Kara Cuma'da neler oldu?

Kara Cuma'da neler oldu?

Mısır tarihinin en büyük halk ayaklanmasını yaşıyor. Muhalif lider Muhammed El Baradei ev hapsine alındı. Hüsnü Mübarek sokağa çıkma yasağı ilan etti. Halkın destek istediği ordu, Hüsnü Mübarek'in tarafını seçti

28 Ocak 2011, Cuma 18:04 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

*Mısır’da değişim için salı günü harekete geçen muhalefet, 1977’den bu yana görülen en büyük gösterilerini yaptı. Cuma namazı çıkışında halk sokaklara döküldü.

>> MISIR'DAKİ İSYANIN ARKASINDA ABD Mİ VAR?

*Hıristiyan halk da gösterilere destek verdi.

*Polisin başkent Kahire’de, binlerce göstericiye plastik mermi, göz yaşartıcı gaz, cop ve tazyikli su ile müdahale ettiği haberleri geliyor.

*Polis, cuma namazı çıkışında muhalif lider Muhammed El Baradey ve yandaşlarına tazyikli suyla müdahale etti. Baradey daha sonra ev hapsine alındı. Polis Baradey'in başkent Kahire’deki evinin önüne konuşlandı.

* BM İnsan Hakları Yüksek Temsilcisi Navi Pillay, hükümete yönelik protestolara sahne olan Mısır’da binden fazla kişinin gözaltına alındığını söyledi.

*Ajanslar, dört günde en az 8 kişinin öldüğünü bildiriyor. Ajanslar ayrıca görgü tanıklarına dayanarak, kargaşa içindeki başkent sokaklarında yaralılar, başlarından kanlar akanlar ve yerde baygın yatanlar görüldüğünü bildirdi.

*Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek’e karşı protestoların yapıldığı Mısır’ın başkenti Kahire’de iktidar partisinin genel merkezinin yandığı bildirildi. El Cezire televizyonu, yanan binanın görüntülerini ekranlara getirirken, devlet televizyonu binanın ateşe verildiğini doğruladı.

* Askeri araçların başkentin merkezine girdiği belirtildi.

>> POLİS, GENCİ BÖYLE VURDU >> VİDEO

*Kahire’de polisin şiddetinden şikayet eden halk ordudan yardım istedi. Ancak Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek'in çağrısına uyan ordu, polise destek vereceğini açıkladı.

* Mısır polisinin, ülkede iki günden bu yana canlı yayın yapan El Cezire kanalının bürosuna baskın düzenlediği bildirildi. El Cezire televizyonu, güvenlik güçlerinin ülkedeki olayları canlı yayınla aktaran kanalın Kahire bürosuna baskın düzenlendiğini flaş haber olarak duyurdu.

*Onbinlerce kişinin Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek’e karşı gösteri yaptığı Mısır’ın başkenti Kahire ile İskenderiye ve Süveyş’te sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Devlet televizyonu, ordunun 18.00 ila 07.00 arasında sokağa çıkma yasağı ilan ettiğini duyurdu.

*Ordunun bu kararı, kamu mallarıyla özel malları korumak ve yağmalamaları önlemek için aldığı belirtildi. Kararın, Başkomutan olarak Cumhurbaşkanı Mübarek tarafından alındığı kaydedildi. Kahire’nin merkezinde bazı polislerin üniformalarını çıkararak göstericilere katıldığı gözlendi.

*Bugünkü tarihi gösteriler öncesi internet ve cep telefonu servisleri ise ülke genelinde büyük ölçüde kesildi. Associated Press haber ajansı, ülkedeki 4 ana internet sağlayıcısı "Link Mısır", "Vodafone/Raya", "Telekom Mısır" ve "Etisalat Misr"in hizmetlerinin sabah saatlerinden itibaren tamamen kesildiğini belirtti. Ajans, cep telefonu kısa mesaj ve Blackberry Messenger servislerinin de kesintiye uğradığını da ifade etti.

