Karadenizlinin pratik zekâsı!

Kastamonu'nun Bozkurt ilçesindeki otomobil sürücüsü, karlı ve buzlu yollarda kaymaya karşı zincir takıp çıkarmaktan bıkınca çareyi otomobiline traktör lastiği takmakta buldu

12 Ocak 2013, Cumartesi 10:53
A A
Karadenizlinin pratik zekâsı!

Kastamonu'nda Bozkurt ilçe merkezine 13 kilometre uzaklıktaki Koşmapınar köyünde yaşayan Elvan Şener, köyü ile ilçe merkezi arasındaki karayolunun kar yağışı nedeniyle kapanması ve buzlanmasına karşı sürekli zincir takıp çıkarmaktan usanınca çözüm aramaya başladı.

İşi gereği sık sık ilçeye gidip gelen Şener, daha pratik bir çarenin ne olabileceği araştırırken traktör lastiğini otomobiline takmayı düşündü.

Düşüncesini uygulamaya koyan Şener, traktöre ait iki ön lastiği otomobilinin arka lastiklerinin yerine monte etmeyi başardı.

'TRAKTÖR LASTİĞİNİ ARABAYA UYDURDUM'

Elvan Şener köy yolu kar yağışı nedeniyle sürekli kapandığı için ilçeye gidip gelmede zorlandığını ve aracına zincir takmak zorunda kaldığını söyledi.

Şener şunları söyledi: "Köyümüzün yolları devamlı kapalı olduğundan, zaman zaman kış şartları ağır geçtiğinden zincir takıp çıkarmaktan bıktım. Köyümüzde çiftçilikle uğraştığımdan, çiftçi traktörü (patpat motoru) var. Onun lastiğini arabama uydurdum. Jantını kendim ayarladım. Artık zincir takmıyorum. Aracımla rahat rahat köye gidip gelebiliyorum. 30 santimetre karda rahat gidip gelebiliyorum."

AA

Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.