Karadeniz hamsisi tezgahlarda

Zonguldak açıklarında avlanmaya başlanan Karadeniz hamsisi, balıkçı tezgahlarında kilosu 10 TL’den yerini aldı

05 Kasım 2018, Pazartesi 22:35 Son Güncelleme:
A A
Karadeniz hamsisi tezgahlarda

1 Eylül’de başlayan avlanma sezonunun ardından denizlere açılan balıkçıların yüzü palamut ile gülmüştü. Sezon başlarında 5 TL’ye satılan palamutun fiyatı günden güne değişiklik göstermişti.

Yaklaşık 1 aydır tezgahlarda satılan Marmara hamsisinin yerini ise Karadeniz hamsisi almaya başladı. Balıkçıların, Zonguldak taraflarında avlamaya başladıkları hamsi, tezgahlardaki yerlerini aldı. 

Şu an orta boyutlarda olan hamsinin kilosu ise 10 TL’den satışa sunuluyor. Balıkçılar, Karadeniz hamsisinin yaklaşık 10 gündür avlandığına dikkat çekerek, vatandaşların ilgi gösterdiğini belirtiyor. 

'KARADENİZ HAMSİSİZ KALMAZ' 

Ordu’da balıkçılık yapan Aydın Ceylan, bu yıl balıkçıların yüzünün palamut ile güldüğünü, hamsiden de umutlu olduklarını aktardı. 

Ceylan, “Karadeniz’de yaklaşık 15 gündür hamsi var. Şu an boyut olarak orta bir hamsi, ne küçük ne de büyük. Boyutu kurtarıyor ama az miktarda çıkıyor. 

Çünkü denizlerde palamut ve çinekop çok olduğu için pek fazla gelmiyor. Palamut ve çinekopun yemi hamsi olduğu için şu an pek avlanılmıyor. 

Bu sene herkesin yüzü palamut ile güldü. Hamsiden de bir umut görünüyor. Ne kadar sürer bilemiyoruz ama Karadeniz hamsisiz kalmaz. Karadeniz hamsisi daha yağlı ve lezzetli olduğu için daha çok tercih ediliyor” dedi. 

'KARADENİZ HAMSİSİNE RAĞBET ÇOK' 

Balıkçılardan Aziz Ceylan ise şu an 10 TL’den satışa sunulan hamsinin, Zonguldak taraflarında avlandığını ve bol çıktığı sürece daha da uygun olacağına dikkat çekerek, “Karadeniz’de hamsi yaklaşık 10 gündür çıkmaya başladı. Şu anda Zonguldak Ereğli taraflarında avcılık var. Yavaş yavaş inşallah bu taraflara doğru ilerliyor. Karadeniz hamsisine rağbet çok. Hem hamsiler düzgün. Bu hamsilerin şu anda boyu kurtarıyor. Bu hamsi inşallah bu sene bol olursa, hem kayıkçıların, hem komisyoncuların hem de esnafın yüzü güler. Hamsinin fiyatı şu anda 10 TL’den satışa sunuldu. İnşallah bol olduğu zamanda ha da düşer. Amacımız fiyatların yüksek olmaması ve hamsinin bu zamanda bu şekilde çıkması. 

Denizlerde ince balıkların kontrolü yapılmalı ve hamsi balığına yasak gelmemesi lazım. Hamsiye yasak gelirse, bizim de sonumuzun geldiği demektir” şeklinde konuştu. 

İHA


SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.