Karavan tatili hakkında bilinmesi gereken 8 şey

Belki de birçoğumuzun çocukluktan beri hayalidir karavanla tatile çıkmak. Doğayla iç içe özgür bir şekilde seyahat etmek, ruhunuzu dinlendirecek manzaralara karşı ev rahatlığında konaklamak karavanlar sayesinde sandığınız kadar zorlu bir yolculuktan geçmiyor. #öncetürkiyeyikeşfet mottosuyla sizleri yollarda olmaya davet eden Neredekal.com editörleri tarafından hazırlanan rehber niteliğindeki bu yazımız ile karavan tatili hakkındaki bütün detayları öğrenebilir ve hep hayalini kurduğunuz o tatile bu yaz çıkabilirsiniz.

06 Ağustos 2020, Perşembe 14:20 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
1 – Tatil tarzınıza göre karavan seçimi yapın

1 – Tatil tarzınıza göre karavan seçimi yapın

Eğer ki halihazırda bir karavana sahip değilseniz karavan kiralayabileceğiniz pek çok firma bulunmakta. İş kiralama kısmına geldiğinde ise yapacağınız tatil türüne uygun bir karavan kiralamak bu yolculuğa çıkmadan önce atmanız gereken en önemli adım. Kalabalık bir aile grubu veya arkadaş grubu ile çıkılacak konforlu tatillerde genellikle çekme karavan tavsiyemizdir. Amacınız daha çok doğa içinde olmak ve yeni yerler keşfetmek ise çekme karavanlardan ziyade yaklaşık 10 m2’lik küçük karavanlar daha çok işinizi görecektir. 

2 – Rotanızı belirleyin ve karavan güzergahlarını araştırın

2 – Rotanızı belirleyin ve karavan güzergahlarını araştırın

Karavanla tatile çıkmanın en keyifli yanlarından birisi de konaklama yeri derdi olmadan özgürce seyahat etmek. Her ne kadar rotanızı oluşturmakta özgür olsanız da yola çıkmadan önce bir plan belirleyip yol haritası hazırlamak size fayda sağlayacaktır. Hem bütçenize hem de zamanınıza göre hazırlayacağınız yol planı, seyahatinizin güvenli ve kontrollü geçmesinde büyük rol oynamakta zira. Doğa içinde güvenli olduğuna emin olduğunuz bir noktaya park edebileceğiniz gibi yararlanabileceğiniz pek çok özel karavan parkı da mevcut. 


3 – Gerekli ekipmanlar için bir ihtiyaç listesi hazırlayın

3 – Gerekli ekipmanlar için bir ihtiyaç listesi hazırlayın

Karavan tatili boyunca ihtiyacınız olan belirli ekipmanlar bulunmakta. Elektrik kablosu, çamaşır ipi, tel, alet çantası, fener, su hortumu bunlardan başlıcaları. Eğer karavanınızın çıkamayacağı yerlere gitmek ve keşfetmek isterseniz de çadır, uyku tulumu, portatif masa-sandalye, mat ve hamak gibi kamp malzemelerini de yanınızda bulundurmanız size büyük bir kolaylık sağlayacak. Hatta varsa bisikletinizi veya motosikletinizi de beraberinizde götürmeniz, merkeze uzak bir yerde park ettiğinizde kolay bir şekilde ulaşım sağlamanız açısından faydalı olacaktır. 


4 – Hava koşullarına karşı önleminizi alın

4 – Hava koşullarına karşı önleminizi alın

Kiraladığınız ya da sahip olduğunuz karavan küçük ise klimasının olması pek olası bir durum değil. Bu yüzden ufak bir vantilatör bulundurmanız serinlemeniz için gerekli. Ayrıca beklenmeyen hava koşullarına karşı dört mevsim giyebileceğiniz kıyafetlerle yola çıkmalısınız. Yanınıza alacağınız çadır ve uyku tulumu gibi kamp malzemelerinin de dört mevsime uygunluğunu gözden geçirmelisiniz. 


5 – Karavanınızın temizliğine ve planınızın disiplinine dikkat edin

5 – Karavanınızın temizliğine ve planınızın disiplinine dikkat edin

Özellikle karavan içinde uyuyacaksanız ve beraberinizde yiyecek götürecekseniz anlık temizliğe çok dikkat etmeniz gerekiyor. Toplanmayan çöpler ve yiyecek atıkları karavanınızın böceklenmesine yol açabilir. Bu gibi durumlardan kaçınmak için ise bazı kurallar koymanız ve bu kurallara disiplinli bir şekilde uymanız lazım. Ayrıca bu disiplini karavanın kontrolleri ve lastik bakımları konusunda da uygulamanız güvenliğiniz için önemli bir husus. 


6 – Elektrik ve su kullanımınıza önem gösterin

6 – Elektrik ve su kullanımınıza önem gösterin

Doğa içinde tatil yapmanın en büyük zorluklarından birisi de su ve elektrik kaynağının olmaması fakat karavan ile bu sorunların çözümü çok basit. Yola çıkmadan önce ve uğradığınız karavan parklarında su deposunu doldurduğunuzdan emin olmalısınız. Ayrıca gereksiz elektrikli alet kullanımından kaçınarak akünüzün bitmesinin de önüne geçmiş olursunuz. 


7 – Ecza dolabınızın eksiksiz olduğundan emin olun

7 – Ecza dolabınızın eksiksiz olduğundan emin olun

Seyahatiniz süresince başınıza gelebilecek olası yaralanmalar ve mide bulantılarına karşı gerekli ilaçları ve sağlık ekipmanlarınızı aldığınızdan emin olmalısınız. Bu yüzden yola çıkmadan önce ecza dolabınızı kontrol edip, eksiklerinizi tamamlamalısınız. Güzergah üzerindeki hastaneleri de haritanızda işaretlemeniz acil durumlarda tedbiri elden bırakmamak adına önemli bir adım. 


8 – Yemek ve mutfak için gerekli eşyaları yanınıza alın

8 – Yemek ve mutfak için gerekli eşyaları yanınıza alın

Yola çıkmadan önce tatilinizin gününe göre yemek menüleri hazırlayabilirsiniz. Bu işlem hem alışveriş listesi hazırlamanızda hem de gerekli mutfak eşyalarını yanınıza almanızda fayda sağlayacaktır. Uzun süre dayanabilen dondurulmuş gıdalar, konserveler ve kuru meyveler pratiklik sağlama açısından işinize fazlasıyla yarayabilir. Yiyeceklerin yanı sıra tava, çatal bıçak seti, bardak, kettle ve tabak gibi temel mutfak malzemeleri her karavanın mutfağında eksiksiz olarak bulunmalı. Ayrıca muhteşem bir manzaraya uyandığınızda size eşlik edecek sabah kahvesi için de ekipmanlar götürmek keyfinize keyif katabilir. 

Kaynak: https://www.neredekal.com/

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Klagenfurt gezi rehberi: Klagenfurt nerede, ne yenir, nerelere gidilir?