Karain Mağarası nerede? Karain Mağarası özelliği

Karain Mağarası, Antalya’nın 30 km kuzeybatısında, eski Antalya-Burdur karayoluna 6 km uzaklıkta bulunan Yağca Köyü sınırları içerisinde yer alıyor. Bu mağaranın en önemli özelliği yaşam alanı olarak kullanılması

15 Temmuz 2018, Pazar 20:35
A A

Karain Mağarası, Anadolu ve Yakın Doğu tarihi açısından önemli bir paleolitik merkezdir. Karain Alt Paleolitik'ten geç Roma dönemine kadar görülen yerleşim izleri ile Anadolu arkeolojik çalışmalarında önemli bir boşluğu doldurmaktadır. 

Yeryüzünde bilinen paleolitik mağaraların çoğu sadece bir dönemi temsil ederken Karain Alt, Orta ve Üst olarak kesintisiz bir katmanlaşma göstermekte ve bu katmanlardan elde edilen veriler, özellikle Avrupa ve Yakın Doğu arasındaki bağlantılar ve göç yolları hakkında fikir vermesi açısından önem taşımaktadır. 

Karain'den ele geçirilen Anadolu'da bilinen en eski insan kalıntılarının yanısıra mağarada ortaya çıkarılan taşınabilir sanat ürünleri Anadolu sanatının ilk örnekleridir. 

Karain'de bir çok arkeolog tarafından kazılar yapılmıştır. Kazı sonucunda bir çok hayvan iskeletine rastlanmıştır.

Bu hayvanların tamamı vahşi hayvanlardan oluşmaktadır.

Karain Mağarası Antalya turizminin büyük bir kısmını oluşturmaktadır. 

Karain Mağarasında yapılan kazılarda elde edilen arkeolojik buluntular Alt Paleolitikten geç Roma dönemine kadar görülen yerleşim izleri ile Anadolu arkeolojik çalışmalarında önemli bir boşluğu dolduruyor. 

Klasik dönemlerdeki kullanım daha çok Adak Mağara (Tapınak) niteliğinde olup mağara alnı ve dış duvarları üzerinde Grekçe kitabe ve nişler yer alıyor.

Karain'den ele geçirilen Anadolu'da bilinen en eski insan kalıntılarının yanısıra mağarada ortaya çıkarılan taşınabilir sanat ürünleri Anadolu sanatının ilk örnekleridir.

Yapılan kazılarda ele geçen buluntular, mağara yanındaki yer alan küçük bir müzede ve Antalya Müzesi'nde sergilenmektedir.

Not: Karain Mağarasına ulaşmak için 522 basamaktan oluşan merdivenlerden tırmanmak gerekmektedir.

Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.