Kan şekerini düşürmek için yenmesi gereken 13 besin

Diyabet hastalarının kan şekerlerini dengede tutması oldukça önem taşıyor. Şeker hastalığı ne yazık ki günlük yaşamı olumsuz etkileyen rahatsızlıklardan biri. Bu nedenle şeker hastalarının gün içinde yedikleri kadar ne yemedikleri de önemli. Neyse ki kan şekerini dengede tutmaya yardımcı olarak doğal yollar var. Uzman Diyetisyen Şebnem Kandıralı Yıldırım kan şekerini düşürmek için tüketilmesi gereken besinleri açıkladı.

07 Aralık 2020, Pazartesi 12:26 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
1- Çilek

1- Çilek

Antosiyaninler olarak bilinen ve kırmızı rengini veren antioksidanlardan yüksek. Bazı çalışmalarda antosiyaninlerin bir yemekten sonra kolesterol ve insülin seviyelerini azalttığı ortaya çıktı. Ayrıca tip 2 diyabette kan şekeri ve kalp hastalığı risk faktörlerini iyileştirdiği saptandı.

2- Keten tohumu

2- Keten tohumu

İçeriğindeki çözünmeyen lif ve fitokimyasal olan liganlar sayesinde vücuttaki iltihabı, kalp hastalığı riskini ve kan şekeri seviyesini azaltabilir, insülin duyarlılığını artırabilir. Vücudunuz bütün haldeki keten tohumlarını ememez, bu nedenle öğütülmüş tohumları satın alın veya kendiniz öğütün. Ayrıca, keten tohumlarının kokmasını ve bozulmasını önlemek için buzdolabında sıkıca kapatılmış bir kapta olması önemli.

3- Kuruyemişler

3- Kuruyemişler

Fındıkgiller (fındık, badem, ceviz, kaju, antep fıstığı, pekan vb.), diyabetik bir diyete sağlıklı bir ek besindir. Sindirilebilir karbonhidratları düşüktür ve kan şekeri, insülin ve LDL seviyelerini azaltmaya yardımcı olur.

4- Yoğurt

4- Yoğurt

Sağlıklı kan şekeri seviyelerini teşvik eder, kalp hastalığı için risk faktörlerini azaltır ve kilo yönetimine yardımcı olabilir.

5- Zerdeçal

5- Zerdeçal

Kalp ve böbrek hastalığına karşı korurken kan şekeri seviyelerini ve vücuttaki iltihabı azaltabilecek kurkumin adlı aktif bileşeni içerir.

6- Chia tohumu

6- Chia tohumu

Yüksek miktarda lif içerir, sindirilebilir karbonhidratları düşüktür ve kan basıncını ve inflamasyonu azaltabilir. Chia tohumlarındaki viskoz lif, besinlerin bağırsaklarınızdan geçme ve emilme oranını yavaşlatarak kan şekeri seviyenizi düşürebilir.

7- Tarçın

7- Tarçın

Birçok kontrollü çalışma tarçının kan şekeri seviyesini düşürebildiğini ve insülin duyarlılığını artırabildiğini gösterdi. Çoğunlukla marketlerde satılan Çin tarçının kullanımı günde 1 çay kaşığı ile sınırlandırılmalı. Kumarin adlı bir madde içerdiğinden yüksek dozda alımı sağlık problemlerine neden olabilir. Diğer yandan şeker üzerinde daha yüksek etkiye sahip doğru Seylan tarçını daha az kumarin içerir.

8- Yağlı balıklar

8- Yağlı balıklar

Somon, sardalya, ringa, hamsi ve uskumru, kalp sağlığı için büyük yararları olan, iltihabı azaltan Omega-3 yağ asitleri DHA ve EPA'nın yüksek kaynaklarıdır. Bu yağlardan düzenli olarak yeterince almak, kalp hastalığı ve felç riski yüksek olan şeker hastaları için özellikle önemli. Balık, aynı zamanda tok hissetmenize yardımcı olan ve metabolizma hızınızı artıran mükemmel bir yüksek kaliteli protein kaynağıdır.

9- Sarımsak

9- Sarımsak

Şeker hastalığı olan kişilerde kan şekeri, iltihap, LDL kolesterol ve kan basıncını düşürmeye yardımcı olur.

10- Elma sirkesi

10- Elma sirkesi

Bazı çalışmalarda elma sirkesinin insülin duyarlılığını artırdığı ve açlık kan şekeri seviyesini düşürdüğü ortaya çıktı. Ayrıca, karbonhidrat içeren öğünlerle birlikte tüketildiğinde kan şekeri yanıtını yüzde 20'ye kadar azaltabildiği saptandı. Mide boşalmasını geciktirdiği için tokluk hissini de artırıyor. Suyla seyreltilmiş halde günde 1 çay kaşığı elma sirkesi ile başlanabilir, günde maksimum 2 yemek kaşığına kadar artırılabilir. Mide şikayetleri olanlar için sakıncalıdır.

11- Brokoli

11- Brokoli

Düşük kalorili, yüksek besin değerine sahip, düşük karbonhidratlı bir yiyecek. Çeşitli hastalıklara karşı koruyabilen sağlıklı bitki bileşikleri ile dolu. Diyabetik araştırmalar brokolinin insülin seviyelerini düşürmeye yardımcı olabileceğini ve hücreleri metabolizma sırasında üretilen zararlı serbest radikallerden koruyabileceğini gösterdi.

12- Yumurta

12- Yumurta

Kalp hastalığı için risk faktörlerini iyileştirir, iyi bir kan şekeri kontrolünü destekler, göz sağlığını korur ve tok hissetmenizi sağlar.

13- Yeşil yapraklı sebzeler

13- Yeşil yapraklı sebzeler

Son derece besleyicidir ve kalorileri düşük. Ayrıca, kan şekeri seviyenizi yükselten, sindirilebilir karbonhidratları çok düşüktür. Ispanak, pazı, lahana ve diğer yeşil yapraklı sebzeler, C vitamini de dahil olmak üzere birçok vitamin ve mineral kaynağı. Lutein ve zeaksantin adlı antioksidan içerikleri ile, gözlerinizi yaygın diyabet komplikasyonları olan maküler dejenerasyon ve katarakttan korur.

Kan şekerini düşürmek için yapılabilecek diğer uygulamalar

Kan şekerini düşürmek için yapılabilecek diğer uygulamalar

Bunlar dışında şekeri dengelemek için:

  • Düzenli egzersiz yapın
  • Karbonhidrat alımınızı kontrol edin
  • Lif alımınızı artırın
  • Bol su için
  • Porsiyon kontrolü sağlayın
  • Düşük glisemik indekse sahip besinler seçin
  • Stres seviyenizi kontrol edin
  • Kan şekeri seviyelerini takip edin
  • Yeterli kaliteli uyku uyuyun, krom ve magnezyumdan zengin besinlerle beslenin
  • Fazla kilolarınızı verin

Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Karpuzun bilinmeyen faydaları