Kamu bileşik faizi kaldırdı

Kamu alacaklarına uygulanan aylık gecikme zammı faizi yüzde 2.5'ten yüzde 1.9'a indi

22 Kasım 2009, Pazar 05:00
A A

Aylık 1.9 yıllık 23.4

Kamu alacaklarında uygulanan faizin yıllık maliyeti yüzde 30’lardan 20’li rakamlara geriledi. Sigorta, prim borcu veya vergisini zamanında ödemeyenler artık aylık yüzde 2.5 yerine yüzde 1.9 (yıllık yüzde 23.4) gecikme zammı ödeyecek.

Bakanlar Kurulu’nun Resmi Gazete’de yayımlanan kararına göre gecikme zammı oranı her ay için ayrı ayrı uygulanacak. Bu, her ay için uygulanacak faizin, bileşik olarak da yürüyemeyeceği anlamına geliyor.

130 milyar için umut

Bu faiz indirimiyle devlete borcu olan daha az faiz ödeyecek. Düzenleme geriye dönük indirim getirmiyor ama eski borçların büyümesi yavaşlayacak. Yeni düzenleme ile bileşik faiz de ortadan kalkacağı için devlete borcu olanlar daha kolay ödeyecek.

Kamunun tahsil edemediği 130 milyar lira alacağı var. Faiz indirimiyle başta esnaf ve sanatkarlar olmak üzere devlete borcu olanlar yeni şartlarla borcunu kapatma şansı yakalayacak.

Geriye dönük olmayacak

Gecikme faizinin aylık yüzde 2.5’ten yüzde 1.95’e inmesiyle ilgili karar 19 Kasım 2009’da Resmi Gazete’de yayınlandığından eski borçlara uygulanması mümkün olmayacak.

Eski vadeli borçlara vade tarihinden 19 Kasım 2009’a kadar, eski oranlarda yani aylık yüzde 2.5 gecikme zammı uygulanacak. Ancak 19 Kasım 2009’dan ödeme tarihine kadar geçecek olan sürede uygulanacak gecikme zammı faiz oranları aylık yüzde 1.95 olarak hesaplanacak.

Tecil faizleri de indi

Gecikme zammı oranı Bakanlar Kurulu’nca belirlenmesine karşın, tecil (ertelenen) edilen vergi borçlarına uygulanan faiz oranı Maliye Bakanlığı tarafından belirleniyor. Gecikme zammının düşürülmesinden sonra Maliye de tecil faizlerini indirdi.

Dünkü Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren Maliye Bakanlığı kararına göre yıllık tecil faizi yüzde 19’a çekildi. Bu oran daha önce yüzde 24 olarak uygulanıyordu.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.