Kandaka isyanı

Sudan’da kadınların öncülük ettiği isyan büyüyor. Polis ve orduda çatlaklar başlayınca Devlet Başkanı Beşir’in ülkeden kaçtığı iddia edilirken Sudan’ın antik savaşçı kraliçeleri ‘kandaka’lara benzetilen bir kadın, direnişin sembolü haline geldi.

11 Nisan 2019, Perşembe 07:48 Son Güncelleme:
A A

Afrika ülkesi Sudan’da 4 ay önce yakıt ve ekmeğe gelen zamların ardından protesto gösterileri başlamıştı. Göstericiler ülkeyi 30 yıldır yöneten Başkan Ömer el Beşir’in istifasını istiyor. Anayasayı değiştirerek kendisinin 5. kez seçilmesinin önünü açan Beşir protestoları güç kullanarak bastırmak isteyince çıkan olaylarda bugüne kadar 100’e yakın kişi öldü. Ancak son günlerde çatışmaların sertleşmesinin ardından güvenlik güçlerinden isyancıların tarafına geçişler başladı. Polis ve ordudan bazı üst düzey yetkililer eylemcilere müdahale etmeme kararı aldı.

Sudan’da dünkü gösterilerde 6’sı asker 11 kişi öldü. Cumartesiden beri ölen kişi sayısı 32’ye yükseldi.

Şiddet kozunu kaybetmeye başlayan Beşir’in ülkeden kaçtığı iddia ediliyor. Beşir’e yakın isimler protestoculara karşı kendi yandaşlarını sokağa çıkmaya çağırıyor. Meydanları dolduran isyancıların en dikkat çeken özelliği, çoğunluğunun kadın olması.


Sudan devlet televizyonu, ordunun kısa süre içerisinde önemli bir açıklama yapacağını bildirdi. Ordu devlet televizyonu binasını kuşattı ve bazı askerler içeriye girdi.
SEMBOL OLDU

SEMBOL OLDU

Baskıcı rejime isyan eden Sudanlı kadınların sembol ismi ise başkent Hartum’da bir otomobilin üzerine çıkarak özgürlük şarkılarıyla protestocuları coşturan 22 yaşındaki Alaa Salah oldu. Sudan’ın antik halkı Nubilerin savaşçı kraliçelerine atfen ‘kandaka’ adı verilen Hartum Üniversitesi Mühendislik Fakültesi öğrencisi Salah’ın görüntüleri internette milyonlarca kez izlendi.

HALKINI KORUYAN KRALİÇE

HALKINI KORUYAN KRALİÇE

Milyonlarca kez izlenen görüntülerde Alaa Salah; Beşir rejimi öncesinde kadınların giydiği ‘barış ve sadeliği’ simgeleyen geleneksel bir kıyafetle görülüyor, gelinlerin taktığı küpelerden takıyor.

Salah şiirler okurken, mısra aralarında kalabalıktan ‘Devrim’ sloganları yükseliyor. Salah ile özdeşleştirilen ‘kandaka’lar, kadınların halkın koruyucusu sayıldığı antik Sudan’ın savaşçı kraliçeleriydi.

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER 8 soruda 'gizemli hastalık'