Kalbiniz yürümeye izin vermiyorsa...

Kalbiniz yürümeye izin vermiyorsa...

Başlangıçta yalnızca hareket halindeyken nefes darlığına sebep olan, ilerledikçe dinlenirken bile rahatsız eden kalp yetmezliği son yıllarda görülme sıklığı gittikçe artan bir sağlık tehdidi

10 Kasım 2014, Pazartesi 16:08 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Günümüzde kalp yetmezliği hastalarının büyük bir bölümü, ilerleyen teknoloji ile hasta konforunu artıran özel kalp pilleri ile yaşamlarını sağlıklı bir şekilde sürdürebiliyor. Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Ali Oto, kalp yetmezliğinde ilaç tedavisinin yetersiz kalabildiğini bu durumda önemli seçeneklerden birinin kalp pilleri olduğunu söylüyor. Kalp yetmezliğinin kalbin pompa görevini yapmasında ortaya çıkan aksaklıklar nedeniyle gelişen bir durum olduğunu belirten Prof. Oto, hastalıktaki tedavi yaklaşımları ve kalp pilleri hakkında şu bilgileri veriyor.

“Bu rahatsızlık, tanı ve tedavi yöntemlerindeki ilerlemelere karşın iş gücü kaybına hatta hayati tehlikeye neden olabilmektedir. Kalp yetmezliğinde kullanılan çeşitli ilaçlarla hastalar rahatlayabilir ancak hastalığın ilerlemesi ile bu tedaviler yetersiz kalabilmektedir.

HER 3 HASTADAN BİRİNDE GELİŞİYOR

İleri kalp yetmezliği olan hastaların önemli bir bölümünde kalbin elektrik sisteminde iletim yavaşlaması gelişir ki bu durum, kalbin odacıkları arasındaki ve özellikle de sol karıncık içindeki düzenli kasılma uyumunu bozmaktadır. Bu durum nerdeyse her üç kalp yetmezliği hastasından birinde görülmektedir. Kardiyak resenkronizasyon tedavisinde (CRT), sağ kulakçık, sağ karıncık ve kalbin içinden geçerek sol karıncık üzerindeki toplardamarların içine yerleştirilen uyarıcı elektrodlarla takılan ve üç odacıktan uyaran kalp pilleri ile odacıklar içi ve arası kasılma uyumu yeniden sağlanmaktadır.

ÖZEL PİLLER HAYAT KURTARIYOR

Özel kalp yetmezliği pillerinin içinde şok verme özelliği olanlar da geliştirilmiştir. Bu durumda sağ karıncığa yerleştirilen uyarı teli biraz daha kalındır ve içinde şok verme sarmalı bulunmaktadır. Böylece bu tür hastalarda sıklıkla görülen ani hayat kaybını önleyici bir özellik de eklenmiş olmaktadır. Ani kalp durması gelişirse cihaz şok vererek kalbi çalıştırma özelliğine sahiptir.

LOKAL ANESTEZİ VE KÜÇÜK KESİ YÖNTEMİ İLE YAPILIYOR

Kalp yetmezliği için kullanılan özel pillerin hem hastaları rahatlatıp, yaşam kalitelerini artırdığı hem de ömrü uzattıkları görülmektedir. Bu cihazlar lokal anestezi ile köprücük kemiğinin hemen altından yapılan bir küçük kesiden uyarıcı tellerin kalbe yerleştirilmesinden sonra cihazın sol meme kası altına yerleştirilmesi ile takılmaktadır. Göğsün açılması söz konusu değildir. Genel anestezi gerekmez. İşlem sonrası hastalar genellikle bir veya iki gün hastanede tutulmaktadırlar.

UYGUN HASTA SEÇİMİ ÇOK ÖNEMLİ

Kalp yetmezliği pili her kalp yetmezliği hastası için uygun olmayabilir. Bugün için kullanım alanı giderek genişlese de halen klinik, ekokardiyografik ve elektrokardiyografik olarak bazı kriterler göz önüne alınarak karar verilmektedir. Hastanın şikayetleri dikkate alınmakta, kasılma bozukluğunun derecesi EKO ile değerlendirilmekte ve EKG ile de kalpteki iletim yavaşlaması anlaşılmaktadır.

İŞLEM SONRASI KONTROLLER İHMAL EDİLMEMELİ

Kalp yetmezliği pili takıldıktan sonra hastalar daha önce uygulanan ilaç tedavisine devam etmektedir. Ayrıca işlem sonrasında 1 ve 3’üncü ayda, daha sonrasında ise her 6 ayda bir pillerin kontrol edilmesi gerekir. Bu kontrollerin mutlaka uzman bir hekim tarafından yapılması gerekmektedir.”

Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
;
Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Maskeye alerjimiz olabilir mi? Maske alerjisi belirtileri