Kanada'da Türk festivali

Kanada Eğitim ve Gençlik Vakfı (KAGEV), 2. Anatolia Fest 2017'yi Toronto'nun Dundas Meydanı'nda düzenledi

10 Temmuz 2017, Pazartesi 09:59
A A

Toronto'da düzenlenen 2. Anatolia Festivali, yaklaşık 65 bin ziyaretçiyi ağırladı. 

Türk ve Kanadalıları bir araya getiren festivalde açılan stantlarda Türk mutfağından yemekler, kebaplar, baklavalar, gözleme ve börekler satıldı. 

Festivalin en ilgi çeken bölümü, Toronto’daki bir Türk restoranın açtığı döner reyonu oldu. 

TÜRK KAHVESİ İKRAMI

TÜRK KAHVESİ İKRAMI

Festivalde açılan Türk kahvesi standında katılımcılara kahve ve Türk usulü çay ikram edildi.

Toronto Kültür ve Tanıtım Ataşeliği tarafından açılan stantta, Türkiye’yi tanıtan broşür ve dokümanın yanı sıra lokum ve küçük hediyelik eşyalar dağıtıldı. İstanbul’daki Kapalıçarşı’nın maketinin yer aldığı bölümde Türk kültürüne ait takılar, giyecekler, çini tabak ve vazolar satışa sunuldu.

Anatolia Fest 2017’de, ebru sanatçısı Özlem Çopur da ebru sanatından örnekler sundu. Çopur, ilgi duyan ziyaretçilerle sanatını icra etti. 

SEMAZENLER BÜYÜLEDİ

SEMAZENLER BÜYÜLEDİ

Festivalde sahne alan Kanada Cerrahi Dergahı İlahi ve Semazen Grubu, sema gösterileriyle seyircilere büyüleyici anlar yaşattı. Semazenlerin, ilahiler eşliğinde sergiledikleri sema gösterisine bazı Kanadalı ziyaretçiler de eşlik etti.

Festivalde, piyanist Ali Tolga Demirtaş ve Azeri müzik grubu da sahne aldı. Karadenizli kemençe sanatçısı Recep Yılmaz’ın çaldığı yöresel parçalara meydanda bulunan Karadenizliler horon teperek eşlik ettiler.

Festivali düzenleyen KAGEV Başkanı Ayşenur Dereci, festivale Kanada halkının ilgisinin yoğun olduğunu söyledi.

Ayşenur Dereci, sözlerini şöyle sürdürdü:"Kanada çok kültürlü bir toplum. Biz de kendi ülkemizin gündemini burada yaşatmak ve kendi gündemimizi Kanada halkına ulaştırmak için bu festivali düzenliyoruz. Amacımız, ülkenin çok kültürlü ortamından yararlanarak kendimizi en iyi şekilde ifade edebilmek. Devasa Türk kültürünü Kanada’nın göbeğine, Toronto’nun bu meydanına taşımayı amaçladık ve şu an itibarıyla buna ulaştık."

Festival alanı çevresinde yoğun güvenlik önlemleri alındı.

Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.