Orucu bozan durumlar

Ramazan ayı başladı! Orucu bozan hal ve durumlar nelerdir, hangi durumda oruç bozulur? İşte bu soruların cevabı  

26 Nisan 2020, Pazar 12:14 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Ramazan ayının başlamasıyla birlikte “Orucu bozan durumlar nelerdir?” sorusu merak edilmeye başladı. Peki, ramazanda orucu bozan şeyler nelerdir?

 Unutarak yemek-içmek orucu bozar mı?

Unutarak yemek-içmek orucu bozar mı?

Unutarak yemek, içmek orucu bozmaz. Unutarak yiyen içen kişi, oruçlu olduğunu hatırlarsa ağzındakileri çıkarıp ağzını yıkar ve orucuna devam eder. Oruçlu olduğunu hatırladıktan sonra yeme içmeye devam eden kişinin orucu bozulur. 

Diş fırçalamak orucu bozar mı?

Diş fırçalamak orucu bozar mı?

Diş fırçalamakla oruç bozulmaz. Bununla birlikte, diş macununun veya suyun boğaza kaçması hâlinde oruç bozulur ve kazası gerekir.  

 Kusmakla oruç bozulur mu?

Kusmakla oruç bozulur mu?

Kendiliğinden kusmakla oruç bozulmaz. Ancak kişinin kendi isteği ve müdahalesiyle meydana gelen kusma, “ağız dolusu” olması hâlinde, orucu bozar.  

Göz damlası kullanmak orucu bozar mı?

Göz damlası kullanmak orucu bozar mı?

Uzman göz doktorlarından alınan bilgilere göre, göze damlatılan ilaç miktar olarak çok az (1 mililitrenin 1/20’si olan 50 mikrolitre) olup, bunun bir kısmı gözün kırpılmasıyla dışarıya atılır, bir kısmı gözde, göz ile burun boşluğunu birleştiren kanallarda ve mukozasında mesamat yoluyla emilerek vücuda alınır. Yukarıdaki bilgilerle birlikte değerlendirildiğinde, göz damlası orucu bozmaz. 

Burun damlası orucu bozar mı?

Burun damlası orucu bozar mı?

Tedavi amacıyla buruna damlatılan ilacın bir damlası, yaklaşık 0,06 cm3’tür. Bunun bir kısmı burun çeperleri tarafından emilir, çok az bir kısmı ise mideye ulaşır. Bu da, dinî açıdan abdestte ağza su vermede olduğu gibi af kapsamında değerlendirildiğinden orucu bozmaz. 

Sağlık sorunlarında hangi durumlarda oruç bozulur?

Sağlık sorunlarında hangi durumlarda oruç bozulur?

Tıbbın gelişmesi ile günümüzde pek çok yeni muayene ve tedavi yöntemleri ortaya çıktı. Bunların bir kısmı orucu bozar, bir kısmı ise bozmaz. Bu yöntemlerle ilgili belli başlı sorular ve cevapları şöyle:

Astım hastalarının oksijen spreyi kullanması orucu bozar mı?

Astım hastalarının oksijen spreyi kullanması orucu bozar mı?

Akciğer hastalarının kullandıkları spreyden, bir kullanımda 1/20 ml. gibi çok az bir miktar ağıza sıkılır. Bunun da önemli bir kısmı ağız ve nefes boruları cidarında emilerek yok olur. Bundan geriye bir miktarın kalıp tükürükle mideye ulaştığı konusunda kesin bir bilgi de yok.

Dilaltı hapı orucu bozar mı?

Dilaltı hapı orucu bozar mı?

Bazı kalp rahatsızlıklarında dilaltına konulan ilaç, doğrudan ağız dokusu tarafından emilip kana karışarak kalp krizini önler. Söz konusu ilaç, ağız içinde emilip yok olduğundan mideye bir şey ulaşmaz. Bu itibarla, dilaltı hapı kullanmak orucu bozmaz. 

Her gün ilaç içmek zorunda olanların oruç tutması gerekir mi?

Her gün ilaç içmek zorunda olanların oruç tutması gerekir mi?

Hastalık, ramazanda oruç tutmamayı mubah kılan özürlerden. Bir kimsenin oruç tuttuğu takdirde hastalanacağı veya hastalığının artacağı tıbben veya tecrübeyle sabit olursa oruç tutmayabilir. İyi olunca da yalnız yediği günler sayısınca kaza etmesi gerekir.  

 İğne yaptırmak, serum almak ve kan vermek orucu bozar mı?

İğne yaptırmak, serum almak ve kan vermek orucu bozar mı?

İğnenin orucu bozup bozmayacağı, kullanılan amacına göre değerlendirilir. Ağrıyı dindirmek, tedavi etmek, vücudun direncini artırmak, gıda vermek gibi amaçlarla enjeksiyon yapılır. Gıda ve keyif verici olmayan enjeksiyonlar, yemek ve içmek anlamına gelmediğinden orucu bozmaz. Ancak gıda ve/veya keyif verici enjeksiyonlar orucu bozar. Hastaya serum veya kan verilmesi de, aynı hükme tabidir. 