* Mısır’da gece sokağa çıkma yasağının uygulandığı kentlerden Süveyş’in sokaklarına tanklar yerleştirildi. Protestocular tanklara tırmanmaya çalışırken, askerler de insanları bu araçlardan uzak tutmaya çalışıyor. Başkent Kahire’nin merkezinde protestocular, kendilerine katılması için askerler lehine sloganlar attı. Bazı görgü tanıkları askerlerin, gece sokağa çıkma yasağının uygulandığı kentlerde ateş açtığını ileri sürdü. Özellikle başkent Kahire’nin merkezinde, parlamento binası ve hükümet binaları yakınlarında çatışmalar olduğu ve silah sesleri geldiği bildirildi.

*Mısır’da gece sokağa çıkma yasağına uymayan binlerce protestocu, başkent Kahire’de TV binası ile Dışişleri Bakanlığı binasına girmeye çalışıyor. İktidar partisinin genel merkez binalarına giren protestocular, büyük bir yangının başladığı genel merkezden televizyon ve diğer elektronik eşyaları yağmaladı.

*Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek, sokağa çıkma yasağını tüm ülke sathına yaydı. Devlet televizyonunun bildirdiğine göre, Cumhurbaşkanı Mübarek, sokağa çıkma yasağının tüm ülkeyi kapsadığını bildirdi.

* Mısır’daki olaylardan kaçmak isteyen ve aralarında Türklerin de bulunduğu çok sayıda yabancı Kahire havaalanında tahliye edilmeyi bekliyor. Kahire havaalanındaki Türk Hava Yolları (THY) yetkililerinden alınan bilgiye göre, aralarında olaylar nedeniyle bu ülkede mahsur kalan turist grubunun da bulunduğu Türkler, bu akşam yapılacak tarifeli THY seferiyle Türkiye’ye gönderilecek.

* Mısır’ın başkenti Kahire’de göstericiler, Enformasyon Bakanlığı kompleksi içinde bulunan devlet televizyonu binasını ele geçirdi. El Arabiya televizyonunun haberine göre, televizyonun yayını devam ediyor.

* Mısır havayolları EgyptAir, başkent Kahire’den yapılan uçuşları, 12 saatliğine durdurduğunu açıkladı. Firma açıklamasında, yurtdışından gelen uçaklarının iniş yapacağını ancak kalkışların yarın sabah 09.00’da başlayacağını kaydetti. Bu ertelemenin, gece sokağa çıkma yasağıyla bağlantılı olabileceği bildirildi.

* Mısır’ın başkenti Kahire’de ordu birlikleri, devlet televizyonunun da içinde bulunduğu Enformasyon Bakanlığı ile Dışişleri Bakanlığının kontrolünü yeniden sağladı.

Görgü tanıklarının bildirdiğine göre, askerler bu bakanlıkları yeniden ele geçirirken, şiddet olayı meydana gelmedi. Askeri birlikler, adalet, sanayi ve ticaret bakanlığı ve diğer birçok bakanlığın önünde askeri araçlarla barikat kurdu. Bu arada, göstericiler, Nil Nehri kenarındaki Dünya Ticaret Merkezi ve otelini ateşe verdiler.

* Mısır’da muhalefetteki Vafd Partisi, erken parlamento seçimine gidilmesi, geçici bir hükümet kurulması ve Devlet Başkanı’nın görev süresini kısıtlayacak anayasa değişiklikleri yapılması çağrısında bulundu. Liberal milliyetçi eğilimli partinin lideri Seyid el Bedevi, Devlet Başkanının görev süresinin kısaltılacağı ve en çok iki kez seçilebileceği şekilde anayasa değişikliği istedi.

* Mısır’ın başkenti Kahire’de, parlamento, adalet ve eğitim bakanlıklarının bulunduğu bölgeden polislerin çekildiği, yerini ordu birliklerinin almaya hazırlandığı bildiriliyor.

2

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Elon Musk, 'Asperger Sendromu' olduğunu açıkladı