Kaleci Ömer’i vuran polis: 'Silah kendiliğinden ateş aldı'

İstanbul Esenyurt’ta hırsızlık şüphesiyle gözaltına aldığı lise öğrencisi Ömer Barış Topkara’yı(16) elleri kelepçeli iken başından tabanca ile vuran 20 yaşındaki polis memuru H.D.S. mahkemedeki ifadesinde “Şüpheli çocuğu yakalayıp sırtına vurduğum an elim tetikte değildi. Silah kendiliğinden ateş aldı. Mesleki tecrübemin fazla olmaması ve yaşadığım panik ve korkunun etkisiyle durum bu aşamaya gelmiştir” dedi

24 Şubat 2017, Cuma 10:39
A A
Ayazağa Spor Kulübü’nün kalecisi, 16 yaşındaki lise 2’nci sınıf öğrencisi Ömer Barış Topkara’yı Esenyurt’taki AVM’de arkadaşıyla birlikte hırsızlık şüphesinden gözaltına alan polisler, iki genci birbirine kelepçeleyip hastaneye götürmüştü.

SAVCILIĞIN İTİRAZIYLA CEZAEVİNE GÖNDERİLDİ

Hastane çıkışı kaçmaya çalışan gençler polisin havaya ateş açması sonucu durunca, yanlarına gelen pdolis memuru H.D.S.’nin elindeki tabanca ateş almış, Topkara başından vurulup hayatını kaybetmişti. Mahkeme tarafından adli kontrol tedbiri ile serbest bırakılan polis H.D.S., savcılığın itirazı üzerine tutuklanarak cezaevine gönderildi.

'PARMAĞIM TETİKTE DEĞİLDİ'

Henüz 8 aylık polis memuru olan H.D.S. savcılıktaki ifadesinde şunları söyledi: “Kendilerine yere yat şeklinde bağırmam üzerine yere yatmadıklarını gördüm. Şahıslardan birini sırtı bana dönüktü. Olay sebebiyle kaçmış olduklarını düşünüp bana saldırma ihtimallerinin olduğunu değerlendirdim. Sonrasında yere yatmalarını sağlamak için o hamlede bulundum. O esnada silah ateş aldı. O sırada parmağım tetikte değildi.”


Polisin silahından çıkan kurşunla ölen Ömer penaltı kahramanıymış


"HİÇBİR ŞEKİLDE KENDİLERİNE ZARAR VERME KASTIYLA HAREKET ETMEDİM"

Hastanede alınan ifadesinde elinin tetikte olduğunu söylediği hatırlatılan polis H.D.S., “Elim tetikte değildi” dedi. H.D.S. ifadesinin devamında şunları söyledi: “Ben yaklaşık 8 aydır görev yapmaktayım. Mesleğim boyunca buna benzer herhangi bir eyleme müdahale etmedim. Sadece eğitim aşamasında buna benzer durumlarda ne şekilde hareket etmemiz gerektiği söylendi. Hiçbir şekilde kendilerine zarar verme kastıyla hareket etmedim. Tamamen kendilerini etkisiz hale getirmek için yaptığım hareketlerdir. Mesleki tecrübemin fazla olmaması ve olay esnasında yaşamış olduğum panik ve korkunun etkisiyle durum bu aşamaya gelmiştir. Üzerime atılı suçlamayı bu haliyle kabul ediyorum. Olay sebebiyle pişmanım.”"YİNE DE OLAY NEDENİYLE ÇOK PİŞMANIM"

H.D.S tutuklama talebiyle sevk edildiği nöbetçi sulh ceza hakimliğinde ise “Şüpheli çocuğu yakalayıp sırtına vurduğum an elim tetikte değildi. Silah kendiliğinden ateş aldı. Yine de olay nedeniyle çok pişmanım.” dedi.


AYAZAĞA SPOR’UN KALECİSİYDİ


Emekli bir babanın 5 çocuğundan en küçüğü olan Ömer Barış Topkara, Ayazağa Spor’un genç takım kalecisiydi.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.