Kalp kırmadan 'kötü kokuyorsun' demenin yolları

Ter kokan birine kötü koktuğu nasıl söylenir? Kötü kokan çalışma arkadaşlarıyla aynı ortamda bulunmak dünyanın en zor işlerinden biri. Özellikle yeniden ofislere dönmeye başladığımız şu günlerde hem iş yerinde hem de toplu taşımada etrafımızda kötü kokan insanlar arttı. Ter kokan arkadaşa kötü koktuğunu söylemek daha kolay olsa da bu iş çalışma arkadaşları için biraz daha zor. İş, kötü kokan kişi sevgiliniz ya da eşinizse daha da zor hale gelebiliyor, bu noktada 'Kötü kokan sevgiliye nasıl söylenir?' sorusu devreye giriyor. Peki kötü kokan birine bu durum nasıl söylenir? Bu konuda biraz işinizi kolaylaştırmak istedik. İşte kötü kokan birine, kötü koktuğunu söyleme yolları.

26 Ağustos 2020, Çarşamba 11:03 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
 'Kötü kokan insanlar' konusunu açın

'Kötü kokan insanlar' konusunu açın

Konuyu isim vermeden açın. Belki konuya şöyle girebilirsiniz 'Kötü kokan insanlarla çalışmak ne kadar zor'... Bu konu hakkında öncelikle ne düşündüğünü öğrenin. O kişi belki de kendisi kötü koktuğu için diğer insanların nasıl koktuğunun farkında değil. Ona, kötü kokulara karşı ne kadar hassas olduğunuzu ve kendş kişisel temizliğinize ne kadar önem verdiğinizden bahsedin. Bu konu onu, 'Acaba ben de kötü kokuyor muyum?' düşüncesine sevk edecektir.


 Yöneticinize ya da insan kaynaklarına bildirin

Yöneticinize ya da insan kaynaklarına bildirin

Tüm yolları denemenize rağmen o kişiye kötü koktuğunu söyleyemediyseniz, konuyu yöneticinize ya da insan kaynaklarına açın. İnsan kaynakları bu konularda daha deneyimli olduğu için, muhtemelen daha önce pek çok kişiye kötü koktuğunu söylemişlerdir. O kişiyle doğrudan iletişime geçmeseler bile en azından tüm çalışanlara hijyen kuralları hakkında toplu bir e-mail atma seçeneğini değerlendirebilirler. 

 Belki de medikal bir problem

Belki de medikal bir problem

Bu kişiye kötü kokmasının ardından tıbbi bir probleminin olup olmayacağını, aslında kötü kokudan rahatsız olmaktan çok o kişinin sağlığına ilişkin endişe duyduğunuzu açıklayabilirsiniz. Örneğin, 'Midende herhangi bir problem mi var, nefes kokun bir mide ya da diş probleminin habercisi olabilir. Bir doktora mı danışsan?' önerisinde bulunabilirsiniz. 


 Muhakkak özel bir yerde bir araya gelin

Muhakkak özel bir yerde bir araya gelin

Diyelim ki kötü kokan kişiye bu durumu nasıl açıklayacağınızı buldunuz, ona sakın ola ki insanların içinde bu konuyu açmayın. Bizim önerimiz, arkadaşınızı bu konu için özel bir yere de çağırmayın. Yalnız bir sohbet esnasında, çay kahve içerken konuşabilirsiniz. 'Seninle bir dakika konuşabilir miyiz?' diye özel bir yere götürdüğünüz kişi daha çok gerilecek, muhtemelen çok utanacaktır. Konuyu mümkün olduğunca laf arasında geçirmeye özen gösterin.

  Toplu bir mail atın

Toplu bir mail atın

Eğer yüz yüze konuşma kısmı pek size göre değilse, etrafınızda çalışan arkadaşlarınıza toplu bir mail atın. Örneğin 'Merhaba arkadaşlar. Son zamanlarda sıcak havanın da etkisiyle iş ortamını yoğun bir vücut kokusu sarabiliyor. Bunun iş performansımızı ve motivasyonumuzu etkilediğini düşünüyorum. Oda parfümleri ve diğer yöntemler kalıcı çözümler olmadığı için, hep birlikte vücut sağlığımıza ve hijyenimize özen göstermeliyiz. İyi çalışmalar' gibi...

  Arkadaşınızın yaşam tarzını göz önünde bulundurun

Arkadaşınızın yaşam tarzını göz önünde bulundurun

İnsanların kötü kokma nedenleri arasında birden fazla hayvanla yaşamaları gösterilebilir. Örneğin iş arkadaşınızın evcil hayvanı varsa, 'Kedinin/köpeğinin kokusu kıyafetlerine siniyor olabilir mi?' diye sorun, 'Senin burnun bu kokuya alışık olduğu için fark etmiyor olabilirsin' diye devam ettirin. Belki de arkadaşınızın çocukları var veya bakmak zorunda yaşlı bir birey var, 'Çok yoğunsuz, başını kaşımaya vaktin yoktur. Sık aralıklarla duş alamıyor olabilirsin' diyebilirsiniz. En basitinden, baharatlı ve çok yağlı yiyecekleri tüketiyorsa 'Damak tadının sana bir hediyesi olabilir' deyin.

 Kötü koku yerine 'ilginç koku deyin'

Kötü koku yerine 'ilginç koku deyin'

Arkadaşınıza bu kokudan bahsederken doğrudan 'kötü koku ya da ter kokusu' demeyin. Konudan bahsederken 'ilginç ya da alışılmadık koku' diyebilirsiniz. Bize göre en uygunu 'karakteristik' koku. 


 Peki kötü kokan kişi partnerizse? Direkt mi söylemeli dolaylı yollarla mı?

Peki kötü kokan kişi partnerizse? Direkt mi söylemeli dolaylı yollarla mı?

Eğer her şeyini paylaşan bir çiftseniz, bunu söylemek sizin için çok zor olmamalı. Bizce bu konuda 'direkt' olmayı deneyin. Eğer alıngan veya utangaç bir partneriz varsa ya da o partner sizseniz dolaylı yolları deneyin. 

 Kötü kokuya neyin neden olduğunu belirtin

Kötü kokuya neyin neden olduğunu belirtin

Öncelikle kokuya neyin neden olduğunu bulun. Partneriniz pastırma, sucuk gibi yiyecekleri çok sık tüketiyorsa bu gıda grubunu daha az tüketmesini çünkü kötü vücut kokusuna neden olabildiğini belirtin.

 Kokuya çözüm olacak ürünleri satın alın

Kokuya çözüm olacak ürünleri satın alın

Örneğin, eğer partnerinizin ağız kokusu problemi varsa banyonuza ağız hijyeni ürünleri alın ve birlikte kullanmayı teklif edin. 


Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Kadınların erkeklerde en dikkat ettiği 10 bölgeye bakım önerileri