Kangallar nasıl beslenmeli?

Dünyanın en zeki ve güçlü koruma köpekleri arasında ilk sıralarda yer alan kangallar, havaların soğuması ile fiziksel ve zihinsel değişim sürecine giriyor. Hava sıcaklıklarının düşmesi ile kangal ırkının beslenme özellikleri de değişiyor. Uzmanlar, kış aylarında kangalların "kurt kanı" maması ile beslendiğini söylüyor.

01 Ocak 2021, Cuma 15:40 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

İHA'ya konuşan kangal eğitmeni Hüseyin Yıldız, sonbaharla birlikte kangalların da değişim sürecine girdiklerini belirterek, “Kangal ırkımız sonbahar ayında yaprak dökümü dönemine girer. Doğa kendini nasıl ayarlıyorsa kangal ırkı ve doğada ki bütün canlılar hepsi de kendini bu döneme uyumlu hale getirir. Bu gün kangallarımızın en büyük özelliği soğuk karasal iklim hayvanları olmasıdır. Karasala yatkın bir yapıları, fizyolojileri anatomileri ve beden görüntüleri vardır. Tüy katmanları son derece sığdır ve güçlüdür. Bunun içerisinde en önemli tarafı içlerinde 38 dereceye kadar ısı dereceleri vardır. Bu çok önemli. Bunun içerisinde beslenme kültüründe sonbahar ayından itibaren kış aylarına yönelik yaparsanız ciddi bir başarı oranı yakalarsınız” dedi.

Kurt kanı maması

Kurt kanı maması

Kış aylarında kangalların fermente gıdalara ihtiyaç duyduğunu kaydeden Yıldız, “Fermente gıdalar, profesyonel mamalara yönelmektir. Çünkü profesyonel mamalar içerisinde fermente edilmiş belli gıda kültürleri vardır. Doğada bir kurdun, çakalın, ayıların yaşamını düşünün. Bununla ilgili tüm gıda kültürlerini bir araya getirmiş, sentezlemişler ve bunu bir fermantasyona uğratmışlar. Daha sonra da hem hayvanın sağlığı açısından son derece önemli bir gıda oluşmuş, beslenme kaynağını yükseltmiş hem de protein ve demir oranını yükseltmiş belli kültüre sahip olan mama kültürünü hayvanlarımıza vermemiz lazım. Aldıkları gıdayla beraber performans adı altında bu hayvanların koşullandırıldıklarını düşünün" dedi.

Beslenme özellikleri insanlardan farklı

Beslenme özellikleri insanlardan farklı

Yıldız, kangalların beslenme özelliklerinin insanlardan farklı olduğunu, bu nedenle insanların tükettiği her gıdanın kangallara verilmesinin doğru olmadığının altını çizerek, “Kangallar hangi gıdanın verildiği önemlidir. Bugün bunun içerisinde yoğunlaştırılmış salça, yoğunlaştırılmış yağ rafine yağlarından bahsediyorum. Bunun içerisinde neler var buna da bakmak lazım. Yani bu şu anlama gelir. Bunu ben çok doğru bulmuyorum. Deri döküntüsü oluşturabilir. Kaynak olarak alması gereken, metabolik olarak çok ters bir gıdayla da karşı karşıya gelebilir. Zaten soğukta hayvan belki de yeme ihtiyacı ve dürtüsü duyacaktır buna. Dolayısıyla evde hazırlanan insanlarla ortak yenilen gıdaların çok verilmesine biz bir üretici olarak karşıyız. Çünkü baharat oranı tuz oranı, rafine yağlar bunlar hayvanlara kesinlikle terstir” dedi.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Kedileri asla anlayamayacağımızı kanıtlayan 9 fotoğraf