Kar küremek tehlikeli olabilir

Temizlik ve dolap düzenleme gibi ev içi işleriniz kış geldiği zaman tamamen değişebilir. Kar yağan bir bölgede yaşıyorsanız rutin ev işlerinizin arasına bir de kapının önündeki karları temizlemek eklenir. Elinize küreği alıp kapının önündeki karları küremek göründüğü kadar masum bir işlem olmayabilir. Hatta yaptığınız en tehlikeli işlerden biri olabilir…

10 Ocak 2017, Salı 15:54
A A
Kalp krizi

Kalp krizi

Kar kürerken başınıza gelebilecek en kötü şey kalp krizi geçirmek olabilir. Amerika’da her kış 100 kişi kar kürerken geçirdiği kalp krizi yüzünden hayatını kaybeder. Bunun sebebi kar kürerken fark etmeden yaptığınız kardiyovasküler hareketlerdir. Soğuk havada kar küremek, damarlarınızın sıkışmasına, kan basıncınızın yükselmesine ve kalbinizin daha hızlı kan pompalamasına neden olur. Bu kombinasyon özellikle kalp rahatsızlığı geçiren kişiler için kalp krizine davetiye çıkarmaktadır. Kalbinizin işini zorlaştırmayın, kar küreme işini yaparken çok dikkatli davranın.

Hipotermi

Hipotermi

Vücut ısınızın hızlı bir şekilde 35 derece ve altına düşmesiyle meydana gelen Hipotermi, kar kürerken başınıza gelebilecek diğer bir talihsiz durumdur. Kar küremek için gerektiği gibi sıkı giyinmezsiniz, hipotermiye yakalanabilirsiniz.

Hipertermi

Hipertermi

Hipotermi durumunun tam tersi olan Hipertermi; vücut sıcaklığının birden bire 41 derece ve üzerine çıkması durumudur. Sıcak çarpmasına yol açabilir. Kar küreme işlemini yaparken aşırı sıkı ve ağır kıyafetler giyerseniz hareket ettikçe vücudunuz aşırı ısınmaya başlar ve bu durum hipertermiye davetiye çıkarır.

Solunum sıkıntısı

Solunum sıkıntısı

Astım veya kronik solunum problemi yaşıyorsanız kar küreme işlemi atak geçirmenize neden olabilir. Kar temizliği yaparken kan dolaşımı yapmak için kalbiniz hızlı çalışmaya başlar ve akciğerinizde bu hızlı tempoya ayak uydurmaya çalışır. Bu durumda baş dönmesi ve bayılma gibi sorunlarla karşı karşıya kalabilirsiniz. Dikkatli olun.  

Disk kayması

Disk kayması

Sırtınızda mevcut bir sıkıntı varsa zaten kar küremek sizin için başlı başına problemli bir iştir, uzak durmalısınız. Ama yine de yapmak zorunda kalırsanız şunu unutmayın; kar ağır bir şeydir ve kürekle onları bir tarafa atma işlemi sırtınıza ve belinize aşırı baskı yapar. Bir süre boyunca aynı hareketi tekrarlarsanız disk kayması sorunuyla karşı karşıya kalabilirsiniz. En iyisi siz karın erimesini bekleyin.

Çözüm 1

Çözüm 1

Kar küreme işlemini yaparken sağlınızı koruyabileceğiniz birkaç temel yol var. Bunlardan ilki kürekle karı toparlamak için eğilirken nefes alın, atarken nefes verin. Bunu yaparken kalbinizi ve akciğerinizi korumuş, solunum ritminizi stabil tutmuş olursunuz.  

Çözüm 2

Çözüm 2

Çocukken anneniz yemek yedikten sonra en az 45 dakika denize girmemeniz gerektiğiniz söylerdi. Hatırlar mısınız? Aynı kural kar küremek için de geçerli. Hızlıca bir şeyler yiyip, küreği elinize alırsanız midenize kramplar girmesine neden olabilirsiniz. Daha da kötüsü tansiyonunuzun dengesizleşmesine neden olursunuz. Kar temizliğine başlamadan 45 dakika önce yemeğinizi yiyin ve öyle harekete geçin.

Çözüm 3

Çözüm 3

İşin hemen bitmesi için hızlı hareket etmeyin. Vücudunuza dinlenme zamanı verin. Kar küremek ciddi, ağır bir egzersiz gibidir. En azından her yarım saatte bir 15 dakikalık mola verin. İçeri girin biraz ısının, bir bardak su için ve işinizin başına geri dönün.

Çözüm 4

Çözüm 4

Sonuncusu ama en önemlisi! Yaşlıysanız, hamileyseniz, kalp rahatsızlığınız varsa kapının önündeki biriken karı temizlemek için o küreği elinize almayın. Buna değmez!  

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.