Kara delik nedir? Olay ufku ne anlama geliyor?

Kara delik nedir? Olay ufku ne anlama geliyor?

ABD Ulusal Bilim Vakfı, ilk kez bir kara deliğin fotoğrafını paylaştı. Bu heyecan verici gelişmenin ardından "Kara delik nedir?" sorusu bir anda gündem oldu.

10 Nisan 2019, Çarşamba 16:28 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU

Astrofizik açısından bir dönüm noktası... ABD Ulusal Bilim Vakfı, İlk kez bir kara delik fotoğrafının yayınladı. Kütlesi Güneş'in kütlesinden 3.5 milyar kat daha büyük olan bu kara delik büyük bir heyecan yarattı. Vatandaşlar da bu gelişmenin ardından "Kara delik nedir?" sorusunu sormaya başladı.

KARA DELİK NEDİR? 

Evrende, bir karadelikten daha büyük, güçlü veya korkutucu başka bir şey yoktur. Karadelikler gezegenleri, yıldızları ve yanlarına yaklaşan her şeyi yutarlar. Fizikçilerde sonu gelmeyen başağrıları oluştururlar çünkü karadelikler her türlü fizik kuralını alt üst ederler. Bilinen bir gerçekte, karadeliklerin evrenin gelişmesinde baskın rol oynadıkları ve evrenin kurallarını koyduklarıdır. Karadelikler evrende ki en gizemli nesnelerdir. Çekim güçleri inanılmazdır ve hiç bir şey onlardan kaçamaz. Tüm galaksileri yutabilirler. Dağınık yiyicilerdir ve bir yıldızın, maddenin, enerjinin, çekim gücünün son durağıdırlar. Bu her şeyin üzerinde bir seviyedir. Yok etme güçleri olmasına rağmen evrende, galaksilerin oluşumuna her şeyden çok karadelikler yardımcı olmuşlardır.

OLAY UFKU NE ANLAMA GELİYOR?

Olay ufku herhangi bir fiziksel incelemede bulunamadığımız bir uzay parçasının adıdır. Ne olay ufkunun ötesini bilinen yasalarla açıklama olanağı vardır ne de orada ne olup bittiğini bilmenin bir yolu vardır. Bir yıldızın ‘olay ufku’ yıldızın çökmeden önceki kütlesiyle orantılıdır, örneğin kütlesi 10 güneş kütlesi olan bir yıldız içe çöküp kara delik haline geldiğinde çapı 60 km olan olay ufkuna sahip olacaktır. Kara Delik cisimleri yuttukça olay ufku genişler, olay ufku genişledikçe daha da güçlü çekim alanına sahip olur.

Kara deliğin olay ufkunda olmak dönüşü olmayan bir yolculuğa çıkmaya benzer, tıpkı sizin akıntıya karşı boşa kürek çekmeniz gibi. Aynı şekilde olay ufkuna kapılan bir cisim uzaktan incelendiğinde kara deliğin etkisiyle cismin ışık kaybettiği ve daha kızıla döndükçe gözden kaybolacağı gözlemlenecektir. “Yıldızsal Kara Deliğe” yaklaşan bir Astronot olay ufkuna varmadan parçalanacağı gibi “Dev Kara Deliğe” kapılan bir astronot daha sonra gelgit etkileriyle yok edileceğine rağmen hiçbir zorlukla karşılaşmadan olay ufkuna ulaşabilecektir.

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Meteoroloji'den son dakika uyarısı!