Kara liste nedir?


Kimler kara listeye alınır? Kara listeden çıkabilmek için ne yapmak gerekir? Hangikredi.com operasyon ekibinden Tuğçe Yüzügüler yanıtlıyor...

25 Ocak 2018, Perşembe 13:12 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU

Borcunuzu 90 gün boyunca ödemezseniz, bu borç hakkında yasal takip başlar. Yasal takibin devamında ise Merkez Bankası tarafından kara listeye alınırsınız.

Tutulan borç kaydı, ödeme yapıldıktan sonra takriben 5 yıl sonra silinir. 5 yıldan sonra yeniden kredi alabilir konuma gelirsiniz. Fakat bu süre boyunca kredi çekme ve kredi kartı alma şansınız oldukça düşüktür. 

Beş yılın sonunda kara listeden çıkmış olsanız bile bankalar, sizin kredi geçmişinizi görüntüleyebilir ve olumsuz sonuçlardan ötürü başvurularınızı olumsuz yanıtlayabilirler.

Kara listeden çıktıktan sonra nasıl kredi veya kredi kartı alınır?

Eğer maaş müşterisi olduğunuz bir banka varsa, kredi veya kredi kartını buradan almak için girişimde bulunmak, şansınızı artıracaktır. Bankalar, düzenli bir gelire sahip olduğunuzu kendi bünyelerinden teyit ettikleri için avantajlı durumda olursunuz.

Bankadan kredi veya kredi kartı talep etmeden önce ilişkinizi güçlendirmek için mevduat hesabı açma, otomatik ödeme talimatı verme gibi yöntemler deneyebilirsiniz.

Kredi kartı almayı başardığınız takdirde ilk etapta düşük limitli kart seçip düzenli ödemek sonraki süreç için yarar sağlar. Düzenli ödemeler, kredi puanını arttırır.

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Harika Kanatlar Aktivite Sayfaları bugün POSTA Gazetesi'nden çocuklara hediye