Kalp hastalarına çok önemli 'diş' uyarısı

Kalp hastalarında diş problemlerine dikkat edilmesi konusunda uyarılarda bulunan uzmanlar, gerekli özen gösterilmediğinde bu durumun kalp ve damarların iç yüzeyini örten tabakanın enfeksiyonu olan endokardite yol açabileceğini söyledi

04 Temmuz 2018, Çarşamba 17:09 Son Güncelleme:
A A
Kalp hastalarına çok önemli 'diş' uyarısı

Diş Hekimi Zafer Kazak, "Diş sağlığı genel anlamda herkes için önemli olmakla birlikte özellikle doğumsal kalp hastalığı olan çocuklarda ve kalp kapak rahatsızlığı olan erişkinlerde çok daha büyük önem kazanıyor. Çürük dişlere yapılacak olan müdahale sırasında oluşacak bakteriyemi, endokardit adını verdiğimiz kalp ve damarların iç yüzeyini örten tabakanın enfeksiyonuna neden olabilir. Endokardit, uzun süreli hastanede yatarak antibiyotik tedavisi gerektiren ve ölüm riski taşıyan son derece ciddi bir klinik tablo" dedi.

ÇÜRÜK DİŞ KALP ENFEKSİYONUNA NEDEN OLUYOR

Çürük dişlerdeki enfeksiyonun dolgu ya da çekimi sırasında hatta bazen sadece diş fırçalama sırasında oluşan kanamalarla kan dolaşımına karışarak ciddi bir kalp enfeksiyonuna sebep olabildiğini ifade eden Diş Hekimi Kazak, "Endokardit adı verilen bu tehlikeli klinik tablodan korunmak için riskli kabul edilen ve kalp hastalığı olan bireylere diş tedavileri öncesinde enfeksiyondan koruyucu antibiyotik verilmeli. Ancak elbetteki en ideali, ağız ve diş bakımının çok iyi yapılıp diş çürümelerinin ve diş eti hastalıklarının önlenmesidir. Bu nedenle endokardit riski taşıyan (kalp ameliyatı geçirmiş olsun ya da olmasın) doğuştan kalp hastalığı olan çocuklara ve kalp kapak hastalığı bulunan özellikle de yapay kalp kapağı takılan erişkinlere ağız ve diş bakımının ne kadar önemli olduğu anlatılıyor" ifadelerini kullandı.


Sıradaki haber yükleniyor...