Kalp krizi sonrası buna dikkat!

Kalp krizi sonrası sigara kullanımına son vermek, spor yapmak, yeme içme alışkanlıklarını değiştirmek gibi yaşam tarzı değişikliklerinin yanı sıra kan sulandırıcı ilaçların kullanımı da çok önemli. Bu ilaçların kombine kullanılmasıyla tekrar kalp krizi geçirme riski, ciddi oranlarda azaltılabiliyor

A A
Kalp krizi sonrası buna dikkat!

Türk Kardiyoloji Derneği (TKD) tarafından 22-25 Ekim tarihleri arasında düzenlen 31. Uluslararası Katılımlı Türk Kardiyoloji Kongresi Antalya’da gerçekleştirildi.

3 bine yakın katılımcının bir arada olduğu kongrede 40’ı aşkın yabancı, 350 Türk konuşmacı kalp ve damar hastalıklarıyla ilgili tedavi yöntemlerini paylaştılar.

KALP KRİZİ SONRASI RİSK DEVAM EDİYOR

Kongreye katılan Avrupa Kardiyoloji Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Robert Storey, başta sigara, tansiyon olmak üzere diyabet, böbrek yetersizliği gibi rahatsılıkların kalp krizi riskini artırdığını söyledi. Storey, özellikle artan sigara kullanımının kalp hastalıklarını bir salgın haline getirdiğini söyleyerek bir defa kalp krizi geçirdikten soran tekrar geçirme riskinin yüksek olduğunu ifade etti.

Bu riski azaltmada kan sulandırıcı ilaçların önemine de değinen Prof. Dr. Robert Storey sözlerine şöyle devam etti: “Risk gerçekleştikten sonra hastanın sigara kullanımına son vermesi, spor yapması, yeme içme alışkanlıklarını değiştirmesi gibi yaşam tarzı değişikliklerinin yanı sıra kan sulandırıcı ilaçların kullanımı da çok önemli. Bu ilaçların kombine kullanılmasıyla tekrar kalp krizi geçirme riskini ciddi oranlarda azaltabiliyoruz” dedi.

DÜZENLİ DOKTOR KONTROLÜ ŞART

Türk Kardiyoloji Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Enver Atalar ise, hastalarımız baypas ya da stent takıldıktan sonra risklerin tamamen ortadan kalktığını düşünüyor. Oysa risk ne yazık ki devam etmekte. Bu noktada verilen ilaçlarla tedaviye uyum ve düzenli doktor kontrolü çok önemli. Eğer bu uyum gösterilmiyorsa yeniden kalp krizi geçirme ve beraberinde ölüm riski artıyor” dedi.

Atalar ayrıca “Hastaların kan sulandırıcı ilaçlarını, diş çektirme, biyopsi gibi operasyonların öncesinde kanamayı artırma riski nedeniyle hekimlerine danışmadan kesebiliyorlar. Oysa bu ilaçların bir şey olmaz diyerek bırakılmasının ardından ölümcül sonuçlarla karşılaşabiliyoruz. Bu nedenle hem operasyonu yönetecek hekimin hem de hastanın bu operasyonlar öncesinde mutlaka bir kardiyalogla irtibat halinde olması gerekir” dedi.
 

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Geceleri sakın çorapla yatmayın!