Kalbimiz hep Ege'de

Akdeniz havzasının en eski yerleşim yerlerinden olan İzmir, 8 bin 500 yıllık tarihi boyunca birçok kültüre ev sahipliği yaptı. Sokakları farklı kültürlere, renkli sosyal hayata asırlar boyu tanıklık etti. Birçok medeniyetin beşiği olan İzmir, bölgesindeki komşu yerleşimlerin gelişmesiyle daha da güçlendi. Posta Gazetesi 25. yılı özel eki // Banu Şen

29 Kasım 2020, Pazar 20:53 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Hepimizin hayatlarında Ege ve incisi İzmir’in yeri ayrıdır. Bir kez geçsek de yolumuz ayrı düşse de kalbimiz çoğu zaman “Ege’de kalır!” Posta Gazetesi de Türkiye’nin son 25 yılına tanıklık ederken Ege Bölgesi ile İzmir’in yaşadığı değişim ve gelişimin en yakın şahitlerinden biri oldu.

İzmir hala liman kenti. 1900’lerin başında kurulan denizcilik şirketi Arkas, bugün hala sektörün öncüsü ve lokomotifi olarak dünya devleri arasında yoluna devam ediyor. İzmir hala kültür sanat başkenti, hala önemli sağlık ve fuarcılık merkezi. Köklü sanayi kuruluşları burada yıllardır milyonlarca istihdam sağlıyor, ülke ekonomisine katkı koyuyor. Ege’nin ve İzmir’in bereketli topraklarından elde edilen ürünler ise ülkenin dört bir yanına ulaşırken dünyaya da ihraç ediliyor. Tüm bu özelliklerine zaman içinde turizm ve üniversiteler kenti kimliği de eklendi. 

Hedef ilk 10 

İzmir’de dokuz üniversite bulunuyor. Bunlardan altısı devlet, üçü vakıf üniversitesi olarak faaliyetlerini sürdürüyor. Özellikle son 20 yılda vakıf üniversitelerinin de açılmasıyla kentteki sayı arttı. İzmir’in köklü üniversitelerinden Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nükhet Hotar, yükseköğretim kurumlarının akademik performanslarını gösteren URAP raporunun 2020 yılı verilerine dayanarak, “O listede, üniversitemiz geçtiğimiz yıl 19. sırada yer almıştı. Ancak yaptığımız çalışmalar sayesinde şu anda 17. sıraya yükseldik. Hedefimiz ise kısa sürede bu listede ilk 10 içinde yer alabilmek” diyor. 

Rol model 

Bu yıl rekor doluluk oranına ulaşarak Türkiye’nin en çok tercih edilenleri arasına adını yazdıran, kentin ilk vakıf üniversitelerinden İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ) Mütevelli Heyet Başkanı Mahmut Özgener, yeni döneme güçlü bir şekilde hazırlandıklarının altını çizerek, “Uzaktan eğitimde öncü ve örnek, Türkiye’de en iyi teknolojik altyapıya sahip üniversitelerden biriyiz. Bu sayede öğrencilerimiz, her daim avantajlı ve farklı olacak” diye belirtiyor. İEÜ Rektörü Prof. Dr. Murat Aşkar ise “İzmir Ekonomi Üniversitesi olarak, en öncelikli hedeflerimizden biri ‘rol model üniversite’ olmak” sözleriyle hedeflerinin altını çiziyor.

Üniversiteler kenti

Üniversiteler kenti

Öte yandan İzmir Vakfı da bu sene bir ilke imza attı. Vakıf; öğrencileri İzmir’de okumaya davet eden bir kampanya başlattı. Bunun için 26 saniyelik bir video hazırlandı. İzmir Vakfı’nın üyeleri ve tüm paydaşlarıyla birlikte yürüttüğü İzmir Zamanı Üniversite İzmir’de Yaşanır kampanyası meyvelerini de verdi. İzmir’deki üniversitelere bu sene rekor düzeyde talep gerçekleşti. İzmir Zamanı Üniversite İzmir’de Yaşanır kampanyası üniversiteyi sadece öğretim alınan yer değil; gençlerin hayatlarına yön veren yılların yaşandığı bir dönem olarak kurgulamış ve kent kimliğini ön plana çıkarmıştı. İzmirli kuruluşlar ortaklaşa yürüttükleri bu kampanyada gençlere kucak açtıklarını, onları yaşamın merkezine koyduklarını; İzmir’de sadece okumaya değil yaşamaya gelmelerini, üniversiteyi bitirdiklerinde de kentte yaşamaya devam etmelerini isteyen ortak bir çağrı yapmışlardı.


