'Karagül'ün ünü ve kullanım alanı artıyor

Halfeti Belediyesi, dünyada sadece ilçede yetişen, kendine özgü görünümünü ve kokusunu yetiştiği topraktan alan, rengiyle yerli ve yabancı turistlerden yoğun ilgi gören 'karagül'ün bilinirliğini arttırmayı amaçlıyor.

Son Güncelleme:
A A
REÇEL VE LOKUM YAPILIYOR

REÇEL VE LOKUM YAPILIYOR

Dünyada sadece Şanlıurfa'nın Halfeti ilçesinde yetişen, kendine özgü görünümünü ve kokusunu yetiştiği topraktan alan, rengiyle turistlerden yoğun ilgi gören 'karagül'den reçel, lokum, parfüm, kolonya, çikolata, sabun ve krem gibi ürünler yapılıyor.

TURİSTLERİN İLGİSİNİ ÇEKİYOR

TURİSTLERİN İLGİSİNİ ÇEKİYOR

Bu çalışmalar kapsamında, yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çeken karagül, ziyaretçilerce görülmesi için sahil kenarındaki serada yetiştirildi. Söz konusu bitkiden reçel, lokum, parfüm, çikolata, sabun ve krem üretildi.

Cittaslow Uluslararası Koordinasyon Komitesince "sakin şehir" ağına dahil edilen ilçeye gelen ziyaretçiler, sahildeki serada gördükleri karagülden elde edilen ürünleri evlerine götürme imkanı buluyor.

YÜZLERCE KİŞİ ZİYARET ETTİ

YÜZLERCE KİŞİ ZİYARET ETTİ

Uluslararası bir parfüm firması da karagülün esansından ürettiği "Halfeti" isimli parfümü, farklı ülkelerde yüksek fiyattan satışa sunuyor. Her yıl yüzlerce kişinin ziyaret ettiği "saklı kent"in, bu ürünler sayesinde daha da tanınması amaçlanıyor.

Bu yıl turizmde yoğun bir dönem geçirdiklerini ve bunda karagülün de etkisinin bulunduğunu vurgulayan Şeref Albayrak, şunları söyledi:

"Vatandaşlarımızın ilçeye geldiklerinde Karagül'ü görebilmesi için Halfeti Belediyesi olarak sahilde karagül serası oluşturduk. Ayrıca ilçenin farklı yerlerinde söz konusu bitkinin ekim alanını arttırdık. Bu yıl Halk Eğitim Merkezindeki kadın kursiyerler tarafından karagülden reçel, lokum, parfüm, çikolata, sabun, krem gibi ürünler yaptık. Gelen turistlerimiz hem karagül'ü canlı olarak serada görüyorlar hem de Halfetili kadınların el emeği olan karagül'den yaptığımız ürünlerden alma imkanı buluyorlar. İngiltere'deki bir marka da daha önce Halfeti'nin karagül esanslarını değerlendirerek Halfeti markasıyla dünyaya bir parfüm satışına başladı. Bu parfüm çok beğenildi. Karagülün ünü ülkeyi aştı, bizde bu bitki sayesinde daha çok kişiyi Halfeti'ye, Şanlıurfa'ya ve ülkemize çekmek istiyoruz."

Halfeti Halk Eğitim Merkezi Müdürü Eşref Arıkan, kurslara devam eden 20 kadınla, karagül bitkisinden farklı ürünler yaptıklarını belirterek, "Bitki sonbahar ve ilkbaharda açıyor. Bizde o dönemde yapraklarını kurutuyoruz. Daha sonra ise bundan reçel, çay, çikolata, lokum gibi ürünler elde ediyoruz. Bu ürünlerimiz ilçeye gelen ziyaretçiler tarafından çok beğenildi. Konuklarımız bununla birlikte yine burada yaptığımız süs eşyalarına rağbet gösteriyor." diye konuştu.

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Roma dönemine ait 1800 yıllık yüzük taşının benzeri yok