 Diyaliz uygulaması orucu bozar mı?

Diyaliz uygulaması orucu bozar mı?

Böbrek yetmezliği hastalarına uygulanan diyaliz, periton ve hemodiyaliz olmak üzere iki çeşittir. Periton diyalizi, karın boşluğuna verilen özel bir solüsyon aracılığı ile, hastanın kendi karın zarı kullanılarak, kanın zararlı maddelerden arındırılması ve sıvı dengesinin sağlanması işlemidir. Hemodiyaliz ise, kanın vücut dışında bir makina yardımıyla temizlenip vücuda geri verilmesi işlemidir. Kan, bir iğne aracılığı ile hastanın kolundan alınır. Hemodiyaliz makinası, diyalizör denen bir filtreden kanı sürekli geçirerek zararlı maddeleri ve fazla suyu filtre eder. Filtre edilen temiz kan, ikinci bir iğne ile hastanın damarına geri verilir. Bu işlem yapılırken bazen gıda içerikli sıvı verilmesi gerekir. Buna göre hastaya herhangi bir sıvı maddesi verilmeden gerçekleştirilen hemodiyalizde oruç bozulmaz. Diğer diyaliz çeşitlerinde ise, vücuda gıda içerikli sıvı verildiği için oruç bozulur.

Oruçlu kimse akupunktur yaptırabilir mi?

Oruçlu kimse akupunktur yaptırabilir mi?

Akupunktur; vücutta belirli noktalara iğne batırmak suretiyle çeşitli hastalıkları tedavi etme metodudur. Akupunktur uygulanması hâlinde, vücudun beslenmesi, gıda alması söz konusu olmadığından orucu bozmaz.

Diş tedavisi orucu bozar mı?

Diş tedavisi orucu bozar mı?

Morfinli veya morfinsiz diş tedavisi orucu bozmaz. Ancak tedavi esnasında, kan veya tedavide kullanılan maddelerden herhangi bir şeyin yutulması orucu bozar.

Merhem ve ilaçlı bant orucu bozar mı?

Merhem ve ilaçlı bant orucu bozar mı?

Deri üzerindeki gözenekler ve deri altındaki kılcal damarlar yoluyla vücuda sürülen yağ, merhem ve benzeri şeyler emilerek kana karışır. Ancak cildin bu emişi, çok az ve yavaş olur. Diğer taraftan bu yeme içme anlamına da gelmez. Bu itibarla, deri üzerine sürülen merhem, yapıştırılan ilaçlı bantlar orucu bozmaz.

İdrar kanalının görüntülenmesi, kanala ilaç akıtılması orucu bozar mı?

İdrar kanalının görüntülenmesi, kanala ilaç akıtılması orucu bozar mı?

İdrar kanallarına giren cihazlar veya akıtılan ilaçlar orucu bozmaz.

Anestezi orucu bozar mı?

Anestezi orucu bozar mı?

Anestezi, nefes yolu veya iğne ile vücuda ilaç verilerek oluşturulur. Nefes yolu veya iğneyle yapılan anestezi, mideye ulaşmadığı gibi, yeme-içme anlamı da taşımaz. Ancak bölgesel ve genel anestezide, acil durumlarda ilaç ve sıvı vermek amacıyla damar yolu açılarak, bu açıklık, işlem süresince serum vermek suretiyle sağlanır. Bu itibarla, lokal anestezi, orucun sıhhatine engel değildir. Bölgesel ve genel anestezide serum verildiği için oruç bozulur. 

Fitil kullanmak, lavman yaptırmak orucu bozar mı?

Fitil kullanmak, lavman yaptırmak orucu bozar mı?

Makattan tedavi amaçlı kullanılan fitiller, her ne kadar sindirim sistemine dahil olsa da, sindirim ince bağırsaklarda tamamlandığı, fitillerde gıda verme özelliği bulunmadığı için orucu bozmaz. Aynı şekilde kadının da tedavi amaçlı vajinasından/fercinden kullanılan fitiller de orucu bozmaz.

Lavman yaptırmak konusunda ise, iki durum söz konusu. Kalın bağırsaklarda su, glikoz ve bazı tuzlar emildiği için, gıda içeren sıvının bağırsaklara verilmesi veya orucu bozacak kadar su emilecek şekilde verilen suyun bağırsakta kalması durumunda oruç bozulur. Ancak, suyun bağırsaklara verimesinden sonra bekletilmeyip bağırsakların hemen temizlenmesi durumunda, verilen su ile birlikte bağırsaklarda bulunan dışkının dışarıya çıkarıldığı ve bu esnada emilen su da çok az olduğu için oruç bozulmaz.

Anjiyo yapılması orucu bozar mı?

Anjiyo yapılması orucu bozar mı?

