"Kapatılamayan Torrent" geldi

'Kapatılamayan Torrent' geldi

Torrent sitelerinin kapatılmasına çözüm; takip edilemeyen BitTorrent ağıyla birlikte geliyor!

22 Aralık 2014, Pazartesi 10:30 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

BitTorrent istemcisi Tribler'ın yeni yayınlanan son sürümü, Tor ağı üzerinden kimliğinizi gizlemeye yarayan bir işlevle birlikte geldi. İstemci, Tor sayesinde kullanıcılara IP adreslerini ortaya çıkarmadan dünyayla paylaşımda bulunmaya izin veriyor.

Delft University of Technology'den bir araştırmacı takımı, Pirate Bay gibi BitTorrent hizmetlerinin kapatılmasına sonunda bir çözüm bulmuş olabilirler. Merkezi bir sunucuya ihtiyaç duymadan çalışacak biçimde geliştirilen Tribler, tüm torrent arama motorları, indeksler ve tracker'lar kapatılsa bile işlemeye devam ediyor.

Son sürümüyle uçtan uca şifreleme işlevi de sunmaya başlayan Tribler'da istemcinin kullanacağı "hops" ("sıçrama") sayısını artırarak gizliliği güçlendirmek de mümkün.

Bu tür gizliliği artırılmış bir torrent ağının en önemli dezavantajı ise daha yüksek bant genişliğine ihtiyaç duyması. Bunun nedeni, proxy haline gelen kullanıcıların diğerlerinin aktarımlarını üstlenmesi. Dahası "leeching" yöntemine başvuran kullanıcıların, tüm ağın hızını yavaşlatması da mümkün. Tribler, TorrentFreak'e verdiği bir röportajda "isi cümlelerini sarfetti. 

Pirate Bay'in geçen hafta basılmasıyla birlikte Tribler, kullanıcı sayısında yüzde 30'luk bir artış görmüştü.

Resimlerle: Favori araçlarınızdaki 21 gizli özellik!

Kaynak: CHIP Online

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER 2021'in en önemli gökyüzü olayı için geri sayım başladı! Etkisi ne kadar sürecek?