Karantina dönemi beynimizi nasıl etkiledi?

Kadın ve erkek beyni farklı mı çalışıyor? Yapılan pek çok araştırma her iki cinsin aynı duygusal malzemeye farklı tepkiler verdiğini, kadınların estetik ve sezgi algılarının erkeklere, erkeklerinde mantık ve analiz algılarının kadınlara oranla daha gelişmiş olduğunu ortaya koydu. Peki ya yoğun stres altında? Küresel anlamda tüm dünyayı etkileyen pandemi, kadın ve erkek beyni üzerinde nasıl etki etmiş olabilir? Aşk psikoloğu Işıl Evrim Akgün karantina günleri ile başlayan dönemi sizler için yorumladı.

17 Haziran 2020, Çarşamba 07:23 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Kadın ve erkek beyin yapıları farklıdır, kadınlar sağ beyin lobunu kullanırken, erkekler beyinlerinin sol lobunu kullanır. Kadınlar küçüklükten itibaren ailelerinden, babalarından bazı şeyleri gizleyerek büyümeye alıştığı için bir şeylerin üzerini kolaylıkla örtebilir.

Olaylar karşısında çoklu zekalarını çalıştırdıklarında kuruntulu bir hale bürünebilirler. Ayrıca hormonların onların hayatını daha aktif ve daha etkin hale getiren rolleri de unutulmamalı. Peki ya erkekler? Erkekler, düz mantıkla, olaylara daha üst perdeden bakabilen ve hayatta kalma mücadelesine odaklanan karakterlerdir. Farklılıklarına rağmen yaşam içerisinde birbirini tamamlayan bu iki cins dönem dönem birbirlerinin rollerine girebiliyor, kadınlar daha maskülen olabilirken, erkeklerde feminen olabiliyor.

Ancak bunlar hayata bakış açısını ve rollerin ne olduğu gerçeğini değiştirmez. Peki tüm dünyayı etkileyen pandemi sürecinde ne oldu? Süreç kadınlara daha fedakâr olduklarını düşündürdü ve kadınlarda yoğun bir şekilde dışarı açılma, daha bakımlı olma ve daha çok şey görme isteğini ortaya çıkardı. Erkekler ise birebir ilişkilerden ziyade daha çok ekonomik kaygı yaşadılar.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Karantina dönemi bize ne öğretti?