Kara Kurt Türkiye'de ilk kez görüntülendi

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Çevre Koruma ve Kontrol Bölümü öğretim görevlisi Yasin İlemin, 2004'ten beri yürüttüğü yırtıcı memeli türlerine yönelik çalışmaları kapsamında son olarak Türkiye'de ilk defa melanistik (kara) kurdu görüntüledi

13 Ocak 2014, Pazartesi 11:21
A A
Kara Kurt Türkiye'de ilk kez görüntülendi

Karakulak, bozayı gibi yırtıcı türler üzerinde ağırlıklı çalışmalar yürüten İlemin’in Batı Anadolu’da denize çok yakın bir mesafede ve çok düşük rakımda fotokapan yöntemiyle görüntülediği melanistik kurda ilişkin bu fotoğraf, Türkiye’deki ilk kayıt oldu.

startFlvPlayer_PostaV2("divFlvPlayer14149","14149","201401","14149-.jpg","1", "0","İlk kez görüntülendi!");

Hangi il ve bölge olarak görüntülendiği noktayı türün popülasyonunun tehlikeye atılmaması için açıklamak istemeyen İlemin, "Bilinçsiz avcılardan endişe duyuyoruz. Maalesef Batı Anadolu’nun birçok ilinde bilinçsizce ve gelişigüzel her türlü yaban hayvanı cezası olsa da avlanıyor. Özellikle yırtıcı türlerin avlanması ve ekosistemlerden çekilmesi ülkemiz yaban hayatı açısından olu dedi.

Ülkemiz için tam melanistik kurt bireyi olarak ilk kayıt olduğunu belirten Yasin İlemin, şunları söyledi:

"Bu kareden birkaç saniye sonra ise muhtemelen dişisi olan normal post deseninde sahip diğer kurt geçiyor. Bu bireyin ne derece koyu bir melanizme sahip olduğunu karşılaştırabilmek için iyi bir belge.

Bilindiği gibi kurtlarda melanizm iki nedenden kaynaklanabilir, köpeklerle çok uzak geçmişte hibritleşme veya post renginden sorumlu genlerin doğal kombinasyonu sonucu. Çalışmanın detayları ile ilgili makalemiz mart ayında yayınlanacak."

Mehmet ÇINAR/DHA

Sıradaki haber yükleniyor...