İlklerin şehri

İlklerin şehri

Bugün Ege ve İzmir’de geçmişten bugüne uzanan zengin kültürün izlerini görmek hala mümkün. Sosyal hayat ve ekonomide bölgenin lokomotifi olan İzmir ise kadim tarihi, çok renkli kültür mozaiği, büyüleyici doğasıyla ve ilkleriyle biliniyor: Türklere ait ilk donanma 1081’de İzmir’de kuruldu. Türkiye’de ilk demiryolu İzmir-Aydın hattı arasında inşa edildi. Türkiye’de ilk futbol maçı 1870’li yıllarda Bornova’da oynandı. Ülkemizdeki ilk futbol kulübü olan Football Club Smyrna (İzmir Futbol Kulübü) da yine İzmir’de kuruldu. Salgın hastalıklara karşı ilk karantina, İzmir’in Küçükyalı semtinde hizmete girdi. Türkiye’nin ilk fuarı İzmir’de açıldı. Bergama, tarihte ilk sağlık merkeziydi. İlk ticaret borsası da İzmir’de kuruldu. Liman şehri İzmir tarih boyunca genlerine işleyen bu özellikleriyle hep öne çıktı.


Ölümün girmediği yer

Ölümün girmediği yer

Turizm ve sağlık da İzmir’in genlerine işlemiş. Bergama ilçesinde yer alan ve 9 yüzyıl boyunca hizmet veren Asklepion, Antik çağın en önemli sağlık merkezlerinden biriydi. Tarihin ilk hastanesi burada kurulmuş ve “Ölümün girmediği yer, vasiyetnamelerin açılmadığı şehir” unvanıyla nam salmıştı. Aynı zamanda, Türkiye’de turizmin ilk başladığı yer olan Ege, son yıllarda hem turizm hem de sağlık alanındaki geçmişten gelen mirasıyla ‘sağlık turizmi’nde de önemli durak olmak istiyor. Sağlığın ve sağlık sektörünün ülkelerin en önemli gücü olduğunu anladığımız bu günlerde Ege ve İzmir’de de bu yönde yatırımların arttığı görülüyor.

Sağlık üssü

İzmir; 61 hastanesi, 12 bin 508 yatak kapasitesiyle Ege Bölgesi’nin sağlık üssü konumunda. İzmir İl Sağlık Müdürlüğü’nden alınan verilere göre, bu kurumlardan 28’i Sağlık Bakanlığı, 2’si üniversite, 30’u özel, 1 tanesi ise Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı olarak hizmet veriyor. Özel hastanelerden 7 tanesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi, 2’si ise yan dal eğitim ve araştırma hastanesi (çocuk ve göğüs hastalıkları) olarak hasta kabul ediyor. Sağlık alanında Ege’nin dünyaya açılan kapısı olan İzmir, milyon dolarlık yatırımlarla kurulan 30 özel hastaneyi de bünyesinde barındırıyor. Kamu ve üniversite hastaneleriyle vatandaşlara kaliteli sağlık hizmeti sunan İzmir, özel hastaneleriyle de fark yaratıyor. Sağlık sektörüne yatırım yapan grup şirketleri, özel hastaneleri milyon dolarlık teknoloji yatırımları ile donatıyor. Bu sayede sadece yerli değil, yabancı hastalar da tedavileri için İzmir’i tercih ediyor. 

