Kara Cuma'dan sonra Cyber Monday! (Cyber Monday nedir?)

Kara Cuma çılgınlığından sona şimdi de Cyber Monday (Siber Pazartesi)... 

27 Kasım 2017, Pazartesi 10:46
A A
 Kara Cuma'dan sonra Cyber Monday! (Cyber Monday nedir?)

CYBER MONDAY NEDİR?


Black Friday her şeyin başlangıcı olan gün, Şükran Günü alışverişlerinin başlama vuruşu ve o gün her şey indirime giriyor. Cyber Monday ise onu takip eden ve dijital dünyada büyük indirimlerin gerçekleştiği Şükran Günü alışveriş döneminin en kapsamlı ikinci indirim günü. "Siber Pazartesi" tabiri ilk kez 28 Kasım 2005 yılında kullanılmış, yani 12 yıldır devam eden bir gelenekten bahsediyoruz. Bu yılsa 27 Kasım 2017 tarihinde gerçekleşecek Cyber Monday ile dijital dünyayı dev bir indirim furyası bekliyor.

2016 yılında Adobe Digital'ın açıkladığı verilere göre Cyber Monday yeni bir rekora imza atarak Amerika Birleşik Devletleri'nde toplam 3,45 milyar dolarlık satışa ulaştı, bu Amerika tarihinde tek günde gerçekleşen en yüksek dijital satış rakamı.
 

GÜVENLİK EN CİDDİ UNSUR


ABD’de mağazaların büyük indirimler yaptığı "Black Friday" (Kara Cuma), alışveriş çılgınlığı Kasım ayının dördüncü perşembesinde kutlanan Şükran Günü'nden sonra gelen ilk Cuma günü start aldı. Online alışveriş sitelerinin de büyük indirimlere ev sahipliği yaptığı Kara Cuma yenini 'Cyber Monday'e (Siber Pazartesi) bıraktı.

İşte Syber Monday ve online alışverişte güvenliğinizi sağlamak için bilmeniz gereken her şey...

1- Web sitesinin bilgilerinizi koruyabilecek güvenlik seviyesine sahip olduğundan emin olun. Bu özelliğe sahip olan sitenin üst kısmında bir kilit logosu göreceksiniz. Bu logo sitenin kredi kartı bilgilerinizi hacker'lardan koruyabilecek donanıma sahip olduğunu gösteriyor.

2- Kullandığınız Safari, Crome ya da Explorer'ın son sürümlerden biri olduğundan emin olun. 

3-Olası online hırsızlığın önüne geçmek için sanal kart kullanın. 

4- Kredi kartınızdan harcama yaptığınızda bunun e-mail ya da SMS yoluyla size bildirim olarak gelmesini sağlayın. Bu yöntemle yapmadığınız harcamaları anında öğrenebilir ve en kısa sürede bankanızla bağlantıya geçebilirsiniz. 

5- En son güncellemelerden birine sahip olan bir anti virüs programı kullanın. 

6- Çift aşamalı güvenlik sistemi kullanın (Ödeme yapmadan önce telefonunuza veya e-mail adresinize onaylama opsiyonu gelmesini sağlayın)

7- Sadece App Store ya da Google Play'den indirdiğiniz, güvendiğiniz uygulamalar üzerinden alışveriş yapın. 

8- Hacker'ların akılına gelmeyecek (tahmin edilmesi kolay olmayan) bir şifre belirleyin Unutmayın bu yılın en popüler şifresi de geçen yıl olduğu gibi123456 oldu. Bu hacker'ların sizin hesabınızı ele geçirmeden önce ilk deneyeceği şifre olacak! 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.