Kalori yakmanın kolay yolu

Kaplıca tedavisi metabolizmayı hızlandırarak zayıflamaya da yardımcı oluyor

17 Ekim 2009, Cumartesi 05:00
A A
Kalori yakmanın kolay yolu

İstanbul Tıp Fakültesi Tıbbi Ekoloji ve Hidroklimatoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi ve Türkiye Kaplıca Talasso ve Kür Merkezleri Derneği Başkanı Prof. Dr. Zeki Karagülle sorularımızı yanıtladı:

İçme kürleri nedir?

Mineralli sular sadece banyo olarak değil içme ve soluma şeklinde de kullanılabilir. İçme kürleri, doğal mineralli suların belirli bir sürede, gün boyu bölünmüş dozlarda ve belirli miktarlarda içilmesiyle yapılır. Türkiye’de genellikle yüksek sıcaklıkta çıkmayan sular içmece olarak kullanılıyor. Oysa su soğutulabilir. Diğer yandan mineralli su içmek için mutlaka kaplıcaya gitmeniz gerekmiyor. Şişelenmiş mineralli sular bize bu imkanı sağlıyor aslında. Mineralli sular günlük hayatımızın bir parçası olmalı. Çünkü bir dizi sağlık etkileri var.

Her kaplıcada içmeler var mı?

Hayır yok. Teorik olarak her kaplıca suyu içilebilir. Ancak ayrı bir bilgi, teknolojik alt yapı gerektirdiği için bu suları yeteri kadar içmece olarak kullanamıyoruz. Soluma tedavisi nedir? Özel yöntemlerle mineralli suyun solunması anlamına geliyor. Özellikle kulak burun boğaz, üst solunum yolları hastalıklarında faydalı. Fransa’da yılda 40 bin çocuk solunum yolları problemleri özellikle de alerjik sorunlar, saman nezlesi nedeniyle kaplıca tedavisine gönderiliyor.Türkiye’de bu oran henüz sıfır.

Kaplıcalar kilo vermeyi kolaylaştırır mı?

‘Obezitede Kaplıca Tedavisi’ konusunda şimdiye kadar iki toplantı yapıldı. Ben ikisine de katıldım. Kendi sonuçlarımızı sundum. Bizim elimizde binlere varan geniş bir hasta sayısı var. Bunların kaplıca kürü öncesi ve sonrası değerlerine baktığımızda metabolizmanın olumlu desteklendiğini görüyoruz. 20-30 dakikalık pasif bir uygulama olan termal su banyosu vücutta 200-300 kalori yakıyor. Yani 25-30 dakikalık yürüyüşle aynı etkiyi yapıyor. Su içi egzersizleri de düşündüğümüzde kaplıcanın kilo vermede ciddi etkisinden söz edebiliriz.

Hamamlar da sağlığı olumlu etkiliyor mu?

Türk hamamları aslında kaplıca ortamının şehir ortamına taşınmasıyla ortaya çıkmış. Kaplıca ve hamamların mimarileri de birbirine benzer. İkisi arasındaki temel fark şu: Hamamda su ısıtılır, göbek taşı ve kurna kullanımı vardır. Kaplıcalarda ise havuz bulunur. İkisi de termal uygulamalardır. Kaplıcaya gidemeyenler hamamlardan yararlanabilir. Keseleme, terleme, cilt bakımı, masaj, hidroterapi gibi klasik hamam ritüelinin haftada 1-2 kez yapılması sağlığı olumlu etkiler.

Türkiye şifalı sular açısından şanslı bir ülke mi?

Türkiye kaynak zenginliği ve mineral çeşitliliği açısından dünyada ilk 3 ülke içine girer. Fakat tesis, kalite ve personel açısından bizde birtakım sorunlar var. Dünyada bu anlamda İtalya, Fransa, Almanya ve İspanya ön plana çıkan ülkeler. Son zamanlarda Macaristan, Çek Cumhuriyeti gibi eski sosyalist ülkeler de fiyat ve ulaşım kolaylığı açısından ön plana çıktı. Aslında Avrupa’ya kaplıcayı getiren Romalılar ve Osmanlılar. Ama Osmanlı’nın son 200 yılında kaplıca tedavisinin çöktüğünü görüyoruz. Oysa tam bu sıralarda Avrupa’da kaplıcacılık altın devrini yaşıyor. Deyim yerindeyse Türkiye’de bilgi birimi, tesis yapılanması açısından 100-200 yıllık bir açık doğuyor. Tabii Atatürk bu durumun farkında. Kaplıcacılığın çok gelişmesini istiyor. Şu anda da geçerli olan temel Hıfzıssıhha Kanunu’nun 10 maddesi kaplıcalar üzerine. Bundan sonra eğitimli personel yetiştirilir, gerekli adımlar atılırsa Türkiye termal ve kaplıca tedavisinde cazip bir ülke olabilir. Mesela şu anda Türkiye’de kaplıca uzmanı hekim çok sınırlı yetişiyor. Kaplıca tedavi teknikeri hemen hemen sıfır. Bu konuda mutlaka YÖK’ün, hükümetin, Sağlık Bakanlığı’nın adım atması gerekiyor.

Yalova Termal Kaplıcası

Otel odalarına ait 202 kişilik yatak kapasitesi var. Ayrıca kaplıca tesisleri yakınında pansiyon ve oteller bulunuyor.

Hangi hastalıklarda kullanılıyor?

* Banyo şeklinde kullanım özellikle romatizmal hastalıklarda etkili. Yalova kaplıcasında yapılan banyo kürlerinin, özellikle kireçlenme üzerine olumlu etkileri ve ağrı eşiğini yükseltici özelliği İstanbul Üniversitesi’nin çalışmalarıyla gösterildi.

* Yalova kaplıcalarında içme kürleri de uygulanıyor. İçme kürlerinin diş çürüklerinin önlenmesinde, bağırsak ve safra kesesi tembelliğinde yararlı etkileri var.

Afyon kaplıcaları

Oruçoğlu ile başlayan Afyon termalleri Türkiye’de en önemli merkezlerden biri. Buradaki tesis çeşitliliği ve gelişmişliği de fazla. Son yıllarda İkbal, Korel ve Anemom gibi tesisler de bu bölgeyi zenginleştirdi.

Hangi hastalıklarda kullanılıyor?

* Ortopedik ameliyatlar sonrasında,

* Romatizmal hastalıklarda, 

* Sedef gibi deri hastalıklarında,

* Mide, bağırsak ve safra kesesi hastalıklarında,

* Böbrek, idrar yolları ve kadın hastalıklarında,

* Bünyesel zayıflıkların giderilmesinde,

* İnmenin rehabilitasyonunda

Ankara’daki kaplıcalar

Kızılcahamam Kaplıcası:

4 adet kapalı termomineral su havuzu, 8 adet sıra banyosu bulunuyor. Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden alınan rapora göre; romatizmal, nörolojik, jinekolojik, bazı psikiyatrik ve cilt hastalıklarında olumlu sonuçlar veriyor.

Haymana kaplıcaları:

2 adet kapalı termomineral su havuzu, 8 adet sıra banyo bulunuyor. Özellikle romatizmal hastalıklarda etkili.

Özgür Gökmen ÇELENK-POSTA

ozgur.celenk@posta.com.tr

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.