Kalben’den “Haydi Söyle” açıklaması

Müzisyen Kalben ilk albümü öncesi bir konserde söylediği sonrasında Youtube’da yayılan İbrahim Tatlıses’in “Haydi Söyle“ şarkısını konserlerinde söylemeyeceğini duyurdu.

16 Eylül 2019, Pazartesi 08:51 Son Güncelleme:
A A

Müzisyen Kalben ilk albümü öncesinde bir arkadaş ortamında söylediği ve sonrasında Youtube’da yayılan İbrahim Tatlıses’in “Haydi Söyle” şarkısını konserlerinde yer vermeyeceğini duyurdu. Kalben’in “Haydi Söyle” yorumu Youtube’da izlenme rekorları kırmış, müzikseverlerin ilgisi ile de Kalben’in ilk albümünde yer almıştı. Kalben instagramdan dün yaptığı paylaşımda Haydi Söyle’yi bir oğlanı tavlamak için arkadaş arasında birkaç kere söylediğini belirterek “Şarkının sahibi düşünülünce ben gözlüklü feminist olduğumdan bir çelişki doğuyor. Konserlerde şiddetsizliğe davet ediyorum şarkı yoluyla. Ölümden dönmeden ve sevdiklerimizi kaybetmeden öğrenmemiz ümidiyle şiddetsizliği” dedi.

Şarkı ile ilgili kararı hayranlarına sosyal medyadan duyuran Kalben şöyle devam etti:

“Sözlerini yanlış biliyordum uzunca zaman. ‘Ben’ üzerinden söylemek daha doğru geliyordu gönlüme sorumluluk yüklemek yerine. Oğlan gitti, arkadaşlar kaldılar. Müzik yoluna uzandığım ilk konserlerimden birine geldiler ve ‘haydi, söyleeee’ diye tempo tuttular. Mitanni’deydik. Hatta Ferdi Tayfur’dan Çeşme’yi de istediler de ben çalmamıştım. Gülüşmüştük. Konser kaydını birileri ‘internete koydu’; sonra birileri ilk albümüm sadece benim söz ve müziğimden ibaret olsun isterken stratejik ve toplumsal olarak onca tuhaflığımın (çorap, taşikardi, mitoz mayoz ve nicesi) arasına bir ‘uzlaşma’ şarkısı olarak Haydi Söyle’yi ekledi. Ben de girdim, saygın bir ustamın ödünç gitarıyla çaldım, söyledim.” 

“Birkaç ‘take’ (kayıt) ve hoop, tamam. Ne de olsa söyleyebiliyorum şarkıyı, dert değil. Prodüksiyonlar istemem, aman. Kalsın klarnet, keman. En azından sadeliği koruyalım da şaklaban olmayayım. Şarkının sahibi düşünülünce ben gözlüklü feminist olduğumdan bir çelişki doğuyor. Konserlerde şiddetsizliğe davet ediyorum şarkı yoluyla. Ölümden dönmeden ve sevdiklerimizi kaybetmeden öğrenmemiz ümidiyle şiddetsizliği.” 

“Kararlarımda kendime ‘büyüklerim’ kadar güvenmedim diye; yazdığım şarkıların önüne geçti diye, beni kitlelere tanıtırken hep yapmam gereken bir harekete, göreve döndü diye; yediden yetmişe herkesi yakalamak için daha iyisini kendim yazamadım diye; bir cover ile ‘kavırdan başka nesi var yeaa?’ dendi diye insanca kibirlendim, dargınlaştım ve sonunda öfkelenmeye başladım.”

“Artık sizinle paylaşmazsam çatlayacaktım. Konserlerde iki-üç ‘cover’ımızdan birini bağırarak istek yapan ve beni Haydi Söyle ile tanımayı, tanımlamayı seçen değerli dinleyicilerimize bundan sonra hiçbir yanıt vermeyecek; ricayı kırmamak adına konser akışımı bozmayacak; bir şarkıyı söylemek zorunda hissetmeden özgür takılacağım."

"Dilerim müziğime bağlılığıma ve özgür kalbime değer verir; bana el verirsiniz baskısız, öylece. Dökmem gerekiyordu, dilerim hafiflerim. Umutla”

Sıradaki haber yükleniyor...