Kahvenizi robotlar yapsın ister misiniz?

Robotlar hayatımızın her alanında varlık gösteriyorlar. Bu kez ise Barista oldular ve siparişinize göre otomatik olarak kahve hazırlıyorlar.

20 Şubat 2017, Pazartesi 06:20
A A

Robotlar günümüzde en yoğun seri imalat fabrikalarında görülüyordu. Özellikle de otomobil imalatında. Şimdiyse karşımıza çok farklı bir alanda çıktılar.

San Francisco'da açılan ve ismi Cafe X olan kafede tüm içeceklerinizi robotlar hazırlıyor ve servis ediyor. Bu kafenin en önemli özelliği ise kahvenizi hazırlayanın bir insan barista değil robot olması.

Peki, bu robotlar size nasıl hizmet veriyor?

Peki, bu robotlar size nasıl hizmet veriyor?

Siparişinizi dijital olarak bir ekran üzerinde verebiliyorsunuz. Akabinde robotlar ödemenizi alıyor ve kahvenizi hazırlamaya başlıyor. Ortalama 1 dakika içinde içecek hazır oluyor.

Kafenin sahipleri robota Gordon ismini vermişler. Gordon aynı anda iki farklı siparişi hazırlayabilecek şekilde geliştirilmiş. Robotu geliştiren firma ise Mitsubishi.

Henry Hu tarafından kurulan bu kafenin kuruluş hikayesi ise Hu'nun kahvecilerden memnun kalmamasına dayanıyor.

Özellikle kahve zincirlerinde aynı markaların bile kahvelerinin tatlarının şubeden şubeye hatta çalışandan çalışana değişiklik göstermesinden şikayetçi olan Henry Hu böyle bir kafe tasarlamış. Daha önce Hong Kong'ta test edilen Cafe X artık San Francisco'da yaşayanların hizmetinde olacak.

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.