Karda nasıl doğru yürünür?

Gayrettepe Florence Nightingale Hastanesi Ortopedi Bölümü'nden Op. Dr. Eyüp Bakmaz, karda doğru yürüme tekniklerini anlatıyor

11 Şubat 2015, Çarşamba 13:36
A A
Karda nasıl doğru yürünür?

1- Dengenizi koruyabilmek için ellerinizi asla cebinize sokmayın. Ellerin cepte olmaması, düşme anında avuç ortalarını yere koyarak,vücudun herhangi bir bölgesinin yere daha sert bir şekilde çarpmasına da engel olur. Kollarınızı kullanamadığınız korunmasız bir düşmede, kafa dahil yere çarpan tüm uzuvlarınızda ezikten kırığa karar değişken derecelerde yaralanmalar meydana gelebilir.

2- Yokuş ve merdivenlere dikkat edin. Mümkünse dik yokuşları inip çıkmayın. Merdiven inerken veya çıkarken yandaki korkuluklardan mutlaka destek alın.

3- Yürürken iki elinizin de dolu olmamasına dikkat edin.

4- Çocuğunuzu ya da ağır eşyalarınızı kucakta taşımayın.

5- Poşet ya da çantalarınızı iki elinizle taşımayın. Bir eliniz mutlaka boşta kalsın.

6- Klasik ya da topuklu ayakkabılar düşme riskinizi artıracaktır.

7- Tabanı kaygan olmayan altı lastik ya da kauçuk ve tırtıklı ayakkabılar, ayak bileğinizi kavrayan botlar giyin. Ayakkabıların üzerine eski çorap giymek de buzda kaymayı engeller. Yaralanmışsanız ne tür bir yaralanmanın meydana geldiğini anlamaya çalışın. Aksi takdirde ilave yaralanmalara neden olabilirsiniz.

8- Düşme sonrası yaralanmaları asla küçümsemeyin ve ciddi anlamda olmasa dahi ağrı, şişlik, kızarıklık, hareket kısıtlılığı ve şekil bozukluğunun bir kırığın işareti olabileceğini unutmayın. Bu tür bir belirti varlığında bir hekime görünmeyi ihmâl etmeyin.

9- Buzda kayıp düşmeye bağlı olarak kırık çıkıklar ya da basit yaralanmaların yanı sıra ölümcül olabilen ağır kafa travmalarının da meydana gelebileceğini asla unutmayın!

10- Adımlarınızın her birini önceden tasarlayarak ve bastığınız yeri risk açısından analiz ederek atın. Hızlı yürümek ilave bir risk getirir. Yavaş ve küçük adımlar ile yürüyün. Attığınız adımlar asla kendi omuz genişliğinizden daha büyük olmamalı.

11- Karın verdiği beyaz parlaklık gözünüzü kamaştırıyor ve iyi göremiyorsanız mutlaka güneş gözlüğü kullanın.

12- Evinizin önünü ve sık kullandığınız zeminleri kardan temizleyin.

 

Sıradaki haber yükleniyor...