Kanserden korunmak için bu yiyeceklerden uzak durun

Milyonlarca insan her gün bilmeden zararlı gıdaları tüketiyor. Bunun en kötü yanı ise çoğumuzun bu gıdaları beslenme alışkanlıklarımızın temel taşı haline getirmesi. Hepimiz bazı gıdaların diğerlerinden daha sağlıklı olduğunu biliyoruz ama tamamen kesmemiz gereken o kadar fazla yiyecek var ki. Araştırmalara göre bu konuda endişe verici bir durum söz konusu. Obezite, kalp damar rahatsızlıkları ve şeker hastalığı gibi birçok probleme sebebiyet vermenin yanında bazı gıdalar kanserle ilişkilendiriliyor. “Kötünün de kötüsü” olan yiyeceklere bir göz atalım ve neleri tüketmemeliyiz birlikte öğrenelim.

26 Ekim 2019, Cumartesi 15:14 Son Güncelleme:
A A
1. Trans yağlar

1. Trans yağlar

posta.com.tr

Hidrojene yağ olarak bilinen trans yağlar birçok farklı çeşit gıdada yer alıyor. Trans yağlar hazır ambalajlı yiyeceklerde, fast food tarzı yiyeceklerde ve margarinde bulunuyor. Bu yağlar bir zamanlar bitkisel yağlar olmakla beraber daha sonra işlenerek trans yağa dönüştürülmüş yağlardır. Bu tür yağların çeşitli kanser türlerine sebebiyet verdikleri bilim çevrelerince de savunuluyor. 

2. Patlamış mısır

2. Patlamış mısır

İşlenmiş patlamış mısırda trans yağların yanında patlamış mısırların kansere sebep olduğu savunuluyor. Genelde akciğer kanserine. Mikrodalgaya attığımız yapışmaz mısır paketinin içerisindeki kimyasal maddelerin vücudumuza çok zarar verebileceği ve kansere yol açabileceği söyleniyor.

3. Şarküteri ürünleri

3. Şarküteri ürünleri

İşlenmiş soğuk gıdalar yani şarküteri ürünlerinin içinde birçok zararlı madde mevcut. En başta hayvanlar zirai ilaçlarla veya genetiği değiştirilmiş organizmalarla beslenmiş olabilir. Ama bunların bize zarar vermesinden daha muhtemel olan şey bunların içlerine bozulmamaları için katılan katkı maddelerinin bize zarar vermesi.

4. Sosisli sandviçler

4. Sosisli sandviçler

Soğuk gıdalar gibi sosislilerin içlerinde de bir sürü kanser yapıcı madde var. Soğuk gıdalara benzer olarak bunların içlerinde de çok zararlı olduğu bilinen sodyum fosfat var. Daha iyi anlaşılması için örnek vermek gerekirse, her yıl işlenmiş etten dolayı ölen kişi sayısı 34 bin. 

5. Un

5. Un

Beyaz un aslında adı değiştirilmiş şeker. Beyaz un aslında size yararlı olan tam buğday ununun alınıp ağartılması, karıştırılması ve tanınmaz hale gelene dek işlenmesiyle meydana geliyor. 

6. Kırmızı et

6. Kırmızı et

Kırmızı et çoğu zaman tehlikeli ölçüde fümelenmiş, tütsülenmiş ve tuzlanmış olur. Genelde taze kalsın diye bir sürü koruyucu madde de içerirler. Bunların kalın bağırsağa zarar verdiği ve buna yönelik kanser çeşitlerine sebebiyet verebileceği kanıtlandı. 

7. Şekersiz gazlı içecekler

7. Şekersiz gazlı içecekler

Demek kendinize çeki düzen verip biraz kilo vermeyi hedefliyorsunuz, bu kötü bir şey değil ama şekersiz gazlı içeceklerin de en az şekerlileri kadar zararlı olduğu söyleniyor. Aspartam adı verilen tatlandırıcı beyin kanseri, lösemi ve diğer kanser türleriyle ilişkilendiriliyor.

