Kandilde Sevgililer Günü olur mu?

Kandilde Sevgililer Günü olur mu?

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, bu yıl sıkça tartışılan ve cevabını herkesin merak etti bu sorunun yanıtını verdi

07 Şubat 2011, Pazartesi 15:16 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Diyanet İşleri Başkanı: "Sevgililer Günü ve Mevlit Kandili'nin aynı güne denk gelmesi ne güzel bir tesadüf veya tevafuk. Biz kendi kültürümüzde sevgili peygamberimize 'Sevgililer Sevgilisi' adını veriyoruz. İki günün tesadüf etmesini bir güzellik olarak görüyorum."

NTV canlı yayınında Ankara Temsilcisi Nilgün Balkaç'ın sorularını yanıtlayan yeni Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, bu yıl Sevgililer Günü'yle aynı gün kutlanacak Mevlit Kandili'ni değerlendirdi.

Nilgün Balkaç'ın "Herkes çok merak ediyor, 14 Şubat tarihi Sevgililer Günü ve aynı zamanda bu yıl Mevlit Kandili. Farklı çözümler bulunmaya çalışılıyor, Sevgililer Günü'nün önceden kutlanması gibi. Sizin bu konudaki yorumunuzu alabilir miyiz?" şeklindeki sorusuna Prof. Görmez şu yanıtı verdi:

"Ne güzel bir tesadüf veya tevafuk. Çünkü biz kendi kültürümüzde ve medeniyetimizde sevgili peygamberimize 'Sevgililer Sevgilisi' adını veriyoruz. Hem de bütün sevgilerin kaynağı yaratıcımıza olan sevgimizi de gösterir, böyle bakıyoruz. Bizim kültürümüzde peygamberimize çok farklı bir sevgimiz var.

olayısıyla bu iki günün bu sene tesadüf etmesini bir güzellik olarak görüyorum. Biz hem hep birlikte 'Sevgililer Sevgilisi'nin doğum gününü kutlarız, mevlidi çok daha canlı yaşarız hem de 'Sevgililer Sevgilisi'nden aldığımız sevgiyi kendi sevgililerimize de en güzel şekilde ifade etmiş oluruz." 

NTVMSNBC

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER VLP aşısında Faz 1 gönüllüsü oldu, açıklamalar umutlandırdı