Karaciğer kanserinde umut ışığı

Türkiye’de sadece İzmir Ekonomi Üniversitesi Medical Park Hastanesi'nde uygulanan kemosaturasyon tedavisi, karaciğer kanseri hastalarına umut oldu.

04 Eylül 2020, Cuma 15:20 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Karaciğer kanserleri ile mücadelede en etkili yollardan biri olarak tanımlanan kemosaturasyon, yüksek miktarda kanser ilacını ameliyatsız olarak doğrudan karaciğere veren ilk tedavi yöntemi olarak biliniyor. Hastalara birden fazla kere uygulanabilen kemosaturasyon, karaciğerde bulunan çok sayıdaki kanserli tümöre karşı etki gösterebiliyor. Erkeklerde kadınlara kıyasla daha yaygın olan karaciğer kanserleri, genellikle karında şişkinlik, ciltte sararma, kaşıntı, karnın sağ üst kısmından başlayıp sırta vuran ağrı, ani kilo kayıpları, haftalar süren iştahsızlık, şişkinlik hissi, ateş, geceleri terleme gibi belirtiler ile kendini gösteriyor.


Ağrısız ve acısız tedavi

Ağrısız ve acısız tedavi

İzmir Ekonomi Üniversitesi Medical Park Hastanesi Radyoloji Kliniği'nden Uzm. Dr. Utku Mahir Yıldırım, karaciğer kanserlerine karşı kullanılan güncel tedavi yöntemi kemosaturasyon hakkında bilgiler verdi. Yıldırım, "Yöntemin eşsizliği çok yüksek dozda verilen kemoterapi ilacının vücuda kaçırılmadan, filtrelenerek temizlendikten sonra geri verilmesine olanak sağlamasıdır. Yaygın ya da ilerlemiş karaciğer kanserlerinde dahi uygulanabilir. Yüksek dozda kemoterapötik ajanın direkt olarak sadece karaciğere verilmesine imkân sağlayan ağrısız, acısız tek tedavidir. Birden çok kez uygulanabilir" dedi. Kemosaturasyonun hemen hemen tüm karaciğer kanserlerinde uygulanabildiğini ifada eden Yıldırım, "Bu yöntem ile karaciğerin kendi tümörü veya metastaz yapmış yani karaciğere başka bir organdan yayılmış kanserleri tedavi edebilir. Özellikle diğer tedavilere yanıt vermeyen karaciğer tümörlerinde (üveal malign melanom, safra yolu tümörleri gibi) kullanılır" diye konuştu.


Türkiye'deki tek hastane

Türkiye'deki tek hastane

Kemosaturasyon yöntemi ile diğer organların kemoterapi ilacından zarar görmediğini vurgulayan Yıldırım, şunları söyledi: "Kemosaturasyon ile karaciğere yüksek dozda kemoterapi ilacı atardamardan doğrudan verilir. İlaç vücuda dağılmadan toplardamardan emilir, filtreleme ile ilaç temizlenir ve kan geri verilir. Bu yöntem ile kemoterapinin diğer organlarda yol açtığı negatif etkiler ortadan kaldırılır ve hasta toksik etkilere maruz kalmaz. Tüm karaciğer tedavi edildiği için tanı anında görülmeyen mikro metastazları da tedavi eder." Kemosaturasyon tedavisinin multidispliner iş birliği ile yapılabileceğinin altını çizen Yıldırım; ekipte girişimsel radyolog, anestezist, onkolog ve perfüzyonist olması gerektiğini söyledi. Yıldırım, "Komplike ve özel eğitim gerektirmesi nedeniyle tüm dünyada az sayıda merkezde yapılabilmektedir. Türkiye'deki tek sertifikasyona sahip olan hastanemizde, yurt dışı ve ülkemizden karaciğer kanserli hastaları tedavi ediyoruz" bilgisini verdi.


İranlı hasta iyileşti

İranlı hasta iyileşti

İran’dan gelen Fatemeh Jamshidi, karaciğer tümörlerine çareyi İEÜ Medical Park Hastanesi’nde buldu. 51 yaşında hasta ile ilgili bilgi veren Uzm. Dr. Utku Mahir Yıldırım, "Meme kanseri nedeniyle takip edilirken hastalığı karaciğerine yayılan (metastaz) hastamızın İran’da yapılan tüm tedavilere rağmen karaciğerdeki tümörleri ilerlemişti. Kemosaturasyon tedavisi sonrası karaciğerindeki kitleleri kaybolan hastamız, şu an sağlıklı ve sadece takip ediliyor. Çareyi ülkemizde kemosaturasyon tedavisi ile bulan İranlı hasta sağlıklı hayata dönmenin mutluluğunu yaşıyor" dedi. 

Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Kolajen destek ürünleri ile cildinizin kalitesini artırabilirsiniz