8. Tatlılar

8. Tatlılar

Şeker zararlıdır. Ama bu zararlı olan meyvelerdeki glikoz değil, işlenmiş beyaz şekerler. Kanser, şekere bayılır, onlardan beslenir. Ne kadar çok işlenmişse kanser hücreleri için şeker de o kadar iyidir.

9. Az kalorili veya şekersiz olarak satılan her şey

9. Az kalorili veya şekersiz olarak satılan her şey

Şimdi ölümcül bir madde olan aspartama tekrar geri dönelim. Aspartam bugün hala çoğu gıdada kullanılıyor ve kabul görüyor ama bir noktaya kadar yapay tatlandırıcılar da böyleydi. Ama en sonunda bazı ülkeler bunları yasakladı! Sizin için en iyisi doğal veya organik şeyler tüketmek.

10. Çiftlik balığı

10. Çiftlik balığı

Çoğu çiftlik balığı antibiyotiklerle, zirai ilaçlarla ve kimyasallarla doludur. Yeni tutulmuş balık yemek vücudunuza çok iyi gelebilir ama koruyucu maddeler ve katkı maddeleri işin içine girince iş tam tersine dönüyor. Bizce kendi balığınızı tutun. Balık tutmak eğlencelidir, denemelisiniz!

11. Konserve gıdalar

11. Konserve gıdalar

Konserve gıdalardaki en zararlı şey bizfenol A denen kimyasaldır. Konservelerde ve kaplarda kullanılan bu kimyasal güçlü bir şekilde kanser ile ilişkilendiriliyor, özellikle meme kanseriyle.

12. Patates cipsi

12. Patates cipsi

Akrilamit, silikonda, sigara dumanında, yapıştırıcılarda ve patates cipsinde bulunan bir kimyasal.

Akrilamid nedir?

Akrilamid, amino asitler ve şekerler arasındaki bir reaksiyon ile oluşan kimyasal bir maddedir. Genellikle patates, kök sebzeler ve ekmek gibi yüksek nişasta içeriğine sahip yiyecekler, kızartma, kavurma veya pişirme işlemlerinde yüksek sıcaklıklarda (120 ° C'nin üstünde) pişirildiğinde ortaya çıkar. Akrilamid gıdalara kasıtlı olarak eklenmez, pişirme işleminin doğal bir sonucu olarak ortaya çıkar ve belli bir ısının üzerinde pişen hemen hemen her yiyecekte meydana gelebilir.

13. Yanık yiyecekler

13. Yanık yiyecekler

Mangal yaptığınızda tavuğun yanık kısmı en sevdiğiniz yeri olabilir ama onu midenize indirmeden önce iki kere düşünmelisiniz.

14. GDO’lar (Süt/Kahve Kreması gibi şeylerde bulunan)

14. GDO’lar (Süt/Kahve Kreması gibi şeylerde bulunan)

Eminiz üstteki soruya “süt” dediniz. Ama aslında inekler su içer. Ama bizim konumuz süt. Ya da aslında konumuz ineklerde süt üretimini artırmak için kullanılan GDO’lar (veya hormonlar). Bu, çoğu ülkede yasaklanmış olan kansere sebep olduğu neredeyse kanıtlanmış bir madde.

15. Organik olmayan meyve/sebzeler

15. Organik olmayan meyve/sebzeler

Bugün, meyveler bile o kadar işleniyor ki, kanserle ilişkilendirildiği halde zirai ilaçlar sıkılıyor ve koruyucular içeriyor. Bu riskleri önlemek için organik meyve alın.

16. Turşular

16. Turşular

Yeni bir araştırmaya göre turşular mide kanseriyle bağlantılı. Taze sebzelere ulaşımın zor olduğu yerlerde çok görülmesinden dolayı bu sonuca ulaşılmış.

17. Mayalı gıdalar

17. Mayalı gıdalar

Mayalı gıdaların kansere iyi mi kötü mü geldiği hala tartışılıyor. Bazıları mayanın besleyici ögelerle dolu olduğunu söylüyor, ancak mayalı gıdaların yemek borusu kanserine neden olduğunu iddiaları da var.

Sıradaki haber yükleniyor...