Kararan çatal kaşık nasıl parlatılır?

Mutfağını aktif olarak kullanan insanların ortak dertlerinden birisi de çatal bıçakların kararması veya matlaşması. Peki, kararan çatal kaşık nasıl parlatılır? Matlaşan çatal bıçaklar nasıl parlatılır? Çatal kaşık temizliği için haberimize bir göz atın.

28 Eylül 2020, Pazartesi 01:08 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Mutfakta en çok kullanılan araçlar genellikle çatal kaşıklar olur. Bu kadar sık kullanılan çatal kaşıklar ise zamanla matlaşır ve kararır. Peki, kararan çatal kaşık nasıl parlatılır? Matlaşan çatal bıçaklar nasıl parlatılır? Çatal kaşık temizliği için haberimize bir göz atın.

Kararan çatal kaşık nasıl parlatılır?

  • Çamaşır deterjanı

Eski bir tencerenizin içerisine su ve çamaşır deterjanı ekleyin. Çizilmiş ve matlaşmış çatal, kaşık ve bıçaklarınızı ekleyerek bir süre kaynatın. Ardından bol suyla durulayarak temiz bir bezle kurulayarak parlatın.


  • Sirke ve su

Bir kabın içerisine su ve sirke ekleyin. Parlatmak istediğiniz çatal, kaşık ve bıçaklarınızı bu suyun içerisinde birkaç saat boyunca bekletin. Ardından durulayın ve lekeleri önlemek ve parlatmak için bir bezle kurulayın. Sirke kokusundan rahatsız olacaksanız bulaşık deterjanla yıkayıp ardından kurulayabilirsiniz.

  • Karbonat ve sirke

Karbonat ve sirkenin temizlikte etkin şekilde kullanıldığını duymuş veya bunları bizzat da uyguluyor olabilirsiniz. Karbonatın üzerine damlattığınız birkaç damla sirkeyle oluşturduğunuz karışımı lekeli olan çatal, kaşık ve bıçaklarınıza sürdükten sonra ovalayın. Ardından bol su ile durulayın ve temiz bir bezle kurulayın. Lekelerin kaybolduğunu ve çatal ile kaşıklarınızın parladığını göreceksiniz.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Demlikte kalan çay nasıl değerlendirilir?