Kaleköylülerin 77 yıl sonra cami sevinci

Antalya Kekova’daki karadan bağlantısı olmayan 1. derece sit alanında yer alan tarihi Kaleköy Camisi’nin restore edilerek 77 yıl sonra ibadete açılmasıyla mahalle sakinleri namazlarını kılmak için artık teknelerle başka köylere gitmek zorunda kalmıyor

25 Aralık 2018, Salı 22:18 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Turizmin başkenti Antalya’nın yeşil ve mavi ile tarihin buluştuğu ender güzelliklerinden Kekova’da yer alan, araçla kara ulaşımı bulunmayan, sadece zorlu bir patika yolundan ulaşılabilen Kaleköy’ün 77 yıllık cami hasreti sona erdi. Simena Antik Kenti’nde, Roma döneminde stoa (antik dönemde mimarisinde bir sokak ya da agoranın yanında yer alan, üstü kapalı, sütunlu galeriler) olarak kullanılan, daha sonra bir süre kilise ve ardından Osmanlı döneminde cami olarak kullanılan 2 bin yıllık vakıf eseri, 77 yıl önce kapatıldı. Caminin çatısı ve ahşap aksamı sökülerek Üçağız’da bir okul binasına aktarıldı.

Denizdeki fırtınalı günlerde kimi zaman cuma ve bayram namazlarını kaçıran, cenazelerini de kayıkla taşımak zorunda kalan Kaleköylülerin kaderini Antalya Valisi Münir Karaloğlu değiştirdi. Bölgeyi ziyaretinde caminin 1940’lı yıllarda kapatıldığını öğrenen Karaloğlu’nun talimatıyla yapı, Antalya Vakıflar Müdürlüğünün hazırladığı proje ile restore edildi.


77 YIL SONRA İBADETE AÇILDI

77 YIL SONRA İBADETE AÇILDI

Çalışmaların tamamlanmasıyla cami 77 yıl sonra yeniden ibadete açıldı. Antalya Valisi Münir Karaloğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Antalya’ya ilk atandığı dönemde Kaleköy’ü ziyaret ettiğini ve köylülerin camilerinin yeniden yapılmasını rica ettiğini söyledi. Yüzlerce insanın yaşadığı bir köyde cami olmamasına şaşırdığını aktaran Karaloğlu, "Neden cami yok?" diye sorduğunda köylülerin "Aslında vardı ama 1941’de yıkıldı." yanıtını verdiğini anlattı. Karaloğlu, "Köylülerin verdiği bilgiye göre o yıl okul yapma bahanesiyle cami yıkılıyor ve caminin ahşapları götürülüp okulda kullanılıyor." dedi.

Köylünün caminin yeniden yapılmasına ilişkin başvurularının Kültür Varlıklarını Koruma Kurulunca hep reddedildiğine işaret eden Karaloğlu, şöyle konuştu:

"Vatandaş camiyi tekrar inşa etmek için teşebbüse geçtiğinde görünmez bir engel hep ona engel olmuş. Kuruldan ret kararları çıkmış. Vakıflar Müdürlüğü ile harekete geçip yeni bir proje hazırladık ve güçlükle de olsa kuruldan izin alıp camiyi restore ettik. Çalışma sırasında yapının Osmanlı dönemi öncesine ait hem Bizans hem de Roma dönemine ait kalıntılar bulduk. Avlusunda mozaiklerin, döşemelerin olduğu bir alanda ortaya çıktı. Tekrar proje değiştirildi. Avludaki mozaik ve döşemeleri de koruyacak cam örtüyle camiye geçtik. Kaleköy’ün tarihi güzelliklerine uygun bir camiyi ibadete açtık. Ortaya müze cami formatı çıktı. Oraya giden vatandaşlar hem ibadetini yapacak hem de tarihi mekanı sanki bir müzeyi geziyor gibi ziyaret edecek. Bizim derdimiz orada üzüm yemek. Vatandaşın ibadet ihtiyacını gidermek istedik. Cenazesi olan insanların cenazesini deniz araçlarına koyup başka bir köye götürüp orada yıkatılması bu çağda olabilecek bir şey değildi. O köyde yaşayan vatandaşların dini ihtiyaçlarını giderebileceği, çocuklarını camiye götürüp dini bilgilerini öğrenebileceği çok şık bir camimiz oldu.’

Kaleköylülerin caminin açılması dolayısıyla çok mutlu olduğuna dikkati çeken Karaloğlu, "Yaşlı teyzeler, amcalar gözyaşları ile camiye geldiler. Yaşlı bir amcaya ’Ne oldu da bu cami yıkıldı?’ diye sormuştum. Bana cami yıkılırken köylünün nasıl direndiğini anlattı. Gelenler kaymakamın, devletin talimatı lafıyla 1941’de nasıl camiyi yıktıklarını iç çekerek anlattı. Rabb’im bir daha camilerin yıkıldığı bir dönemleri bu ülkeye yaşatmasın." ifadelerini kullandı.

'BİZE SÖKTÜRMESİNLER DİYE KAÇTIK'

'BİZE SÖKTÜRMESİNLER DİYE KAÇTIK'

Kaleköy’de yaşayan 83 yaşındaki Mehmet Takır da caminin kapatıldığı dönemde çocuk olduğunu ve camiden çıkarılan malzemelerin okulda kullanıldığını ifade etti. O günden bu yana camisiz kaldıklarını anlatan Takır, "Cami sökülürken köylü korkudan itiraz bile edememişti. Çatının kiremitlerini sökeceklerini söyleyip bizim de yardım etmemizi istediler. Arkadaşımla ben, bize bunu yaptırmasınlar diye kaçtık. Camisiz çok zordu. Camiye kayıkla giderdik. Çok şükür şimdi camimiz var." dedi.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Dünyanın nazar boncuğu olarak bilinen Türkiye'deki Meke Gölü kurudu