1.5 milyon hasta 

Uluslararası akreditasyon kuruluşu JCI akreditasyonunun yanı sıra Avrupa Kalite Vakfı (EFQM) tarafından verilen Ege Bölgesi Mükemmellik Büyük Ödülü’ne de sahip olan İzmir Ekonomi Üniversitesi Medical Park Hastanesi, 301 yatağı ve 120 hekimden oluşan kadrosu ile bölgenin en büyük özel hastanesi olma özelliğini taşıyor. Hastane 46 branş ile 2011 yılından bu yana, 1 buçuk milyon hastaya hizmet verdi. 


Türkiye'nin ikincisi

Türkiye'nin ikincisi

1970’lerde kurulan ancak daha sonra kapalı kalan Türkiye’nin ikinci, İzmir’in ilk özel hastanesi olan Özel Sağlık Hastanesi de kentin simgelerinden biriydi. Hastane, 8 yıl aradan sonra kapılarını bu sene yeniden açtı. Sağlık ve inşaat sektöründeki yatırımlarını sürdüren Gözde Grubu, 100 milyon dolarlık yatırımla İzmir’im sembollerinden olan hastaneyi son teknolojiyle donattı. Yalnızca İzmir ve Ege’den değil Türkiye’den hatta yurt dışından da hasta kabul etmeyi planlayan hastane, prostat hastalıkları ve kanserinin robotik cerrahi yöntemiyle tedavisi konusunda Avrupa’da ilk 20 merkezden biri olmayı planlıyor. 


İlk kurşun ilk gazeteler

İlk kurşun ilk gazeteler

İlklerin şehri, medeniyet hazinesi İzmir, Türk basın tarihinde de önemli yere sahip oldu. Matbaalar kuruldu, ulusal basın tarihinin ana damarlarının birçoğu burada doğdu. Bu topraklar önemli yazarlar, gazeteciler yetiştirdi. Kurtuluş Savaşı’nın ilk kurşunu, gerçek adı Osman Nevres olan gazeteci Hasan Tahsin tarafından Yunan işgal ordularına karşı ilk kez İzmir’de atıldı. Bu önemli olayın simgesi olan Gazeteci Hasan Tahsin İlk Kurşun Anıtı halen Konak Meydanı’nda yükseliyor.

Posta İzmir ve Ege ekleri

25. yılını kutlayan ilklerin gazetesi Posta’nın da yayın hayatında İzmir ve Ege hep önemliydi. Bölge ve şehirlere özel düzenli ekleri, yayın hayatına başladığımız ilk yıldan bu yana sürdürdük. Posta İzmir eki düzenli olarak her gün okuyucumuzla buluşurken; Posta EGE ve Posta İzmir’in yanı sıra Aydın, Muğla, Manisa, Çanakkale, Balıkesir, Denizli, Uşak ve Bodrum ekleri kimi zaman günlük kimi zaman da haftanın belli günlerinde okuyucularımıza ulaştı. İzmir’in ve Ege’nin önemli olayları Posta’nın değerli parçası olan bölge eklerinde geniş yer buldu. Röportaj sayfalarında öne çıkan hikayeler, kişiler gündem belirledi. Özellikle yaz aylarında turizm başkentleri Bodrum, Çeşme ve Kuşadası’ndan renkli görüntüler, mekanlar, sanatsal olaylar, açılışlar Posta eklerinden takip edildi. İlgiyle okunan yazarlarımız gündemin arasında sıkışmış olaylara anekdotlara mercek tuttu. Spor da Ege ve İzmir’in günlük hayatında vazgeçilmezlerden olunca bölgenin önemli spor olayları, spor insanları da geniş yer aldı, gündem belirledi. 

Önemli olaylar ve gelişmeler 

Posta İzmir ve Posta EGE bölgenin adeta sesi oldu. Önemli olaylar çoğu zaman ilk kez duyuruldu ve geniş yer aldı. 30 Ekim’de meydana gelen 6.6 şiddetindeki İzmir Seferihisar depreminde İzmir Büro’muz gazeteyi hazırlamaya devam etti, dakika dakika tüm ayrıntıları okuyucularımıza ulaştırdı.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Türkiye yılın 12 ayı turizm merkezi olacak