Kalp hastaları oruç tutarken nelere dikkat etmeli?

Ramazan ayında oruç tutmak isteyen ama aynı zamanda kalp rahatsızlığı olanların dikkat etmesi gereken bazı önemli noktalar var. Kalp hastaları oruç tutabilir mi? Kalp hastaları oruç tutarken nelere dikkat etmeli? Doğumsal ve Pediatrik Kalp Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Alpay Çeliker olası riskleri ve alınması gereken tedbirleri anlattı.

29 Nisan 2020, Çarşamba 11:34 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
İlaçları aksatmayın

İlaçları aksatmayın

Kalp hastalığı olan bireylerin oruç tutarken veya başlamadan önce durumlarını takip eden doktorlarına danışmaları çok önemli. Hasta izleminde bulunduğu doktorun fikri alınmalı ve onun yönetimi altında gerekli hassasiyetlere uyulmalı. Özellikle kullanılan ilaçların kesilmemesi veya uygun şekilde düzenlenmesi gerekiyor. Ayrıca aşırı fiziksel aktiviteler ve sıcaktan uzak durmalı. Açlık saatleri sırasında olabildiğince dinlenmeli ve hafif fiziksel aktivitelerde bulunmalılar. Açlığın oluşturabileceği istenmeyen belirtiler konusunda hasta ve aile bilinçli olmalı. 

Kalp hastaları iftarda ve sahurda nelere dikkat etmeli?

Kalp hastaları iftarda ve sahurda nelere dikkat etmeli?

  • Kalp hastalığı olan bireyler uygun beslenme, sıvı ve tuz alımına dikkat etmeli.
  • Sahur sırasında vücuttaki enerji miktarını sürekli sağlayabilecek nişastalı karbonhidratlar (pirinç, irmik, yulaf, pide gibi), sebze ve meyveler yenilmeli.
  • Ödem sorunu yoksa yeterince su içilmeli.
  • İftar saatlerinde aşırı yemek ve sıvı, tuz almak sorun yaşamalarına neden olabilir. Yine iftar saatlerinde kızartılmış yiyecekler ve kek gibi yiyeceklerden uzak durulmalı. 


Kalp yetmezliği ve akciğer damar hipertasyonu olanlar için ciddi riskler olabilir

Kalp yetmezliği ve akciğer damar hipertasyonu olanlar için ciddi riskler olabilir

Birçok hasta açlık sırasında uygun beslenme, sıvı alımıyla ve aşırı sıcaktan korunarak oruç tutabilirken, kalp yetersizliği sorunu olan ve bu nedenle çoklu ilaç tedavisi ihtiyacı olan hastalarda uzun süre açlık ve ilaçların zamanında alınmaması nedeniyle sorun olabilir. Özellikle kalp yetmezliği skorlamasında sınıf 3’ün ileri aşamalarında veya sınıf 4 olan hastalar bu guruba girerler. Bu tür hastalarda kalbin kasılma problemleri ve dolaşım içinde bulunan sıvı miktarının artmasına bağlı gündelik fiziksel ihtiyaçların dahi devam ettirilmesi güçlük gösterdiği için bu hastaların oruç tutması sakınca gösterebilir.

Özellikle kan basıncı düşük olan hastalar bu sürede kendilerini daha kötü hissedebilirler. Önemli akciğer damar hipertansiyonu olan hastalarda ve kan oksijeninin düşüklüğü ile seyreden hastalarda oruç tutmak sorun yaşamalarına neden olabilir. Kompleks doğuştan kalp hastalığı olan hamilelerin oruç tutması şikayetlerinin artmasına neden olabilir. 

Kalp hastaları için oruç tutmanın riskleri olabilir


Oruç tutmanın en önemli etkileri zayıf, kan basıncı düşük olan hastalarda sık görülen hipoglisemi ve hipotansiyon gibi önemli belirtiler olarak görülebilir. Özellikle kalp hastalığı çoklu ilaçlarla ancak kontrol altına alınabildiği hastalarda bu belirtiler daha sık görüldüğü için bu gurupta yer alan hastalar özellikle çok dikkatli olmalı.

İftar sırasında aşırı sıvı ve tuz alınması kalp yetersizliğini tetikleyebilir. Bu hastalarda göğüs ağrısı, nefes darlığı, baş dönmesi veya bayılma benzeri belirtiler belirtiler ortaya çıkarsa hemen bir şeyler yenilmeli ve içilmeli.  


Taşikardi hastalarının dikkat etmesi gereken noktalar

Taşikardi hastalarının dikkat etmesi gereken noktalar

Bu hastaların çoğu ilaçların uygun şekilde düzenlenmesi ve genel kurallara uyulması şartıyla oruç tutabilirler. Bu sürede aşırı sıcakta kalma ve ciddi fiziksel aktiviteler kısıtlanmalı. İlaç saatleri sahur ve iftar saatlerine göre düzenlenmeli. Ciddi ritm bozukluğu olan hastalarda bu düzenleme ramazan öncesi dönemde yapılarak etkileri değerlendirilirse daha iyi olur. Ancak çoklu ilaçlarla tedavi edilen ve tehlikeli ritm bozukluklarında açlık atakların sıklaşmasına neden olabilir. 

Kalp hastalarının oruç tutarken alacağı tedbirler ve tavsiyeler


  • Kalp hastalığı olanların sahur ve iftarda uygun diyet,sıvı ve tuz alımına uyması, ciddi fiziksel efor gerektiren işlevleri yapmaması, sıcak günlerde dışarıda fazla zaman geçirmemesi, doktorunun önerilerine uyması, ciddi sonuçlara neden olacak belirtileri dikkate alması gerekir.
  • Ayrıca günlük aktivasyonlarda bir miktar düzenleme yapılmalı ve ekstra efor gerektiren aktivasyonlardan kaçınmalı.
  • Özellikle iftar sırasında diyet önerilerine uyulması gerekli.
  • Sahur öğünlerine düzenle devam edilmeli. 
  • Sıvı ve tuz alımı da oldukça önemli.


Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Bıldırcın yumurtasının faydaları neler? Bıldırcın yumurtasının 10 faydası