Karda ve buzda düşmemek için...

Karda ve buzda düşmemek için...

Kış mevsimiyle birlikte gelen kar ve buzlanmanın ardından, sokakta yürürken ya da olası düşmeler sırasında alacağınız çok basit önlemlerle yaralanma riskini azaltabilirsiniz

11 Aralık 2013, Çarşamba 11:59 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Karın çok sert giriş yaptığı yurdumuzda birçok kent beyaz örtüyle kaplandı. Kar ve buz tabakası beraberinde üzücü kazalar da getirebiliyor. Bunun için arşivimizdeki bir haberi tekrar paylaşalım istedik:

ESOGÜ Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı Prof. Dr. Nusret Köse, kışa bağlı olarak oluşan buzlanmalarda ve kar üzerinde yürürken çok dikkatli olunması gerektiğini söyledi.

Düşmelere bağlı olarak pek çok yaralanmaların oluştuğunu ifade eden Prof. Dr. Köse, şöyle konuştu:

"Havalar soğuk olduğu için çok sıkı giyiniyoruz. Bunlar bizim hareketlerimizi ve görüşümüzü engellememelidir. Merdivenlerden çıkacaksak korkuluklardan tutunulmalı ve her adımımızı yere tam basacak şekilde atmalıyız. Adım atarken ayağımızın yere düz basması çok önemli. Ucuyla, kenarıyla, değil düz basmalıyız.

Elimizde paket taşıyorsak vücuda dengeli dağılım yapmalıyız. Karda, buzda yürürken, dengemiz adım attığımız ayakta olmalıdır. Normal yürüyüşlerimizde ağırlığımızı vücudumuza dengeli şekilde dağıtırken karda bu kuvvet adım atılan ayağa kaydırılmalıdır."

YÜRÜRKEN NELERE DİKKAT ETMELİ, DÜŞERKEN NE YAPMALIYIZ?

Devamı ikinci sayfadaYürüyüş sırasında dizlerin hafif bükülmesinin düşme olasılığını azaltacağını anlatan Prof. Dr. Köse, şunları söyledi:

"Ellerimiz cebimizde yürümemeliyiz. Ellerimizin ve kollarımızın serbest, açık olması dengemizi daha kolay sağlamamıza yardımcı olur. Düşmeye de hazırlıklı olmalıyız. Bu durumda da şunlara dikkat etmeliyiz; genelde el ve kollar kullanılarak düşmeyi engellemeye çalışırız. Bu her zaman işe yaramayabilir. Düşme ihtimaline karşı kendimizi koruyacak önlemler almalıyız.

Örneğin, sırt üstü düşüyorsak hemen çenemizi göğsümüze doğru yaklaştırıp kafamızı öne eğmeliyiz ve başımızın yere çarpmasını engellemeliyiz. Yüz üstü düşmelerin vücuda zarar vereceği için düşme tehlikesi anında yana doğru devrilip yuvarlanarak düşmeye çalışmak daha güvenli olacak.

Burada önemli olan düşmelerde başı yere çarpmamak." Prof. Dr. Köse, buzlanmanın olduğu zamanlarda araçların kontrolünün yayalarınkinden zor olabildiğini anımsatarak "Araç nasılsa frene basar" düşüncesiyle karşıdan karşıya geçilmemesi gerektiğini vurguladı.

AYAKKABILARIMIZ NASIL OLMALI?Kışlık ayakkabıların tabanlarına dikkat edilmesi gerektiğine işaret eden Köse, şöyle devam etti:

"Tabanı, karda kaymayacak ayakkabılar tercih edilmelidir. Eğer botlarınızın kaydığını fark ettiyseniz, çoraplarınızı çıkarıp botlarınızın üzerine geçirebilirsiniz. Bunlar yolda kaymayı kesinlikle engelleyecektir ve yolu kavramımızı artıracaktır. Yaşlıların kemik yapısı zayıf olduğundan gençler gibi düşüp tekrar kalkıp yola devam edemeyebilir.

Düşmeler, onlarda kalça kırıkları gibi ciddi kas ve iskelet sistemi yaralanmalarına neden olabilir. Yaşlılar düştüyse mutlaka bir sağlık kurumuna gidip muayene olmalıdır. Bir insan ayak bileği burkulduğunda üzerine basıp yürüyebiliyorsa, endişelenecek bir şey yoktur.

Ciddi bir yaralanma olduğunu düşünüyorsak, üstüne basamıyorsak, bastığımız zaman çok ciddi ağrılar oluşuyorsa ve çok fazla şişmişse bir uzmana gözükerek, yaralanmanın derecesi belirlenmeli ve neticesinde bir tedavi uygulanmalı. Bazı durumlarda bağlarda kopukluk ve yırtıklar olabiliyor. Bu da cerrahi tedavi gerektiriyor."

  3

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Değeri sonradan bilinenler: Oscar'a aday olamayan ancak sonrasında klasikleşmiş 10 film