Kapalı Maraş nerede? Kapalı Maraş'a nasıl gidilir?

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC)'nde yer alan Kapalı Maraş'a 46 yıldır kimsenin girmesine izin verilmiyordu. 1974'teki Kıbrıs Barış Harekatı sırasında kapatılan Kapalı Maraş, kademeli olarak açılıyor ve turizme kazandırılmaya çalışıyor. Bir dönemin ünlü tatil beldesi olan ve şimdilerde "Hayalet Şehir" olarak adlandırılan Kapalı Maraş'ın sahil kesiminin halka açılmasının ardından, yerli ve yabancı turistler Kapalı Maraş'a nasıl gidileceğini merak etmeye başladı. İşte Kapalı Maraş hakkında bilmeniz gerekenler.

16 Kasım 2020, Pazartesi 12:19 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Kapalı Maraş neden kapatıldı?

Kapalı Maraş neden kapatıldı?

Kapalı Maraş'a gitmeye karar vermeden önce tarihini bilmenizde fayda var. Kapalı Maraş, bir dönem ünlü Hollywood yıldızlarını bile ağırlayan lüks bir tatil merkeziydi. Marliyn Monroe ve Sophia Loren gibi isimler burada tatil yapmaya gelirdi. Akdeniz'in Las Vegas'ı da denilebilirdi Kapalı Maraş için.

1974'teki Kıbrıs Harekâtı'nda önemli bir konuma sahip olduğu için Maraş, kapatıldı. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin aldığı kararla hem yerleşime hem de iskâna kapatıldı ve tarafsız bölge ilan edildi.

46 yıldır kimsenin giremediği Kapalı Maraş adeta bir "hayalet şehir"e döndü.

Kapalı Maraş nerede? Nasıl gidilir?

Kapalı Maraş nerede? Nasıl gidilir?

Kapalı Maraş, Kıbrıs'ın Gazimağusa şehrinde bulunan bir bölge. Kıbrıs'a geldiğinizde, araç kiralayarak veya şehir içi ulaşımla Gazimağusa'ya ulaşmanız mümkün.

KKTC'de 18 Haziran 2019'daki Bakanlar Kurulu toplantısında 1974'ten bu yana kapalı olan Maraş'ın açılması konusunda adım atılarak uzman ekiple bilimsel envanter çalışması yapılması kararı alınmıştı. Bu hususta da sahil kesimi 8 Ekim günü halka açıldı.

Kapalı Maraş'ı görmek isteyen turistlerin Maraş İkon Kilisesi (Maraş Ayios Yuannis Kilisesi)'nden öteye gitmesi yasak. 2016'dan itibaren kiliseye giriş de yasaklanmıştı.

Askeri kartı olanlar, yurtlarda kalanlar ve kayıtlı taksiler haricinde hiçbir şekilde sivil araç ve yaya Kapalı Maraş Bölgesi'ne alınmıyor.

Maraş sahilinin halka açılmasıyla birlikte bazı tur şirketleri sahil hattına gezi düzenlemeye başladı. Turlar sizi şehir merkezinden ya da bulunduğunuz yerden alıp, Kapalı Maraş'ın halka açık sahiline götürüyor.

Bazı turlar ise bölgenin yakınına kadar götürüp, oradaki özel bir plajdan Kapalı Maraş'ı uzaktan seyretme imkanı sunuyor.

Yine de Kapalı Maraş'ın çoğu bölgesi hala yasaklı. Bu nedenle tur şirketlerinin gözetiminden ayrılmamanız büyük önem taşıyor.

AA muhabirleri tarafından görüntülenen, Kapalı Maraş'ın halka açılan 1,5 kilometrelik sahil şeridini.

Fotoğraflar: AA

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Tarih ve doğa iç içe: Güvercinada Kalesi'ne nasıl gidilir?