Halk arasında anjiyo (anjiyografi) olarak bilinen operasyon, teşhise veya tedaviye yönelik uygulanır. Anjiyografi, vücut damarlarının görüntülenmesi demektir. Damar içine, damarların görünür hâle gelmesini sağlayan ve kontrast madde olarak tanımlanan ilaç verilerek, anjiyogram adı verilen filmler elde edilir. Anjiyografi sayesinde organları besleyen damarlar görüntülenerek damar hastalıkları veya bu damarlardan beslenen organlara ait tanı koydurucu bilgiler edinilir. Tedaviye yönelik olarak uygulanan anjiyonun klasik yöntemi, anjiyoplastidir. Bu ise, dar veya tam tıkalı damarların balon ya da stent denilen özel araçlarla tekrar açılması için yapılır. Bu bilgiler ışığında gerek anjiyografi, gerekse anjiyoplasti operasyonlarında yemek ve içmek anlamı bulunmadığından, oruç bozulmaz.

Oruçluyken adet gören kadının orucu bozulur mu?

Oruçluyken adet gören kadının orucu bozulur mu?

Oruçluyken hayız olan/âdet gören kadının orucu bozulduğundan yiyip içer. Kadın yiyip içebileceği gibi edeben oruçlu gibi davranmaya devam etmesi uygun olur. 

İmsaktan sonra adeti biten kadın oruç tutabilir mi?

İmsaktan sonra adeti biten kadın oruç tutabilir mi?

İmsak vaktinden sonra âdet hali sona eren bir kadın, o gün hiçbir şey yiyip içmemiş olsa bile, oruç tutmuş sayılmaz.

Adet geciktirici kullanmak caiz midir? Bu şekilde oruç tutulabilir mi?

Adet geciktirici kullanmak caiz midir? Bu şekilde oruç tutulabilir mi?

Regl, oruç tutmaya engeldir. Bu hâldeyken tutulan oruç geçerli olmaz. İlaç etkisiyle de olsa, akıntı olmadıkça regl olmayacağından tutulan oruç geçerlidir. Ancak sağlık açısından regli önlemek için ilaç kullanılması tavsiye edilmez.

Orucu bozan ve kaza gerektiren durumlar

Orucu bozan ve kaza gerektiren durumlar

Yolculuk, hastalık, ileri derecede yaşlılık gibi meşru bir mazerete dayalı olarak bozulan orucun, sadece kaza edilmesi gerekir. Ayrıca, kasıt olmaksızın yemek-içmek; beslenme amacı ve anlamı taşımayan, yenilip içilmesi mutat olmayan şeylerin tüketilmesi orucu bozar ve durum kaza gerektirir. Ramazanda bir mazeret olmaksızın tutulmayan oruc, günü gününe kaza edilir.

Nikotin bandı oruç bozar mı?

Nikotin bandı oruç bozar mı?

Kural olarak orucu bozan şeyler, vücuda normal yollarla giren maddeler ve cinsel ilişkidir. Vücuda sürülen yağ, merhem ve benzeri şeyler deri üzerindeki gözenekler ve deri altındaki kılcal damarlar yoluyla emilerek kana karışır. Ancak cildin bu emişi, çok az ve yavaş olur. Diğer taraftan bu işlem yeme, içme ve beslenme anlamına da gelmez. Bu itibarla, deri üzerine sürülen merhem, yapıştırılan ilaçlı bantlar orucu bozmaz. Bu açıdan sigarayı bırakmak isteyenlerin kullandığı nikotin bantları da orucu bozmaz. 

Kan vermek orucu bozar mı?

Kan vermek orucu bozar mı?

Kan vermenin orucu bozup bozmayacağı konusunda, Hz. Peygamber’den rivayet edilen “Hacamat yapanın ve yaptıranın orucu bozulur” (Ebû Dâvûd, “Sıyam”, 28) hadisinden hareketle bazı İslâm bilginleri kan vermekle orucun bozulacağını söylemişlerdir.

Din bilginlerinin çoğunluğu ise, Hz. Peygamber’in oruçluyken hacamat olduğuna dair rivayeti (Buhârî, “Savm”, 32; Ebû Dâvûd, “Sıyam”, 29) esas alarak kan vermenin orucu bozmayacağını söylemişlerdir.

Bu iki hadis ve diğer rivayetler birlikte değerlendirildiğinde, “Hacamat yapanın ve yaptıranın orucu bozulur” hadisinin “hacamat yapanın ve yaptıranın orucu bozulma tehlikesiyle karşı karşıyadır” şeklinde anlaşılır. Zira hacamat yapan kişi emerek kanı aldığı için boğazına kan kaçma ihtimali, hacamat yaptıranın ise zayıf düşeceğinden yeme içme zorunda kalma ihtimali vardır. Nitekim Enes b. Malik de, hacamat yaptırmanın oruçluyu zayıf düşüreceğinden dolay hoş karşılanmadığını söylemiştir. (Buhârî, “Savm”, 32) Bu itibarla, oruçluyken kan vermek orucu bozmaz.

Ruj orucu bozar mı?

Ruj orucu bozar mı?

Ağız dışındaki bölgelere uygulanan makyajla oruç bozulmaz. Ancak dudağa sürülen ruj, yalanarak ağızdan içeri girip tadı mideye ulaşırsa orucu bozar. Aksi takdirde bozmaz.

Parfüm orucu bozar mı?

Parfüm orucu bozar mı?

Diyanet'in yaptığı açıklamaya göre ise parfüm kullanmak orucu bozmuyor.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder