Karanlık odaları aydınlık göstermenin 10 yolu

Doğal ışık bir ev için hem sağlık hem de dekorasyon açısından çok önemlidir. Evinizde ışık almayan bir odanız varsa hiç üzülmeyin. Küçük hileler ile aydınlık göstermek çok kolay. Evinize aydınlık sağlanın yolu optik yanılsamalardan faydalanmaktır. İşte evinize aydınlık eklemenin tüm detayları...

09 Temmuz 2018, Pazartesi 12:02
A A
Aynalar

Aynalar

Aynalar görsel olarak bir odayı genişletir. Ayrıca herhangi bir alanı daha büyük ve daha parlak hissetmek için ışığı yansıtabilir. 

Metalik ile süsleyin

Metalik ile süsleyin

Küçük ışıltılar uzun bir yol kat edebilir. Aynalardan mobilya vurgularına kadar her şeyde metalik kaplamalar kullanmak, yalnızca ışığı yansıtarak, odanızın aydınlatılmasına yardımcı olacaktır.

Açık raflar seçin

Açık raflar seçin

Açık raflar, küçük bir odaya derinlik katar ve kapalı dolaplardan daha hafif hissetmenizi sağlar. Bu açık rafları kullanmayı düşünüyorsanız, cam eşyaları ve dekoratif aksesuarları düzenlemeyi unutmayın. Sepetler, odaya farklı bir hava katacağından depolama alanı olarak kullanmanın harika bir yoludur.

Doğru beyaz boyayı kullanın

Doğru beyaz boyayı kullanın

Tamam, belki beyaz boya odalarınız için biraz klişe bir renk olabilir. Beyazın doğru gölgesinden emin olmak için tasarımcılar tarafından seçilen en sevilen beyaz boya renklerini kontrol edin.


Koyu ve hantal mobilyalardan kaçının

Koyu ve hantal mobilyalardan kaçının

Sehpa üstünde kalan kahve ya da çay bardaklarınız varsa, muhtemelen alanınıza ne kadar ağırlık eklediğinizi fark etmemişsinizdir. Aslında zemini görebilmeniz için sehpa bacaklarının daha hafif tonlu olan bir masayla değiştirmeyi deneyin. Anında odayı aydınlatacaktır. Beyaz mermer masanın görünümünü keseceğiniz için bu numarayı seviyoruz.


Parlak yüzeyi olan mobilyalar seçin.

Parlak yüzeyi olan mobilyalar seçin.

Çok fazla ışık almayan odalarda parlak veya cam yüzeyli mobilyalar ile metalik renkte eşyalar kullanarak bulunduğunuz yeri daha aydınlık gösterebilirsiniz.

Minimalizmi kucaklayın

Minimalizmi kucaklayın

Karışıklık, karanlık bir odadaki mağara benzeri efekti yoğunlaştırır. Önerimiz mi? Farklı tarzlardaki dekorasyon ürünleri tercih ederseniz, odalardaki karanlık hissini ortadan kaldıracaktır. 

Güneş ışığını hapseden perdelerden uzak durun.

Güneş ışığını hapseden perdelerden uzak durun.

Koyu renkte olan perdeler güneş ışığının odaya girmesine engel olur. Bu yüzden aydınlık göstermek istediğiniz odalarda açık renkte perdeler kullanın.

Aydınlatmalarınızı kontrol edin

Aydınlatmalarınızı kontrol edin

Bol ışıklandırma ekleyerek evinizi aydınlatmaya çalışmak yerine sahip olduğunuz aydınlatmalara yapabileceğiniz birkaç kolay ayarlama ile bunu sağlayabilirsiniz. Ampullerin en yüksek tavsiye edilen watt gücüyle çalıştırılması ve lambalarınızı temiz tutmanız büyük fark yaratabilir. Gömme ışıkları LED'lere dönüştürmek elektrik faturasını azaltacağı gibi alanınızı büyük ölçüde aydınlatacaktır.


Reflektif beyaz karolar seçin

Reflektif beyaz karolar seçin

Bu beyaz karolar biraz klasik gözükse de ışık ekleyerek mutfaklarınızda ve banyolarınızda temiz ve parlak bir görünüm sağlayacaktır. Bir kiralık evde oturuyorsanız bunun yerine yapışkan karo fayansları deneyebilirsiniz!


Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.