Karadeniz'de palamut hayal kırıklığı yarattı, umut hamside

Karadeniz'de palamut hayal kırıklığı yarattı, umut hamside

Karadenizli balıkçılar bu sene palamutta hayal kırıklığı yaşarken, umudu hamsiye bağladı. Balık tezgahlarında 250 gramlık palamutlar 5 liradan satılıyor. Geçen yılki bolluk olmadığı gibi, palamutlar, geçen sene olduğundan 750 gram daha küçük...

05 Eylül 2017, Salı 15:02 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
1 Eylül itibariyle denizlerdeki avlanma yasağı kalkmasının ardından gırgırlarla denize açılan balıkçılar avlanmaya başladı. 1 Eylül’ün Kurban Bayramı’na denk gelmesi nedeniyle Karadeniz’de balıkçılar, balık avına sezon açılışından birkaç gün sonra çıktı.
 

GEÇEN YILKİ BOLLUK YOK... 


Denizlere açılan balıkçılar, geçen seneki bolluğu bu av sezonunda bulamadı. Geçtiğimiz yıl sezon açılışı ile birlikte kiloluk palamutlarla dönen balıkçıların tezgahlarında bu sene 250 gramlık palamutlar, yüzde 75’lik bir fiyat artışıyla yerini aldı.
 

GEÇEN YIL BU ZAMANLARDA TANESİ 2-3 LİRAYDI


Bu sene palamudun geçen seneye oranla az olduğunu ifade eden balıkçı Hasan Köse, "Büyük tekneler şu anda denize çıkmıyor. Ufak kayıklarla yakalanan balıklar tezgaha geliyor. Bu sene hamsinin bol olmasını bekliyoruz. Palamut bu sene kıt oldu. Mezgit, istavrit ve barbunun şu andan daha bol çıkacağını umuyoruz. Geçen sene palamut, bu seneye göre daha fazlaydı. Palamutlar tane 5 ila 8 liradan satışa sunuldu. Geçen sene bu zamanlarda taneyi 2-3 liraya satıyorduk. İnşallah hamsi yüzümüzü güldürür" dedi.


BALIKLAR DİPTE DOLANIYOR


Palamutların geçen seneye oranla 750 gram daha küçük olduğunu vurgulayan balıkçı Kurtça Aydın ise, "Şu anda balık kıt gibi geliyor. Geçen sene palamut çok oldu. Bu sene yok. Denize açılan ufak kayıklar, mezgit, istavrit, barbun gibi balıklar avlıyor. Hamsinin de bu sene bol olacağı söyleniyor. Bu sene havalar çok sıcak gitti. Yağmur da fazla yağmadı. Havalar böyle olunca deniz de bayağı ısındı. O yüzden de balıklar denizin dibinde soğukta dolanıyor. 15 Eylül’den sonra da troller denize açılacak. Geçen sene palamutların tanesi 1 kilo geliyordu. Bu sene 250 gram geliyor. Geçen sene kiloluk palamutların tanesini 5 liradan satıyorduk, bu sene 250 gramlık balıkların tanesini 5 liradan satıyoruz. Yani bu sene palamut yok" diye konuştu.

Sezonun başı olmasına rağmen balık fiyatlarından memnun olan vatandaşlar, sadece palamudun büyüklüğünden şikayetçi oldu.


DİĞER BALIKLARIN FİYATLARI...


Sezon başı itibariyle balıkların tezgahlardaki fiyatları şöyle: İstavrit 5 TL, mezgit ve barbun 10 TL, palamut tane 5-8 TL, lüfer ve çupra ise 20 TL.

İHA

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Faizsiz borç yapılandırma için son gün yaklaştı! Vergi ve cezalarda…