Kapıkule'deki TIR kuyruğu tarih oluyor

Kapıkule'deki TIR kuyruğu tarih oluyor

Avrupa’nın en büyük dünyanın ise ikinci büyük kara sınır kapısı olan ve kamuoyunda uzun TIR kuyrukları ile sık sık gündeme gelen Kapıkule’de, TIR kuyruklarını bitirmesi planlanan tarihi uygulama ’Kapıkule Sıra Numarası Peronu’ faaliyete başladı

12 Nisan 2019, Cuma 19:39 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU

Edirne Valisi Ekrem Canalp, Edirne Valiliği, Trakya Gümrük Ticaret Bölge Müdürlüğü, Emniyet Müdürlüğü ve İl Jandarma Komutanlığı'nın işbirliğinde, bir süredir üzerinde çalıştıkları yeni sistemi basına tanıttı.

Vali Ekrem Canalp, "Edirne dediğimizde aklımıza gelen kötü imajlardan bir tanesi TIR kuyruklarıydı. Gerçekten de bazen 22 kilometreyi bulan TIR kuyruklarımız oluyordu. Dünyanın ikinci büyük kapısı olmasına rağmen yine de bizim ülkemizin ekonomisinin de dinamizminin bir timsalidir aslında, burada kapasiteyi ne kadar artırırsanız arttırın belirli miktarda kuyruk oluyor. Bundan sonra TIR şoförlerimiz gayri insani koşullar altında araçlarında, TIR'larında sıra beklemek zorunda kalmayacaklar." dedi.

Canalp, yeni sistem ile ilgili de bilgiler vererek, "Bu uygulamamız TIR şoförlerinin tesislerde beklemesine yönelik. Burada TIR şoförlerimiz TIR kuyruğunda beklemek yerine, 5-10 dakikada bir aracı çalıştırıp ilerletmek yerine, burada bir sıra fişi alacak, almış olduğu sıra fişi ile ilerideki tesislerden herhangi birisine, arzu ettiği tesis hangisi ise gidecek kendi sırasını bekleyecek. Kendi sırasını beklerken de kendisine bilgilendirme yapılacak. O bilgilendirme neticesinde de kendisi de hangi saatte işlemlerini yapmak üzere hareket etmesi gerektiğini bilecek dolayısıyla da artık kuyrukta beklemek zorunda kalmayacak. Kuyruktan kaynaklanan bütün sıkıntıları da bu şekilde bertaraf etme şansımız olacak." diye konuştu.

'TIR ŞOFÖRLERİ İNSANİ KOŞULLARA KAVUŞACAK'

Canalp, uygulamaya koydukları sistemle Edirne ve Kapıkule’nin bundan sonraki süreçte TIR kuyrukları ile anılmamasını hedeflediklerini belirterek, "Bu basit bir sistem, çok pratik de bir sistem. Çok fazla yüksek maliyetleri olmayan da bir sistem. İnşallah bundan sonra insanlarımızın aklına ‘Edirne’ denildiği zaman TIR kuyrukları gelmeyecek. Kapıkule TIR kuyrukları ile anılır halde olmayacak. İnşallah bundan sonra bizim ihracatımızın isimsiz kahramanları olan TIR şoförlerimizde insani koşullar altında seyahat etme, dinlenme imkanı bulacaklar." dedi.

'ÇİLEMİZ BİTTİ'

TIR şoförleri de yeni uygulamadan gayet memnun olduklarını belirterek, ortalama 4 günlük bekleme sürelerinin şu an 1 güne indiğini dile getirerek, "En büyük sıkıntı sırada durmamız, sabaha kadar uyuyamamamızdı. Şimdi bitti, direk parka gidiyoruz. Allah’a şükür bitti. Güzel bir uygulama. Şu anki sistem çok güzel, yapanların eline sağlık, emeği geçenlere teşekkür ederiz." ifadelerini kullandı.

İHA

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Prof. Dr. Hasan Sözbilir’den Manisa’daki depremler hakkında açıklama