Karantina günlerinde köpeğinizi fazla şımartmayın

Corona virüs nedeniyle dünyanın dört bir yanından insanlar sosyal izolasyon ya da evden çıkmama kararı aldı. Bu süreçte en çok mutlu olan canlılar ise evcil hayvanlar. Ancak bir köpek sahibiyseniz, sosyal izolasyon süresince köpeğinizi fazla şımartmamaya özen göstermelisiniz. Sosyal izolasyonda ne kadar süre kalacağımız belli olmadığından, işe döneceğiniz zaman köpeğiniz sandığınızdan daha fazla üzülebilir.

22 Mart 2020, Pazar 16:20 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Corona virüs salgını nedeniyle çoğu insan evden çıkmama kararı aldı. Birçok şirket de bu kararı destekleyerek evden çalışma sistemine geçti. Evden çalıştığımız süre zarfında bize en çok destek olanlar elbette evcil hayvanlarımız. Stresli olduğumuzda bizi yatıştırmak için birebirler. Kedi ve köpeklerinizle bu kadar uzun zaman geçirdikten sonra işe geri dönmek zorunda olduğunuzu unutmamanız gerekiyor. Evde kaldığınız süre zarfı boyunca da evcil hayvanlarınızı fazla şımartmamaya özen göstermelisiniz.


Lincoln Üniversitesi'nden hayvan davranışları uzmanı Profesör Daniel Mills, tecrit döneminde köpek sahiplerinin köpeklerine fazla dikkat göstermemesi gerektiği konusunda uyardı.

Evde uzun süre kalmak, köpeklere yanlış bir güvenlik hissi verebilir ve sahipleri sonunda normal çalışma hayatına döndüklerinde onları daha fazla ayrılık kaygısı riskine sokabilir.

Profesör Daniel Mills, insanların çok fazla yaygara vermek yerine evcil hayvanlarla kaliteli zaman geçirmeye odaklanması gerektiğini söylüyor. Mills şunları söylüyor:

Klinik deneylerde, köpek sahibi evden uzun süre kaldıktan sonra işe geri döndüğünde, köpeğinin büyük bir riske girdiği ortaya çıkıyor. Belki bir çoğumuzun köpeklerimizle evde kalacağı göz önüne alındığında, aslında köpeğinizle daha kaliteli zaman geçirmeniz için büyük bir fırsat bulmuş oluyoruz. Ancak bu sürede köpeğinizi aşırı şımartmamalısınız. Facebook ve haberleri izlemek yerine, köpeğinizin güvenini artırmak için zamanı kullanın.


Köpekler arasında ayrılık kaygısı üzerine yapılan yeni bir çalışma, durumun bir tanıdan ziyade altta yatan hayal kırıklıklarının bir belirtisi olarak görülmesi gerektiğini söylüyor. Araştırma, köpeklerde ayrılma kaygısına yol açabilecek dört anahtar sıkıntı formunu tanımlıyor:

  • Evdeki bir şeyden uzaklaşmak
  • Dışarıdaki bir şeyi istemek
  • Dış seslere veya olaylara tepki vermek
  • Sıkılmak

Çalışmada 100'den fazla ırkı temsil eden 2 bin 700'den fazla köpek kullanıldı.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Miyav ve hav hav?: Farklı dillerde hayvan sesleri nasıl telaffuz edilir?