Kalsiyum kilo vermeyi hızlandırır mı?

Kalsiyum herkes için bir zorunluluktur, ancak kalori keserek yapılan diyetlerde kalsiyum eksikliği sorunuyla karşılaşabilirsiniz. Kalsiyum genel sağlığımız için önemli bir mineraldir. Günlük kalsiyum ihtiyacınızı almanın kemik sağlığından daha fazlasını artırabileceğini gösteren çalışmalar var. Üstelik kilo vermenize de yardımcı olabilir. /ÖZEL

11 Ocak 2022, Salı 13:42 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
GÜNDE 3 PORSİYON

GÜNDE 3 PORSİYON

Az yağlı süt, yeşil yapraklı sebzeler ve yoğurt zengin kalsiyum kaynaklarıdır. Peki bunlar kilo verme hızınızı artırabilir mi

Bir çalışma, günde üç porsiyon az yağlı, kalsiyum açısından zengin süt ürünleri yemenin (iyi beslenme için önerilen günlük mineral miktarıyla aynı miktarda) kilo vermeye yardımcı olduğunu göstermiştir. Diğer araştırmalar, diyet kalsiyumunun kaybedilen kiloyu geri almayı önleyebileceğini ortaya koydu. Hem kadınlar hem de erkekler, kalsiyum açısından zengin besinler çerçevesinde kolayca başarılı diyet oluşturabilirler. Elbette uzman bir doktorun yardımıyla…


NEDEN KALSİYUMA İHTİYACIMIZ VAR?

NEDEN KALSİYUMA İHTİYACIMIZ VAR?

Kalsiyum açısından zengin yiyecekler tüketmek için pek çok iyi neden vardır. Bunlardan biri kemiklerinizin uzun vadeli sağlığıdır. Vücudunuzun her gün kalsiyuma ihtiyacı vardır ve bunu diyet yoluyla sağlamazsanız, vücudunuz kemiklerinizde depolanan kalsiyumu kullanır.

Yakın tarihli bir ABD Genel Cerrahı raporuna göre, birçok kişi gerekli miktarda kalsiyum alamıyor. Süt ürünlerini kesen diyetler, ihtiyacımızın daha da az alınmasına neden oluyor. 


KALSİYUMUN KİLO VERMEDEKİ ROLÜ NEDİR?

KALSİYUMUN KİLO VERMEDEKİ ROLÜ NEDİR?

Daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulmasına rağmen, kalsiyumun kilo verme ve bakım üzerindeki faydalı etkisi umut verici görünüyor. Bir çalışma, önerilen süt porsiyonlarını içermeyen kısıtlı kalorili bir diyeti, önerilen miktarda süt içeren kısıtlı kalorili bir diyetle karşılaştırdı. Günde aynı sayıda kalori tüketilse bile süt içeren diyetin daha başarılı olduğu bulundu. 


3,5 KİLO GERİ ALDILAR

3,5 KİLO GERİ ALDILAR

Başka bir çalışma, önerilen seviyelerde düşük yağlı süt ürünleri (günde üç porsiyon) içeren bir diyetin, kilo kaybetmeden daha fazla kalori almasına izin verdiğini gösterdi. Kilo vermiş 103 aşırı kilolu veya obez kadın üzerinde yapılan 18 aylık çalışma, günde alınan her 100 miligram kalsiyum için, yaklaşık 3,5 kilo geri kazanımı engellediklerini gösterdi.

YİYECEKLERDEN ALINAN KALSİYUM ETKİLİ

YİYECEKLERDEN ALINAN KALSİYUM ETKİLİ

338 yetişkin üzerinde yoğun bir şekilde yapılan araştırmaya göre, günde üç veya daha fazla porsiyon az yağlı süt ürünü tüketenlerin, hiç tüketmeyen veya bir porsiyon tüketenlere göre kilolarını koruma olasılıkları daha yüksekti. Bu etki, yiyecek veya içeceklerden alınan kalsiyum ile sınırlıydı. Kalsiyum takviyeleri kilo alımını engellemedi.


DAHA DOYURUCU

DAHA DOYURUCU

Kalsiyum açısından zengin besinler tüketen kişilerin kilolarını daha etkili bir şekilde yönetmelerinin olası bir nedeni, kalorisi yüksek ve besleyiciliği düşük yiyecekler yerine daha doyurucu, sağlıklı yiyecekleri seçmeleridir.


EN İYİ KALSİYUM KAYNAKLARI

EN İYİ KALSİYUM KAYNAKLARI

Kilo kaybına yardımcı olabilecek kalsiyum miktarı için özel öneriler bulunmamakla birlikte, uzmanlara göre çalışmalar sağlıklı yetişkinler için günlük 1.000 mg (50 yaş üstü için günde 1.200 mg) kalsiyum tüketilmesi gerekiyor. Çoğu kilo verme diyetine uyabilecek iyi kalsiyum kaynakları şunları içerir:

  • Yağsız süt ve yoğurt gibi yağsız süt ürünleri 
  • Kalsiyum eklenmiş tofu 
  • Kalsiyum takviyeli meyve suyu ve diğer gıdalar
  • Koyu yapraklı yeşillikler 
  • Brokoli 
  • Sardalye
  • Çedar peyniri 


Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Yatmadan önce 2 yemek kaşığı elma sirkesi tüketmenin faydası