Karadayı 12 Aralık'ta mahkemeye gelecek

Karadayı 12 Aralık'ta mahkemeye gelecek

28 Şubat Davası sanıklarından dönemin Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İsmail Hakkı Karadayı'nın avukatı, müvekkilinin 12 Aralık'ta mahkemeye geleceğini bildirdi

10 Aralık 2013, Salı 18:57 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

28 Şubat Davası sanıklarından dönemin Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İsmail Hakkı Karadayı'nın avukatı Erol Yılmaz Aras, müvekkilinin 12 Aralık'ta mahkemeye geleceğini bildirdi.

Ankara 13. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmanın öğleden sonraki oturumunda mahkeme başkanı Tayyar Köksal, avukat Aras'ın, "müvekkili Karadayı'nın sağlık koşulları uygun olmamasına rağmen mahkemede ifade vermek istediğine" ilişkin dilekçesini tutanağa yazdırdı.

Söz alan Aras, müvekkilinin 12 Aralık'ta mahkemeye geleceğini ifade ederek, "Doktorlar, aralıklarla dinlenmek kaydıyla ifade verebileceğini belirttiler" dedi.

Duruşmada savunmasını yapan dönemin Genelkurmay Elektronik Sistemler (GES) Komutanı emekli Tuğgeneral Kurtuluş Öğün, görevi ve komutanlığıyla ilgili bilgi verdi. Emir verilmediği haller dışında Genelkurmay Başkanlığına gitmediğini ifade eden Öğün, şöyle konuştu:

"Görev yaptığım sürece amirlerimin sıralı emirlerini aldım. Görev yaptığım yer, bir daire başkanlığı olmadığı için toplantıya katılmadım, çağrılmadım. BÇG çalışmalarında yer almadım. Komutanlığını yaptığım birlik ya da hiçbir çalışanım BÇG'de yer almadı. Bu, belgelerden de anlaşılabilir. Dağıtımı yapılan hiçbir belge de bana ulaşmadı. Dağıtımı yapılan belgeler listesi arasında GES Komutanlığı görülmemektedir."

Öğün, hakkında açılan davanın usulsuz olduğunu savunarak beraatini talep etti.

Mustafa Hakan Bural

Sanık Albay Mustafa Hakan Bural da savunmasında, 1996'da yüzbaşıyken Genelkurmay İstihbarata Karşı Koyma ve Güvenlik Dairesi'ne atandığını, kendisine basit görevler verildiğini, daha sonra bazı sorunlar yaşaması üzerine başka bir birimde görevlendirildiğini anlattı.

Bural, "Geçici olarak şube müdürü olan İdris Koralp'in emrine girdim. Hiç yazılı emir verilmeden burada görevlendirildim. Ona günlük gazeteleri arz ediyordum. Lüzumlu görülen haberler şube müdürüne arz ediliyordu. Aldığım emirler yasalara uygundu. BÇG'nin aktif elamanı olsaydım 8 ay gibi uzun bir süre kursa göndermezlerdi. Gönderdikten sonra da geri çağırırlardı, tayinim çıkmazdı. Bu benim önemli bir elaman olmadığımı gösterir" ifadelerini kullandı.

"Bir nevi evrak memurluğu yaptım"

Sanıklardan Salih Eryiğit de o dönemde Jandarma Binbaşı rütbesiyle Genelkurmay İstihbarat Başkanlığı Destek Şubeye tayin olduğunu ifade ederek, şubede yeni olması, kalifiye olmaması gibi nedenlerle amirlerince BÇG'de görevlendirildiğini kaydetti.

BÇG'deki görevi süresince komuta kademesinin bilgilendirilmesi maksadıyla günlük gazeteleri okuyarak, Atatürk'e yönelik suçlar, devrim kanunlarına aykırı hareketler ve Genelkurmaya karşı hakaretlere ilişkin gazete küpürlerini keserek muhafazasını yaptığını anlatan Eryiğit, "Bir nevi evrak memurluğu yaptım" dedi.

Mahkeme, sanıklardan Cengiz Koşal ve Kurtuluş Öğün'ün duruşmalardan vareste tutulmasına karar vererek, duruşmayı yarın saat 10.00'a erteledi.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Son dakika! Bitlis'te askeri helikopter düştü! 9 askerimiz şehit oldu