Kapatmayanları kimse sevmez! Neden öpüşürken gözlerimizi kapatıyoruz hiç merak ettiniz mi?

Şu sözü hiç duydunuz mu, "Japonlar gün içerisinde boş bir zaman bulduklarında hemen gözlerini kapatırlar." Çünkü görsel duyumuz vücudumuzdan en çok enerji çeken duyudur. Atın bu bilgiyi cebinize, öpüşürken gözlerimizi neden kapattığımızı öğrenmeye doğru yol alalım.

22 Eylül 2020, Salı 16:02 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Birçok filmde, kitapta hatta şarkılarda bile duymuş olabiliriz; öpüşürken gözünü kapatmayandan iyi sevgili olmaz ana fikrini. Öpüşürken gözümüzü minicik aralayıp karşı tarafın gözü açık mı diye bakmamız da bundan olsa gerek. Tamamen kendimizi garantiye almak :)

Peki bunun sebebini hiç merak ettik mi?

Peki bunun sebebini hiç merak ettik mi?

"Ne var yani öpüşürken gözler açık kalsa" diye düşünüp bunu denediyseniz hali hazırda bunun ne kadar zor olduğunu da gözlemlemişsinizdir. Aşırı yakınınızdaki bir nesneyi görememeniz gibi, dibinizde aşkla hareket eden bir insanı mikroskopla inceler gibi durmanın da kimseye bir faydası yok.

Ama bunun bilimsel tarafına uzanalım derseniz o kısma hemen geçelim;

Ama bunun bilimsel tarafına uzanalım derseniz o kısma hemen geçelim;

Demiştik ya, Japonlar her boş kaldıklarında gözlerini kapatırlar. Diğer duyu organlarına büyük alan açmış olurlar bu sayede. Mantık tam da buradan geliyor.

Lezzetli bir yemekten ağzınıza bir parça attığınızda eğer aşırı hoşunuza gittiyse o gözleriniz yine kısa bir süre kapanacaktır. Çünkü hoşumuza giden bir şeyi yaparken görme duyumuzu kapatıp diğer duyularımızın enerjisinden çalmasını engellemeye çalışır beynimizin kıvrımları.

Yakın zamanda yayınlanmış bir psikoloji makalesinde bu konu deneylenmiş ve şöyle özetlenmiş;

Yakın zamanda yayınlanmış bir psikoloji makalesinde bu konu deneylenmiş ve şöyle özetlenmiş;

Gözlerimiz kapalıyken beynimizce algılanan görsel akışı kesmiş oluruz ve bu sayede tat alma, dokunma ve işitme duyularımız daha fazla hisse sahip olurlar. Kısacası gözleri kapalı öpüşmek bu işi daha da keyifli hale getirmenin en kestirme yolu.


Peki siz öpüşürken gözlerinizi kapatanlardan mısınız? :)

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Relationship goals nedir? İlişkide ulaşmanız gereken 10 hedef