olmadan kullanıldığında kronik uyku ve psikolojik bozukluklarından ölüme kadar giden ciddi tehlikelere yol açıyor. Bu yüzden reçeteli ya da reçetesiz verilen ilaçları eş dost tavsiyesiyle kullanmayın. Unutmayın, kaliteli uykunun yolu uyku hijyenini sağlamaktan geçiyor. Uyumak için kendimize karanlık ortam hazırlayın ve zaman verin. LED ekranlardan uzaklaşın. Buna rağmen uyuyamıyorsanız profesyonel destek alın.

Aşırı kahve içmenin zararları ise şöyle:

Aşırı kahve içmenin zararları ise şöyle:

  • Kalp ritmi olumsuz şekilde etkilenir.
  • Şeker hastalarının semptomlarını tetikleyebilir.
  • Su, vitamin ve mineral kaybına neden olur.
  • Migreni olanların hastalığını tetikler.
  • Doğurganlığı olumsuz yönde etkiler.
  • Tansiyonu yükseltebilir.
  • Ülseri tetikleyebilir.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Bayramda sağlıklı beslenme tavsiyeleri