Kanserden nasıl korunursunuz?

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), kanser hastalığına yakalanmamak için bazı alışkanlıkların değiştirilmesi gerektiğine vurgu yaptı

01 Şubat 2010, Pazartesi 11:59
A A
Kanserden nasıl korunursunuz?

DSÖ, dünya genelinde kanser hastalığının kontrolü için çalışan en önemli sivil toplum kuruluşu olan Uluslararası Kanser Karşıtı Birlik (UICC) ile ortaklaşa düzenledikleri etkinliklerin bu yılki temasını, "Kanser Bile Önlenebilir" olarak belirledi.

KANSERİ TANIMAK

DSÖ, UICC ile bu yıl kampanya konusunun "Kanser Bile Önlenebilir" şeklinde belirlenmesinin, yaygınlığına karşın insanların bu hastalık hakkında yeterince bilgi sahibi olmamasından kaynaklandığını kaydediyor.

Kanser hakkında toplumların bilincini artırmak ve ön yargıları azaltmak isteyen kampanyanın en önemli hedefi, insan vücudunu etkileyen yaklaşık 100 kanser türünden 40’ının "önlenebilir", erken teşhis ile "tedavi edilebilir" özelliklere sahip olduğunun bilinmesi.

ALINMASI GEREKEN ÖNLEMLER

DSÖ ve UICC’nin ortak kampanyalarına göre, kişilerin öncelikli olarak kanser hastalığına yakalanmamak için bazı yaşam alışkanlıklarını değiştirmeleri, ardından, kanserin erken teşhisine olanak sağlayacak şekilde düzenli sağlık kontrolleri yaptırmaları gerekiyor.

Kişinin hangi sıklıkta sağlık kontrolünden geçeceği yaşına, kendisinin ve ailesinin sağlık geçmişine bağlı olarak değişeceğinden, sağlık kontrollerinin sıklığına doktorun karar vermesi gerekiyor.

Derhal sigarayı bırakın, mümkün olduğunca pasif içici olarak yer alacağınız ortamlardan uzak durun.
Alkol tüketiminizi mutlaka kontrol altına alın, doktorunuzun izin verdiği miktarların üzerine çıkmayın.
Güneş ışığına korumasız ve uzun süre maruz kalmak, farklı cilt kanserlerini önemli ölçüde tetikliyor, bu nedenle uzun süre güneş ışığına maruz kalmaktan kaçının.
Sağlıklı beslenme ve egzersiz ile kilonuzu kontrol altına almaya çalışın, ufak kaçamaklar yapsanız da yemek yeme alışkanlıklarınızı değiştirin, sağlıklı yemeklere ağırlık verin, hazır gıdalardan uzak durun.
Kansere neden olduğu belirtilen enfeksiyonlara karşı kendinizi koruyun.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.