Her sabah karanfil suyu içmek için 7 etkin neden

Karanfil suyu, karafilin yararlı bileşenlerinden elde edilir ve her gün bir bardak karanfil suyunun faydaları oldukça fazladır. İşte karanfil suyunun faydaları ve karanfil suyu yapılışı

17 Kasım 2021, Çarşamba 13:19 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Karanfil, hemen hemen her mutfakta bulunan popüler bir baharattır.

Kararnfil, bağışıklığı güçlendirmek, diş ağrısına çare olarak ve solunum yolu semptomlarını iyileştirmek için yaygın olarak tüketilir.

Karanfil faydaları nedeniyle özellikle kış aylarında sıklıkla tercih edilir ancak faydaları bu kadar değildir.

Karanfil suyu, bu sağlıklı baharattan maksimum faydayı elde etmenin bir başka harika yoludur. 

Karanfilin faydalarından yararlanmanın en kolay yollarından biri de karanfil suyu tüketmektir.

İşte sağlık bilincine sahip her bireyin bilmesi gereken bazı karanfil suyunun faydaları.


KARANFİL SUYU İÇMEK SİNDİRİMİŞ İYİLEŞTİRİR

KARANFİL SUYU İÇMEK SİNDİRİMİŞ İYİLEŞTİRİR

Karanfil suyu içmenin en bilinen faydası sindirim sürecine yardımcı olmasıdır. Sadece bir bardak karanfil suyu, sindirim sürecini başlatmak için gerekli olan tükürük üretimini iyileştirmeye yardımcı olabilir.

Ayrıca mide salgılarını artırabilir ve mide ağrısı, aşırı gaz ve hazımsızlık ile ilişkili semptomları azaltabilir.


KARANFİL SUYU ZAYIFLATIR

KARANFİL SUYU ZAYIFLATIR

Karanfil suyunun faydalarının bir başka popüler alanı da kilo vermektir. Söz konusu inatçı kiloları vermek olduğunda sağlıklı sindirim ve hızlı metabolizma anahtardır.

Karanfil suyu, sindirimi iyileştirmeye ve metabolik hızı artırmaya yardımcı olur. Midenizin öğünler arasında guruldamasını engellemek için sihir gibi çalışır.KAN ŞEKERİNİ DENGELER

KAN ŞEKERİNİ DENGELER

Kan şekerini takip eden herkes karanfil suyu içmenin bu faydasını öğrenmekten mutluluk duyacaktır.

Araştırmalar, karanfildeki bazı bileşiklerin insülin üretimini teşvik etmeye yardımcı olduğunu ve bunun da kan şekerini düşürdüğünü göstermiştir. Böylece karanfil suyu diyabet hastalarına son derece fayda sağlar.


KARANFİL SUYUNUN FAYDALARI ARASINDA ANTİ BAKTERİYEL ÖZELLİKLER VARDIR

KARANFİL SUYUNUN FAYDALARI ARASINDA ANTİ BAKTERİYEL ÖZELLİKLER VARDIR

Karanfil suyu faydaları ağız hijyeni alanını da kapsar. Karanfil, ön araştırmalar için bir antibakteriyel madde olarak araştırılmıştır.

Bir çalışmada, karanfil içeren bir ağız gargarasının ağızdaki plak ve bakterilerle savaşmaya yardımcı olduğu bulundu.

Uygun ağız hijyeni ile birleştiğinde karanfil suyunun antibakteriyel özellikleri ağız sağlığınızı güçlendirmeye yardımcı olabilir.
 İLTİHAP SÖKÜCÜDÜR

İLTİHAP SÖKÜCÜDÜR

Karanfil suyu anti-inflamatuar etkileri ile bilinir. Antioksidanlar açısından zengindirler, oksidatif stresi ve iltihabı azaltmanıza yardımcı olabilirler. Karanfil suyu artritli hastalara daha fazla fayda sağlar ve özellikle onlara tavsiye edilir.


KARANFİL SUYU BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ GÜÇLENDİRİR

KARANFİL SUYU BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ GÜÇLENDİRİR

Her sabah karanfil suyu içmek bağışıklık sisteminizi güçlendirebilir ve sizi enfeksiyonlara ve grip vakalarına karşı koruyabilir.

Karanfil suyu, sağlığınızı ve bağışıklığınızı artırabilecek mükemmel bir sağlıklı vitamin ve mineral kaynağıdır. Aynı zamanda harika bir manganez, k vitamini, c vitamini, kalsiyum ve magnezyum kaynağıdır.


HER GÜN KARANFİL SUYU İÇMEK KEMİK SAĞLIĞINI GÜÇLENDİRİR

HER GÜN KARANFİL SUYU İÇMEK KEMİK SAĞLIĞINI GÜÇLENDİRİR

Düzenli olarak karanfil suyu tüketmek de kemik sağlığını iyileştirebilir. Yaşlandıkça, osteoporoz gibi istenmeyen kemik rahatsızlıkları geliştirme riskimiz daha fazladır. Karanfil suyu bu riski azaltarak bize fayda sağlar.

Karanfildeki bileşik, kemik kütlesini korumaya, kemik yoğunluğunu ve gücünü artırmaya yardımcı olabilir. Aynı zamanda genel kemik sağlığı için hayati önem taşıyan mükemmel bir manganez kaynağıdır.


Karanfil suyu bize birçok yönden fayda sağlar. Sabah bir fincan sütlü çayınızı ılık bir karanfil çayı ile değiştirmeyi deneyin. Sağlığınızdaki gelişmeler sizi hoş bir şekilde şaşırtacak.


Bununla birlikte, karanfil suyunu aşırı miktarda tüketmeyin, çünkü fazlası sağlığa zararlıdır. Ayrıca, zararlı kimyasallar ve böcek ilaçları içermediğinden organik karanfil almayı unutmayın. Organik karanfil tercih ettiğinizde karanfil suyunun faydaları on kat artacaktır.


KARANFİL SUYU NASIL HAZIRLANIR?

KARANFİL SUYU NASIL HAZIRLANIR?

  • Sadece 2-3 tane organik karanfili bir bardak suya atın
  • Üzerini kapatın
  • Gece boyunca bekletin.
  • Sabahları ilk iş olarak aç karnına içebilirsiniz.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Kilo aldıran besinler