Kanserde erken teşhis için bir adım daha (Dar Bant Görüntülüme Sistemi nedir?)

İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesi’nde kullanılmaya başlanan "Dar Bant Görüntülüme Sistemi" ile gırtlak, geniz ve burun kanserleri artık daha kolay tespit edilebilecek

A A
Kanserde erken teşhis için bir adım daha (Dar Bant Görüntülüme Sistemi nedir?)
Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesi’nden yapılan açıklamaya göre, gırtlak, geniz ve burun kanserlerinin erken teşhisi ile nükslerin yayılımı konusunda büyük avantajlar sağlayacak "Dar Bant Görüntülüme Sistemi" düzenlenen basın toplantısıyla tanıtıldı.

Toplantıda konuşan İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı Başkanı Prof.Dr. Ahmet Özdoğan, cihazın aslında 1999 yılında geliştirildiğini ve 2004’ten itibaren tıbbın çeşitli alanlarında kullanılmaya başladığını anlattı.


NÜKSEDİP NÜKSETMEDİĞİNE DE BAKILACAK


Prof.Dr. Ahmet Özdoğan, cihazın yüzeyleri daha iyi incelemeyi ve özellikle damarsal bölümler hakkında bilgi vermeyi ağladığına işaret etti. Bu sayede kanser vakalarında erken teşhisin daha da kolaylaştığının altını çizen Prof.Dr. Ahmet Özdoğan ayrıca kemoterapi ve radyoterapinin ardından hastalığın nüksedip etmediğinin de daha çabuk tespit edilebildiğini vurguladı.
   
Cihazın her yaş grubundan hastaya uygulanabildiğini belirten Prof.Dr. Ahmet Özdoğan, baş-boyun cerrahisi yönünden bakılırsa bu alanda Türkiye’de cihazı kullanan ilk üniversite hastanesi olduklarına işaret etti.

Dar Bant Görüntülüme Sistemi, hastanede ilk olarak gırtlak kanseri şüphesiyle hastaneye başvuran ve 25 yıldır sigara kullanıcısı olan 44 yaşındaki Erdem Katkı’ya uygulandı.

AA

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Korkunç hata! Sakinleştirici yerine formalin verilince hayatını kaybetti