Kalpleri yapay umutları ortak

Yaşları 8-15 arasında 4 kader arkadaşı onlar. Kalp kası yetmezliği yüzünden yaşamlarının bağlı olduğu kalp destek cihazlarıyla hayata tutunuyorlar

30 Ocak 2010, Cumartesi 05:00
A A
Kalpleri yapay umutları ortak

BOYLARINDAN BÜYÜK CİHAZ

Kalp kası yetmezliği olan ve acil kalp nakline ihtiyaç duyan Mehmet Ali Yeşiltepe (10), Ahmet Taşkıran (10), Mesut Çapar (15) ve Barış Keklik’e (8) hayata tutunabilmeleri için Ege Üniversitesi Hastanesi’nde kalp destek cihazı takıldı. Günlerini hastanede geçiren çocuklar tekerlekli ünitelerde taşınan, boylarından büyük kalp destek cihazlarıyla yaşamlarını sürdürmeye çalışıyor.

Mesut, “Önce bu cihazdan korktum. Aynı durumdaki Mehmet Ali ve Ahmet’i görünce içim rahatladı. Hastalanmadan önce Gaziemir’de otomobil servisinde çalışıyordum. Kalp nakli olunca işime dönmek istiyorum” diyor.

YENİYILDA KALP DİLEDİ

Barış ise “Yeni yılda yeni kalple sağlığıma kavuşmayı diledim. Ailemi ve okuldaki arkadaşlarımı çok özlüyorum” diye konuşuyor.

Hastanede öğretmenlerden ders aldıklarını anlatan Ahmet “İlköğretim 3. sınıfa gidiyordum. İkinci dönem hastalanınca okula gidemedim. Karnemi annem aldı. Hasta olmasaydım 4. sınıfa gidecektim” diyor.

Mehmet Ali ise “Yapay kalbin takıldığı 30 Haziran’dan beri hastanedeyim. Aileme ve arkadaşlarıma kavuşmak istiyorum” diye konuşuyor.

Şebnem HOŞGÖRÜR/AA

Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.